Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

1 Ocak 2021 Cuma 19:49:44

Bankada Parası Bulunan Vatandaşlar Dikkat! 2021’de Bankalardan ilk kötü haber geldi

Bankalarda parası bulunanlara Merkez Bankası’ndan üzen haber geldi. Bankacılık masraflarına zam uygulandı. Bankada hesabı bulunan herkesi yakından ilgilendiren çok önemli iki düzenlemeye yönelik Resmi Gazete’de yeni iki yönetmelik yayımlandı. Merkez Bankası tarafınca yayımlanan yeni yönetmelik çerçevesinde banka masrafları için 2021 fiyat tarifesi belirlendi. Detaylar haberimizde sizlerle…

31 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere Yönelik Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Yönelik Tebliğ ve Bankalarca Ticari Müşterilerden Elde Edilecek Ücretlere Yönelik Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Yönelik Tebliğ çerçevesinde 2021 tarihinde uygulanacak olan banka masrafları ücretlerine zam uygulandı.

Banka Masraflarına TÜFE Zammı Uygulandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafınca 31 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yönetmelik çerçevesinde bankacılık işlemlerinin karşılığında sağlanan masraflara ilişkin önemli düzenlemeler gündeme getirildi.

Bankacılık İşlemlerinden Alınan Masraf Düzenlemesi İçin 2021 Yılı Ayarı

Yayımlanan yönetmelik çerçevesinde bankaların ticari müşterilerinden aldığı bankacılık masraf ücretlerine 2021 tarihi ayarı geldi. Tebliğ içerisinde yayımlanan “Bu tebliğin 15. maddesinin birinci fıkrası ve 18. maddesinin ikinci fıkrasında bulunan ücret ve parasal sınırlar her sene en yüksek, Türkiye İstatistik Kurumunca bir önceki sene sonundan itibaren duyurulan senelik tüketici fiyat endeksi artış oranında yükseltilerek bankaların internet adreslerinde duyurulur” maddesi çerçevesinde alınan bankacılık ücretlerine ve parasal sınırlara TÜFE oranını geçmeyecek düzeyde zam uygulanacak ve söz konusu yeni rakamlar ise bankaların internet adresleri üzerinden duyurulacak.

TÜFE Ve TEFE Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

TÜFE yani Tüketici Fiyat Endeksi hesaplamaları, ülke genelinde bulunan tüketim mallarını kapsama alanına alır. Gıda ürünlerinden ender tüketilen maalara ve sosyal harcamalara kadar her şey TÜFE çerçevesinde değerlendirmeye alınır. Hesaplamalarda bulunmak için ise belirli bir dönemin baz alınması gerekir. TÜFE hesaplamalarında istatistik verilerinden faydalanılır.

TEFE hesaplamalarında ise ekonomik çalışma dalları ve sanayi kolları olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. TEFE’de ürün rafa gelmeden önceki fiyatı hesaplanır. TEFE’deki yükselişler kısa bir süre sonra TÜFE’de de artışların yaşanmasına neden olur.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı