Bu Hastalıklardan Biri Varsa 2 Yıl Boyunca Maaş Bağlıyor! Hangi Hastalıklarda 24 Ay Maaş Ödeniyor

SGK'dan büyük müjde. SGK'da bu hastalıklar varsa Devlet 24 ay maaş bağlıyor. Peki hangi hastalıklarda maaş bağlanacak? 24 Ay maaş hangi hastalar alabiliyor. SGK'dan 24 ay maaş ödenen hastalıklar açıklandı.

Bu Hastalıklardan Biri Varsa 2 Yıl Boyunca Maaş Bağlıyor! Hangi Hastalıklarda 24 Ay Maaş Ödeniyor

Hastalığı olan vatandaşlara Devlet 24 ay (2 yıl) boyunca maaş ödüyor! Belli başlı hastalıklar için Devletten maaş bağlandığı vatandaşlar tarafından bilinmiyor. Bu yüzden siz de aşağıda listelenen hastalıklardan birine sahipseniz Devletten 24 ay maaş alabilirsiniz. Peki hangi hastalığı bulunan hastalara maaş bağlanıyor? Kimler 24 ay maaş alabiliyor? 24 Ay Hastalık maaşı için başvuru nereye, nasıl yapılır? Detayları sizler için hazırladık...

Devlet, bazı hastalıklar için hastalara 24 ay maaş ödemesi gerçekleştiriyor. Çalışma gücünü hastalık nedeniyle kaybeden vatandaşlardan pek çoğu, Devletin yaptığı bu ödemeden habersiz! Pek çok kişi, hastalığı nedeniyle çalışamadığı süreçte Devletten maaş alabileceğini bilmiyor. Ancak bu haberimizi okuduktan sonra siz de hastalığınız nedeniyle ödeme alabileceğinizi öğreneceksiniz. Öncelikle Hastalık nedeniyle maaş bağlanması için ilk şart; hastalığın ilk sigorta kaydının yapıldığı yani sigortanın başladığı tarihten sonra başlamış olmasıdır. 

Sigortalı olunan ilk tarihten sonra gerçekleşen bir hastalık nedeniyle çalışma gücünde kayıp yaşayan vatandaşlar, Devletten 24 ay maaş alabiliyor. Peki her hastalık için bu maaş ödeniyor mu? Cevabı tabiki de hayır. Ancak Kalp, Kanser, Epilepsi ve Uyku Bozukluğu gibi hastalıklar nedeniyle bu maaş bağlanabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), listede yer alan hastalıklar nedeniyle işgücü kaybı yaşayan vatandaşlara ödemelerini gerçekleştiriyor. Ancak işgücü kaybının en az %60 seviyesinde olması ve bu kayıp oranının tam teşekküllü bir Sağlık Kuruluşunca resmi olarak belgelenmesi (Rapor alınması) gerekiyor. İl-İlçe SGK müdürlüklerine başvuru yaparak gerekli işlemler gerçekleştiriliyor.

SGK'DAN MAAŞ İÇİN 1800 PRİM GÜNÜ ŞARTI

Malulen emeklilik için şartlardan biri de en az 1800 prim gününün doldurulması olarak yer alıyor. Sigortalı olarak çalışan kişinin, sigortalı olarak en az 10 yıl boyunca çalışmış olması gerekiyor. Ancak bu 10 yıllık çalışma şartı, başkasının yardımına aşırı derecede muhtaç olanlar için aranmıyor. Ancak 1800 prim ödeme gün sayısının tamamlatılması yani SGK'ya borçlanılması isteniyor.

HANGİ HASTALIKLAR İÇİN MAAŞ BAĞLANIYOR?

Kanser, Epilepsi, Sara, Demans, Beyin Tümörleri, Parkinson, Serebral Palsi, Multiple Skleroz, Zeka geriliği, Bipolar bozukluk, görme azlığı, Retina kanaması, Denge Bozukluğu, İşitme Kaybı, Anemi, Kol-Bacak organ kaybı, Behçet Hastalığı, Kalp Nakli, Akciğer Nakli, Böbrek Nakli, AIDS, Karaciğer Sirozu gibi hastalıkları bulunan vatandaşlar, yukarıdaki şartları taşıdıklarını belgeleyerek SGK ödemesinden faydalanabiliyorlar.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2020, 22:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih
Fatih - 3 ay Önce

Yas.sarti ne