Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

5 Aralık 2020 Cumartesi 12:43:45

Başvuru yapan ailelerin elektrik, su ve doğal gaz faturası devlet tarafından ödeniyor

Türkiye’de özellikle Korona virüs salgını sonrasında milyonlarca kişinin finansal ihtiyaçları daha fazla artmaya başladı. İnsanların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ise devlet çeşitli yardım paketleri hazırladı ancak herkes bu yardım paketlerinden haberdar olmadığı için sadece bilgisi olanlar başvurarak bu haklardan yararlanabildi. Mağdur durumda olan, yardıma muhtaç olan ve mutlaka finansal destek görmesi gereken kişilerin bir kısmı başvuru yapıp ilgili yardım ödemelerini almış olsa dahi hala bu yardımlardan bir haber olan milyonlarca kişi var.

Korona virüs salgını sonrasında başlatılan önemli yardım paketlerinden bir tanesi olan elektrik, su ve doğal gaz faturası desteği ile alakalı açıklamalar hala devam ediyor. Başvuru yapan kişilerin bu üç önemli faturalarının tamamının devlet tarafından ödenmesini sağlayabiliyor. Ancak sadece gerçek manada ihtiyaç sahiplerinin bu üç faturası devlet tarafından ödeniyor. İhtiyaç sahibi olmadığı halde başvuru yapan kişilerin başvuruları geçersiz oluyor. Başvurular otomatik olarak siliniyor. Başvuru yapabilmek için ise sadece tek bir form yeterli oluyor.

Devlet aynı zamanda tüm ihtiyaç sahiplerine diğer tüm maddi yardımları yapmaya hazırlanıyor. Dileyen herkes bu maddi yardımlardan faydalanabilirken aynı zamanda elektrik, doğal gaz ve su gibi önemli faturaları da devlet tarafından ödeniyor. Ancak bu üç önemli faturanın devlet tarafından ödenebilmesi için gerçekten önemli bir iş gücü kaybının olması gerekiyor. Elektrik faturası desteği alabilmek için öncelikle kişilerin mutlaka iş gücü kaybı ya da evde elektrikli bir makine ile tedavi alması gerekmektedir. Aksi takdirde hiçbir şekilde elektrik faturası desteği alınamaz. Bazı haber sitelerinde paylaşılan yanlış ve yalan bilgiler ile beraber insanlarımızın kandırıldığı anlaşılabiliyor. Bu ve benzeri yalan haberlere itibar etmeden sadece gerçek ve doğru haberi doğru kaynaktan yani haber merkezimizden öğrenebilirsiniz. Elektrik faturası desteği alan kişilerin diğer tüm faturaları yine aynı şekilde devlet tarafından ödeniyor. Bu faturaların da ödenebilmesi için yine aynı şekilde kişilerin başvuru yapması gerekiyor. Başvuru yapılmadığı takdirde sadece elektrik faturası desteği alabiliyor.

KİMLER ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ ALABİLİYOR?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece gerçek iş gücü kaybı yaşayan kişiler ile rahatsızlığından dolayı evinde elektrik ile çalışan makineler ile beraber tedavi alan kişilerin elektrik faturası desteği alabilmesi durumu aynı şekildedir. Diğer türlü hiçbir şekilde elektrik faturası desteği alınamaz. Aynı zamanda bazı haber sitelerinde PTT’ye başvuru yapıldığı yazmaktadır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Elektrik faturası desteği için kişilerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılması gerekmektedir. Konu hakkında Aile Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ise şu şekildedir:

Konu hakkına yapılan açıklamada “3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden haneler faydalanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılması gerekmektedir. Diğer haber sitelerinde yer alan PTT ile başvuru yapılacağı ibarelerine kesinlikle itibar etmeyiniz.

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yukarı