Bu kişilere günlük 70 TL ödeme yapılıyor! Hemen başvurun, hakkınızı alın

İş kazası, meslek hastalığı hepimizin başına gelebilen önemli durumlardır. Özellikle fiziksel işlerde çalışan kişilerin iş kazası geçirme olasılığı çok daha yüksektir. Meslek hastalığına yakalanmış olan kişiler, iş kazası geçirmiş olan kişiler, alacakları raporlar karşılığında devletimizden günlük 70 TL’ye kadar ödemeler alabiliyorlar. Halk arasında rapor parası olarak bilinen ödemenin alınabilmesi için kişinin meslek hastalığına yakalanmış olması ya da iş kazası geçirmiş olması ile beraber iş görmezlik raporu alınması gerekmektedir.

Bu kişilere günlük 70 TL ödeme yapılıyor! Hemen başvurun, hakkınızı alın

İş kazası, meslek hastalığı hepimizin başına gelebilen önemli durumlardır. Özellikle fiziksel işlerde çalışan kişilerin iş kazası geçirme olasılığı çok daha yüksektir. Meslek hastalığına yakalanmış olan kişiler, iş kazası geçirmiş olan kişiler, alacakları raporlar karşılığında devletimizden günlük 70 TL’ye kadar ödemeler alabiliyorlar. Halk arasında rapor parası olarak bilinen ödemenin alınabilmesi için kişinin meslek hastalığına yakalanmış olması ya da iş kazası geçirmiş olması ile beraber iş görmezlik raporu alınması gerekmektedir. İlk aşamada 7 günlük iş görmezlik raporu alan kişilerin ödemeleri işverenleri tarafından yapılır. 7 günden yukarı iş görmezlik raporu olan kişilerin ise ödemeleri tamamı ile devlete ait olur. Devlet ise günlük 70 TL iş görmezlik raporu ödeneği yapmaktadır. Bu ödenekten yararlanabilmek için iş görmezlik raporunun alınmasından sonra gerekli başvuruların yapılması gerekiyor. Eğer iş görmezlik raporu almış kişi SGK’ya gerekli başvuruları yapmazsa bu ödemelerden faydalanamıyor.

Sigortalı olarak çalışırken geçirdiği iş kazası sonucunda 7 günden yukarı iş görmezlik raporu alan kişilerin günlük en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri açısından günlük 70 TL ödeme yapılmaktadır. Bu iş görmezlik ödeneğini SGK yaptığı gibi SGK’ya iş görmezlik raporu ile beraber başvurusu yapmayan kişilerin iş görmezlik ödeneği alması mümkün değildir. O nedenle eğer aldığınız iş görmezlik raporu 7 günden yukarı ise günlük 70 TL hakkınızı hemen alabilmek için il ve ilçe SGK müdürlüklerine başvurularınızı yapmanız gerekmektedir. İş kazası herkesin başına gelebileceği gibi her işveren iş görmezlik ödeneğine ödeme yapmak gibi bir mecburiyeti yoktur. Bu kişisel bir işlemdir o nedenle eğer işvereniniz iş kazası sonucunda günlük olarak ödeme yapmıyor veya maaşınızdan kesinti yapıyor ise o zaman en büyük seçeneğiniz her zaman devlet olmalıdır. Zira devletimiz mağdur olmuş vatandaşlarımızın yanındadır.

İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ KİMLER ALABİLİR?

İş görmezlik raporu ödeneği alabilmek için vatandaşlarımızın öncelikli olarak iş kazası ya da meslek hastalığı geçirmesi gerekiyor. Özellikle fiziksel işlerde çalışan kişilerin meslek hastalığı ya da iş kazası geçirme olasılığı daha yüksektir. O nedenle kişilerin mutlaka iş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda iş görmezlik raporu alması gerekmektedir. İş görmezlik raporu, genellikle tek hekim raporu olarak verilebilir. Eğer bulunduğunuz hastane tek hekim raporu olarak size iş görmezlik raporu vermiyorsa veya uzun süreli raporlar için heyet gerekiyor ise mutlaka heyete girmeniz gerekmektedir. Heyet ya da tek hekimden alınacak olan iş görmezlik raporu ile beraber SGK il ya da ilçe müdürlükleriniz ziyaret ederek iş görmezlik ödeneği başvurusu yapabilirsiniz.

İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR ÖDENİR?

İş görmezlik ödeneği günlük olarak ödenen bir ücrettir. Bir günlük iş görmezlik ödeneği bedeli ise 70 TL’dir. 30 günlük iş görmezlik raporu alan kişilerin toplam alacakları ödeme ise 2 bin 100 TL’dir. Asgari ücret seviyesinde tutulmaya çalışılan bu ücretin, sigortalı olarak çalışırken iş kazası geçirmesi sonucu ödenmesi sebebi ile makul seviyelerde tutulmaya çalışıldığı görülmektedir.

İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İş görmezlik ödeneği başvurusu için öncelikle iş görmezlik raporuna ihtiyacınız var. Eğer iş görmezlik raporunu aldıysanız en yakın il veya ilçe SGK müdürlüğüne giderek iş görmezlik ödeneği başvurusu yapabilirsiniz.

YORUM EKLE