Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

26 Kasım 2020 Perşembe 10:00:13

Binlerce Taşeron İşçisini İlgilendiren Önemli Açıklama Geldi!

Taşeron işçilerin merakla beklediği o açıklama geldi. TBMM’de Aralık ayında konuşulması beklenen Taşeron İşçiler için eşit işe eşit ücret ile eşit işe eşit itibar ifadelerini merakla bekleyen Taşeronlara o açıklama yapıldı. KİT’lerde çalışan taşeron işçiler için kadro açıklaması da merak ediliyor.

Kamuda çalışan binlerce taşeron işçisinin son durumlarıyla ilgili önemli açıklama geldi! Taşeron işçilerin Aralık ayı itibariyle TBMM’ye geleceği söylenen yasa teklifi çerçevesinde eşit işe eşit ücret ve eşit işe eşit itibar ifadeleriyle ilgili beklentileri yüksekti. Peki taşeron işçileriyle ilgili son gelişmeler neler? Taşeron işçi maaşlarıyla ilgili zam teklifi masada mı? Taşeron işçilerin çalışma koşulları iyileştirilecek mi? Tüm detaylarıyla haberimizde sizlerle…

Milyonlarca taşeron işçisine yönelik son Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) 4/D statüsüne alınma süreçleri tamamlanmış durumda. Bu süreçte 4/D’ye geçirilen ve Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan taşeron işçiler ise henüz taşeron olarak kalmaya devam ediyorlar. KİT’lerde çalışan taşeron işçileri bu sebeple uzun süredir hak mücadelesi veriyorlardı. Bu çerçevede eşit işe eşit maaş talebi de dahil olmak üzere 4/D talepleri gündemden düşmedi. Son olarak TBMM gündemine giren bu durumun nihayete ermesi için pek çok girişimde bulunuldu. İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Oral da taşeron işçilerle ilgili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonununda gerçekleştirdiği açıklamasında “Taşeron işçilerin kadroya geçişlerinde yaşanan eşitsizliğin giderilmesi için adım atılması gerekmektedir. KİT’lerde çalışan ve 4/D kadroya geçen pek çok taşeronla aynı işleri yapan emekçiler 3 yıldır kadro umutlarını beklemektedirler.” ifadelerini kullandı.

KİT’LERDE ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERE KADRO GELECEK Mİ?

İYİ Parti Ankara Mv. İbrahim Oral’ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunu’nda yaptığı açıklamanın ardından Kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan taşeron işçilerinin umudu bir kat daha artmış oldu. Karayolları Genel Müdürlüğü, PTT ve daha pek çok kurumda çalışan taşeron işçileri bir an önce mevcut eşitsizliğin giderilerek eşit işe eşit ücret ve eşit işe eşit itibar ilkesinin hayata geçirilmesini talep ediyorlar.

Aynı işi yapan işçilerin isyanı!

Bildiğiniz üzere TİS görüşmeleri öncesi bir çok işçi aynı işi yaptığı ve farklı ücretler aldığını ifade etmişti. Kadroya geçen taşeron işçiler ile kadrolu işçi ve memurlar arasında farkın tamamen ortadan kaldırılması isteniyor. Aralık ayında ilk olarak bu görüşmenin yapılacağı öğrenildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı