Bayram İkramiyesi ne zaman yatacak? 1000 TL Bayram İkramiyesi Hakkında Her Şey

Bayram İkramiyesi ne zaman yatacak? 2020 Bayram ikramiyeleri Nisan'ın ilk haftasında yatacağı açıklayan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, tam tarihi verdi. İşte 1000 TL bayram ikramiyesi yatış şekli. Peki kimlere Bayram ikramiyesi yatacak. Şartları neler?

Bayram İkramiyesi ne zaman yatacak? 1000 TL Bayram İkramiyesi Hakkında Her Şey

Bayram İkramiyesi ne zaman yatacak? 2020 Bayram ikramiyeleri Nisan'ın ilk haftasında yatacağı açıklayan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, tam tarihi verdi. İşte 1000 TL bayram ikramiyesi yatış şekli. Peki kimlere Bayram ikramiyesi yatacak. Şartları neler?

Bakan Tarihleri açıkladı!

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada emekli bayram ikramiyesi zamanı için belirlenen ödenme tarihinin 7 – 11 2020 Nisan tarihleri arasında olacağını bildirdi.

Kimler Bayram İkramiyesi Alabilir

Bayram ikramiyesi alabilecek grupta yer alan kişiler şunlardır:

l Terör sebebi ile zarar gören sivil vatandaşlar ve bu sebepten hayatını kaybeden vatandaşların yakınları,

l Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık almakta olan SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı mensubu emekliler,

l Şampiyon sporcular,

l SGK’dan ölüm aylığı alanlar,

l Şeref aylığı hakkına sahip vatandaşlar,

l Şehit yakını olan vatandaşlar ve gaziler,

l Vazife ve harp malulü aylığı bağlanmış bulunan er ve erbaşlar,

l Kore, Kıbrıs ve İstiklal savaşında gazi olmuş vatandaşlar

l Geçici köy korucuları bu kapsamda değerlendirilir.

Bu grupların hepsi dikkate alındığında emekli bayram ikramiyesi zamanı olan Nisan 2020 itibariyle 12 milyon vatandaşa bayram ikramiyesi ödemesi yapılacak.

Bayram İkramiyesi Ödenme Tarihi

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açılamaya göre bayram ikramiyesinin verileceği tarihler şunlardır:

l Bayram ikramiyesinden faydalanacak vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumu SSK mensubu ise (4a) ikramiyesini 7 Nisan 2020 ile 11 Nisan 29020 tarihleri arasından alabilecek. Bu konuda ilan edilen tam ödeme tarih belirlemesi ise şöyledir: 

l SSK kapsamında emekli olmuş kişilere verilen tahsis numarası en son sayısı 17 / 18/ 19 olan kişilerin ödemeleri 7 Nisan 2020’de yapılacak.

l Yine aynı kapsamdan emekli olmuş ve tahsis numarası son rakamı 20/ 21/ 22 olan vatandaşlar 8 Nisan 2020 tarihinde bayram ikramiyesi alabilecek.

l SSK Kapsamında emekli olan kişilerin tahsis numarası son basamağı 23 ya da 24 ise bayram ikramiyesi ödenecek tarih 9 Nisan 2020’dir.

l SSK Kapsamından bayram ikramiyesi alacak bireylerin tahsisi numarası sonundaki rakam 25 ya da 26 ise, bu vatandaşlar da 11 Nisan 2020 itibariyle ödeneklerini alabileceklerdir.

l Bayram ikramiyesinden yararlanmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumundan BAĞKUR ya da Emekli Sandığı mensubu olarak emekli ikramiyesi alacaklar ise, 11 Nisan 2020 tarihinde bayram ikramiyelerini çekebilecekler.

Ayrıca Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenilmemesi için 76 yaşında ya da daha yaşlı olan emeklilerin maaşları evlerine götürülerek teslim edilecek. Emekli maaşını PTT’den alan 65 yaşında ya da daha yaşlı bireyler de talep etmeleri halinde, bayram ikramiyeleri evlerine teslim edilecek. Bu konuda SGK ve PTT arasında imzalanmış bir anlaşma protokolü bulunuyor.

Emekli İkramiyesi Hak Sahibi Yakınları Ve İkramiye Alacakları Oran

Eğer hak sahibi dul ya da yetim ise, verilen ikramiyeden hem vefat eden kişinin hem eşine, hem de çocuğuna ödeme yapılır. Ödemeler dul ve yetimlerin hisseleri oranında gerçekleşir. Bu durumda devletin uyguladığı ikramiye % tutarları şunlardır:

l Eğer dul kalan eş çalışıyor ise, kendisine ödenecek aylık ikramiye tutarı % 50 oranından 500 TL olarak hesaplanır.

l Dul kalan eş çalışmıyor ise ve aylık alan tek hak sahibi ise o zaman kendisine % 75 oranından 750 TL olarak hesaplama yapılır.

l Eşinden ve anne ya da basından maaş alan vatandaşalar da emekli bayram ikramiyesi ödemesi yapılır. Bu kişiler eşinin maaş dosyasında ya da anne babasından bağlanan maaş dosyasında bildirilen tutarlardan hangisi daha yüksek ise, onun üzerinden bayram ikramiyesi alır.

Bu konuda bir örnek verilecek olursa, vatandaşın eşinden % 75, ana ya da babasından ise % 25 oranında maaş aldığını farz edelim. Bu durumda söz konusu kişiye eşinin maaş dosyası üzerinden yani % 75 oranından olmak üzere 750 TL ödeme yapılır. Birden daha fazla dosya üzerinden maaş almakta olan vatandaşlar en fazla ödenek alabilecekleri dosya üzerinden ödeme alırlar.

l İş kazası ya da meslek hastalığına tutulduğu için sürekli iş göremezlik raporu olan kişiler, iş göremezlik raporunda belirtilen % kadar ikramiye alma hakkına sahiptir. Söz gelimi meslekte kazanma gücü kayıp oranı % 45 olan bir vatandaşın alabileceği bayram ikramiyesi tutarı 450 TL olarak bildirilmiştir.

1000TL Bayram ikramiyesi almaya hak kazanan kişilerin herhangi bir kuruma müracaatta bulunmalarına gerek yoktur. İkramiyeler vatandaşların emekli maaş hesaplarına yukarıda belirtilen tarihlerde direk olarak yatırılır. Emekli bayram ikramiyesi konusunda açıklanan resmi bilgiler bunlardır.

YORUM EKLE