Bankada Parası olanlar dikkat! Boşta Duran Para İstemeden de Kazandıracak

Bankada Parası olanlar dikkat! Bankalara yeni düzenleme geliyor. Bu düzenlemelerin başında Boşta duran paralardan istemeden de olsa kazanç getirecek. Bankada ne kadar paranız duruyorsa günlük ödeme alma, vadesiz hesaplarda da aktif edilmeye hazırlanıyor. Peki nasıl olacak?

Bankada Parası olanlar dikkat! Boşta Duran Para İstemeden de Kazandıracak

Bankada Parası olanlar dikkat! Bankalara yeni düzenleme geliyor.  Bu düzenlemelerin başında Boşta duran paralardan istemeden de olsa kazanç getirecek. Bankada ne kadar paranız duruyorsa günlük ödeme alma, vadesiz hesaplarda da aktif edilmeye hazırlanıyor. Peki nasıl olacak?

Vadesiz Hesaplarda Kazanma dönemi!

Bankacılıkta herşey değişiyor. Tüm vatandaşları ilgilendiren gelişme Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tebliğiyle duyuruldu. Firmalar ve şahışlar arasında günlük, aylık ve yıllık vadesiz mevduat için Bankalardan faiz istemesi karara bağlandı. Bu kararla birlikte uygulanacak faiz oranları da netleştiği duyuruldu.

TCMB Duyurdu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mevduat ve Kredi faiz oranları ve katılma hesapları zarar ve kar oranları için 2020/3 Tebliği sayılı kararına göre, Bankaların vadesiz hesaplara faizleri serbestçe belirleyebileceği fakat bunun en fazla %25 olacağı duyuruldu. 

Bu kararın amacı nedir?

Kararın amacı, bankaların kredi verme işlemleri ve mevduat kabülünde uygulayacakları faiz oranları ile katılma hesaplarında uygulanacaklar kar ve zarar ilişkin şartlar belirlenecek. Mevduat ve Kredi Faiz oranları ile Katılma hesapları kar ve zarar oranları ile özel cari hesaplar da işleme diğer menfaatler hakkında bakanlar kurulu kararına dayanılarak hazırlandı. Ziraat Bankası, Akbank, Vakıfbank, İş Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Halkbank ve Garanti Bankası bu sisteme başlıyor.

Bu kararla birlikte bankası para olanlara banka para ödeyecek peki bankanın karı ne?

Tüm vatandaşları ilgilendiren bu gelişme sonrası bankaların kararı bekleniyordu. Ancak bankalar ücret ve komisyonda o kadar kazanıyor ki hükümet bunun için ayağa kalktığı son günlerde Türkiye gündemini oluşturuyor. İster Özel ister Devlet bankaları kredi sorumluluarı, maaş sorumluları herkesi ilgilendirecek gelişmelerin bu daha başlangıcı olduğunu duyurdu.

Bankalardan bir çok ödeme alınacak!

Şu anda bankalardan hangi işlemlerden, hangi işlerden ve hangi ürünlerden para gittiğini çok kişi bilmiyor. En ufak bir işlemde bile Havale ve EFT olarak bir çok para ödüyoruz. Bu komisyon kararı EFT ve Havale ücretlerinin düşürülmesiyle başladı. Bundan sonra daha da öneri gelecek ve vatandaşında yüzü gülecek. 

Bütün bu olaylar eşiğinde ücret ve komisyon düzenlemeleri bankaları zora da sokacak. Ancak bankaların da isteği karşılanırsa kar oranı düşse de kar etmeye devam ederler.

Bankada Parası olanlar dikkat! Limitler düşürüldü!

Bankalara parayı bir güven için koyarız. Yeni düzenlemelerden biride bankada 150 bin TL'ye kadar olan mevduatların güvencesi devlet altında idi. Şimdi bu güven 100 bin TL düşürülecek. Devlet 100.000 TL üstündeki tüm paralara kefil olacak ve bunun karşılığında bankadan ödeme alacak. Bu ödeme vatandaş, banka ve devlet arasında bölüşülecek. Boşta duran para istemeden de bu şekilde kazandırmış olacak.

YORUM EKLE