Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

2 Temmuz 2020 Perşembe 18:48:59

Başvuran Herkese 2 bin 444 TL ödeme yapılıyor!

Devletimiz sosyal devlet olmanın tüm gerekliliğini sağlıyor özellikle Korona virüs sonrasında milyonlarca vatandaşımızın tüm genel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına ihtiyaç sahiplerine gerekli maddi yardımları sağlıyor. Devlet tarafından verilecek olan ödemelere bir yenisi eklendi. İşyerini değiştirene, evini değiştirene, işsiz olana ve mağdur durumda olanlara 1000 TL kira yardımı ve 1,444 TL taşınma yardımı yapıyor.

Devletimiz sosyal devlet olmanın tüm gerekliliğini sağlıyor özellikle Korona virüs sonrasında milyonlarca vatandaşımızın tüm genel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına ihtiyaç sahiplerine gerekli maddi yardımları sağlıyor. Devlet tarafından verilecek olan ödemelere bir yenisi eklendi. İşyerini değiştirene, evini değiştirene, işsiz olana ve mağdur durumda olanlara 1000 TL kira yardımı ve 1,444 TL taşınma yardımı yapıyor. Bu ödemeler içerisinde taşınma yardımı sadece bir defa yapılıyor, Yapılacak olan başvurular ve incelemeler sonucunda milyonlarca vatandaşımıza bu zamana kadar milyonlarca TL ödeme yapıldığı ifade ediliyor. 2020 yılı kentsel dönüşüm zam oranlarına bakıldığı zaman gerçek manada yükseliş görünüyor olsa da vatandaşlarımız alacakları kira yardımı ve taşınma yardımı vasıtası ile tüm eksiklerini ve maddi zararlarını karşılayabiliyor. Ayrıca oturulan bölgenin kira bedeli durumuna göre kişiye sınırlama yapılmadan kira bedeli ödemesi yapılabiliyor. İşte kira yardımı başvurusu ve ayrıntıları…

Ülkemizde yaşamış olduğumuz Korona virüs salgını sebebiyle milyonlarca vatandaşımız mağdur oldu özellikle hem sağlık hem ekonomik olarak ciddi sorunlar yaşandı. Yüz binlerce vatandaşımız ücretsiz izine gönderildi, milyonlarca vatandaşımız işinden çıkartıldı ve yine binlerce işletme kapatılmak zorunda bırakıldı. Yaşanmış olan bu mağduriyetten sorumlu olan Korona virüs sebebiyle hemen hemen neredeyse tüm vatandaşlarımız ciddi sorunlar yaşadı. Kira ödemesi yapamayan, faturasını ödeyemeyen vatandaşlarımızın yardımına yine devletin kendisi koşuyor. Mevcut durumda işsiz kalan ve iş bulamayan vatandaşlarımızın kirasını ödeyemediği tespit edildi, özellikle Korona virüs salgını sonrasında 700 bin kişinin kira ödeyemediği için ciddi sorunlar yaşadığı tespit edildi. Kira yardımından faydalanmak isteyen kişilerin sayısı ise 1 milyon 400 bin kişiyi bulmuştur. Kiralarını ödeyemez duruma geldi. Mağdur olan vatandaşlar kira yardımından nasıl alabileceklerinin araştırmasını yapsalar da bu kapsamda salgın süreci içerisinde ihtiyaç sahiplerine ayrı bir kira desteği yapılmadı ancak kentsel dönüşüm projesi üzerinden kira yardımı alan vatandaşların ödemelerine devam edildi.

2020 KİRA YARDIMI NE KADAR ÖDENİYOR?

Kira yardımından faydalanabilmek isteyen vatandaşlarımızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alabilecekleri 2020 kira yardımı ile kira ödemesi yapamayan vatandaşlarımıza bireysel yardımlar yapılabilecek. Ayrıca geliştirilecek olan sistem nezdinde Temmuz ayları içerisinde kiraları hızlı bir şekilde ödenecek. Şu an kira yardımı 1000 TL olarak yapılmaktadır. Ancak bulundukları bölgenin kira piyasasına göre ayrıca yardımlar yapılabilecektir. Ancak geçtiğimiz senelerde Mayıs ayı içerisinde açıklanan kentsel dönüşüm kira zammı oranları Temmuz ayının ilk haftasına gelmemize rağmen Bakanlıktan konuya dair bir açıklama yapılmadı.

KİMLER KİRA YARDIMI ALABİLİR?

Kira yardımından faydalanabilmek isteyen vatandaşlarımızın geçmiş dönemde gelir testine girmiş olması ve Korona virüs vakaları sebebiyle işinden uzaklaştırılmış olması gerekmektedir. Yani kişi ücretsiz izine çıkartılmış ya da işinden çıkartılmış olması gerekmektedir. Bugün hala kira yardımı alamayan vatandaşlarımızın en büyük engeli sigortalı olarak çalışmaya devam ediyor olmasıdır. Şu an sigortalı olarak çalışmaya devam eden kişilerin kira yardımı alabilmeleri mümkün değildir.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kira yardımı başvurusu yapacak olan kişilerin öncelikli olarak https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 bu sayfayı ziyaret ederek gerekli tüm evrakları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletmesi ve herhangi bir cevap için beklemesi gerekmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı