Bir Maddi Yardım Daha! İhtiyacı Olanlara 1000 Lira, Başvurular e-Devlet’ten Alınıyor!

Korona virüs ülkemizde ağır hasar vermeye devam ederken Devlet’ten tüm ihtiyaç sahiplerine 1000 TL ödeme yapılacak. Başvurular e-Devlet’ten yapılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamalarda ilk fazda toplam 2,1 milyon, ikinci fazda 2,3 milyon haneye 1000’er TL yardım yaptıklarını açıkladı. Buna istinaden şu aşamada tüm işsiz kalmış vatandaşlar, ücretsiz izine çıkartılmış vatandaşlar ve tüm ihtiyaç sahipleri üçüncü faz sosyal yardım ödemelerine başvuru yapabilecek.

Bir Maddi Yardım Daha! İhtiyacı Olanlara 1000 Lira, Başvurular e-Devlet’ten Alınıyor!

Korona virüs ülkemizde ağır hasar vermeye devam ederken Devlet’ten tüm ihtiyaç sahiplerine 1000 TL ödeme yapılacak. Başvurular e-Devlet’ten yapılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamalarda ilk fazda toplam 2,1 milyon, ikinci fazda 2,3 milyon haneye 1000’er TL yardım yaptıklarını açıkladı. Buna istinaden şu aşamada tüm işsiz kalmış vatandaşlar, ücretsiz izine çıkartılmış vatandaşlar ve tüm ihtiyaç sahipleri üçüncü faz sosyal yardım ödemelerine başvuru yapabilecek. Başvurular e-Devlet’ten sıralı bir şekilde yapılacak. Aynı hane içerisinden sadece bir kişinin alacağı Pandemi Sosyal Destek ödemeleri başvuruları başladı. 20 Nisan 2020 tarihinde başlayan başvurular için TC kimlik numarasının son hanesine göre başvuru yapılabiliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konuya ilişkin açıklamalarda bulunurken başvuru yapmış olanları değerlendirirken kesinlikle gelir ve giderleri göz önüne alınmayacak dedi. Bu duruma göre çalışan herkes başvurabilecek ancak kendi içerisinde bazı şartları var. Tüm detaylar haberimizde…

Pandemi Sosyal Destek Ödeme Başvuruları Başladı!

Devletimiz Korona virüs salgını sebebi ile toplam 4,4 milyon haneye yardım yapacağını belirtti. 4,4 milyon hane içerisinde toplam 15 milyon vatandaşın olduğu düşünülürse ülkemiz vatandaşları için gayet yeterli bir yardım miktarı olacağı açıklandı. 1000 TL’lik Pandemi sosyal destek ödemeleri için başvuruların başladığını belirten Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, başvuruların sadece e-Devlet üzerinden alınacağını belirtti. 1000 TL’lik yardımların üçüncü ayağı olan Pandemi sosyal destek ödemeleri başvuruları e-Devlet’ten yapılırken herhangi bir gelir kısıtlaması olmayacağını belirtti. Ancak başvuruların sistemsel sorunlar sebebiyle yavaşlamaması ve engellememesi amacıyla TC kimlik numarasının son hanesine göre yapılacağını belirtti. Kimlik numarasının son hanesi sıfır olanlar pazartesi, 2 olanlar salı, 4 olanlar çarşamba, 6 olanlar perşembe ve 8 olanlar cuma günü destek başvurusunda bulunabilecek. Hafta sonu ise kimlik numarası sınırlandırması olmadan herkes başvurabilecek. Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerini kaçıran tüm vatandaşlarımız hafta sonu herhangi bir kısıtlama olmadan serbest bir şekilde başvuru yapabilecek. Başvurular için belirlenmiş olan şartlar şu şekilde:

Memurlar, Emekliler ve Aylık Alanlar Başvuru Yapamayacak!

Hane bazlı destek yapılacak. Ödemeler kişilere göre değil hanelere göre yapılacak. Bu sebeple başvuru yapan kişi daha önce herhangi bir ödeme almış ise Pandemi sosyal destek ödemelerinden yararlanamayacak. Ayrıca memurlar bu yardım ödemelerine başvuru yapamayacak. Memurların bu yardımlardan ayrı tutulduğu görünürken aynı zamanda emekliler ve engelli aylığı alanlar ve herhangi bir şekilde yardım ödemesi alanlar da başvuru yapamayacak. Başvurular e-Devlet’ten yapılırken başvuru sorgulama durumları ise yine aynı şekilde e-Devlet’ten sorgulanabilecek.

Kimler Başvuru Yapabilecek?

Başvuruyu yapacak olan kişiler birinci ve ikinci faz ödemelerinden faydalanmamış olan kişiler faz üç ödemelerine başvuru yapamayacak. Başvuru yapsalar dahi kabul edilmeyecekler. Kamu işçileri, memurlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir gelir elde eden kişiler, emekliler ve kısa çalışma ödeneği ile işsizlik maaşı alanlar, engelli aylığı, evde bakım aylığı ve benzeri ödemeleri alanlar başvuru yapamayacak. Başvuru yapsalar dahi başvuruları kabul edilmeyecek.

Başvuru yapanlar için herhangi bir gelir kısıtlaması yok. Ancak e-Devlet üzerinden açılan Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu bölümünde, başvurucunun iş ve sosyal durumu, aylık geliri, çocuk sayısı, kirada oturup oturmadığı, en son gelen fatura bedelleri ile banka bilgilerine ilişkin kapsamlı sorular yöneltiliyor. İncelemeler sonucunda, desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen hanelere ödeme yapılacak.

Ödemeler Ne Zaman Başlayacak?

Ödemelerin ne zaman başlayacağı ile alakalı herhangi bir açıklama yapılmadı. Başvuruların değerlendirme sürecinden sonra başlayacağı değerlendiriliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erhan saçan
Erhan saçan - 1 ay Önce

ben işsizim yüz defa yalvardım vermiyorlar kendi tanıdıklarının östune yagdırıyorlar

Gökmen buldu
Gökmen buldu - 1 ay Önce

Ihtiyaç kiredisi