Bu kişiler erken emekli olup yüksek emekli maaşı alacaklar! Siz de erken emekli olabilirsiniz!

Milyonlarca vatandaşımız erken emekli olabilmenin hayallerini kuruyor, özellikle erken emekli olduktan sonra yüksek maaş alabilmenin pek çok ayrıntılı yolu var ancak herkes bu yolları bilmiyor. Emekli olabilmek için uzun seneler boyunca çalışmakta olan vatandaşlarımız erken emekli olabilmek için gerekli olan tüm çalışmaları yapıyor. İki farklı işletmeden sigorta girişi olan vatandaşlarımız, emekliliğine en az 10 yıl kalmış 55 yaşındaki kişiler özellikle bu uygulamayı yapıyor.

Bu kişiler erken emekli olup yüksek emekli maaşı alacaklar! Siz de erken emekli olabilirsiniz!

Milyonlarca vatandaşımız erken emekli olabilmenin hayallerini kuruyor, özellikle erken emekli olduktan sonra yüksek maaş alabilmenin pek çok ayrıntılı yolu var ancak herkes bu yolları bilmiyor. Emekli olabilmek için uzun seneler boyunca çalışmakta olan vatandaşlarımız erken emekli olabilmek için gerekli olan tüm çalışmaları yapıyor. İki farklı işletmeden sigorta girişi olan vatandaşlarımız, emekliliğine en az 10 yıl kalmış 55 yaşındaki kişiler özellikle bu uygulamayı yapıyor. Emekli olmak için uzun yıllar çalışmaya gerek yok. Kısmi emeklilik seçerseniz 1999 öncesi, 10 yıl sonrası için 12,5 yıl yeterli oluyor. Emeklilik kriterleri arasında sayılan sigorta başlangıç tarihi, emeklilik zamanını ve miktarını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilecek en önemli değişkendir. Vatandaşların 8 Eylül 1999 ve öncesindeki tarihlerde ilk defa Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilerek çalışma hayatına başlaması halinde daha avantajlı oldukları bilinen bir gerçektir. Peki, erken emekli olup, yüksek maaş nasıl alınır? İşte tüm ayrıntılar…

Çalışma hayatına girmiş olan herkes sadece Türk vatandaşlar değil dünyanın her yerindeki insanlar emekli olabilmek için uzun seneler çalışıyor. Bazı ülkelerde emekli olabilmek için insanlar ülkemizdeki uğraşların on katı kadar uğraşabiliyor. İnsanlar uzun seneler çalışıyor ama emekli olmanın tek formülü çalışmak değildir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince sigortalılık başlangıç tarihi de çok önemlidir. Örneğin 9 Eylül 1999 senesinde ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişi fazladan 2 yıl çalışırken 8 Eylül 1999 senesinde ilk defa çalışmaya başlayan vatandaşlarımız hemen emekli olabiliyor. İlk defa sigorta girişinde mutlaka 8 Eylül 1999 tarihi ibaresinin görülmesi gerekir. Staj başlangıçları, sigorta başlangıç tarihi kapsamına girmez o nedenle ilk defa stajda aldığınız sigortalılık başlangıcı ne yazık ki sigortalılık başlangıç tarihini etkilemiyor. Erkenden emekli olabilmek için insanların 3600 prim gününe ve en az 15 yıllık sigortalılık hizmet süresine ulaşabilmiş olması gerekiyor. İnsanlar bu nedenle emekliliği uzun seneler düşünmüyor, başta şu an 20, 25 ve 30 yaşında olan kişilerin emekli olabilmesi için uzun seneler daha çalışması gerekiyor.

1999 TARİHİ VE ÖNCESİNDE SGK GİRİŞİ OLANLARIN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında 1999 tarihi ve öncesinde sigorta başlangıcı yapılanların emekli olabilmesi için gerekli olan koşullar belirlenmiştir. İlk adımda sigorta başlangıç tarihinin 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesine ait olması gerekir. Staj başlangıcı, sigorta başlangıç tarihi kapsamında değerlendirilmez.

1999 tarihi ve öncesinde sigortalandırılanlar 3600 günlük prim ödemesi ve 15 yıllık hizmet süresi şartlarını tamamlamalıdır.

Sigortalı vatandaşların uzun ya da kısa vadeli prim ödemeleri 4A, 4B ve 4C sigortalılık statüsünde değerlendirilerek yatırılmalıdır. Kişilerin SGK'ya borcunun olmaması gerekir.

YORUM EKLE