Çalışan Annelere Doğum ve Süt Parası Ödemesi! Başvurular Başladı

Çalışan annelere devletten müjde! Devlet, işte çalışan annelere maddi destek sunacak! Çalışan annelere sağlanan doğum ve süt desteğine 2020 yılıyla birlikte zam da geldi. Peki çalışan annelere doğum ve süt parası için başvurular nereye yapılacak?

Çalışan Annelere Doğum ve Süt Parası Ödemesi! Başvurular Başladı

Çalışan annelere devletten müjde! Devlet, işte çalışan annelere maddi destek sunacak! Çalışan annelere sağlanan doğum ve süt desteğine 2020 yılıyla birlikte zam da geldi. Peki çalışan annelere doğum ve süt parası için başvurular nereye yapılacak? Kimler doğum ve süt parası yardımından yararlanabilir? Doğum ve Süt parası aylık ne kadar? Bu haberimizde sizler için hazırladık...

Doğum ve süt parası ödemeleri başladı! 2020 Ocak ayı itibariyle asgari ücrete yapılan zamlar, Doğum ve Süt paralarında da yaşandı. Herhangi bir işte çalışan anneler, doğum ve süt desteğinden yararlanabiliyorlar. Anneye 2020 Ocak ayı itibariyle en yüksek doğum parası olarak 7 bin 470 TL ödenecek. Çalışan annelerin maaşına göre değişen bu tutar 2020 yılında zamlı olarak ödenecek. 2019 yılında 6 bin 367 TL iken 7 bin 470 TL olan doğum parası ve süt parasıyla ilgili ödemelerin detaylarını bu haberimizde hazırladık...

ANNELERE DOĞUM DESTEĞİ 

Doğum yapan annelere, ilk doğumda 300 TL, ikinci doğumda 400 TL, üçüncü doğumda ise 600 TL ödeme yapılıyor. Çoklu doğumlarda ise her doğumda 150 TL fazladan ödeme gerçekleştiriliyor. 

SÜT ÖDEMESİ DE YAPILIYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emzirme parası da ödüyor! Halk arasında Süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği 2020 yılında da zamlı olarak gerçekleştiriliyor. Anneler veya eşleri, SSGK veya Bağkur'lu olup da en az 120 gün prim ödeme gün sayısını tamamlamışlarsa Süt ödemesi alabiliyorlar. 

ÇOCUKLAR İÇİN KREŞ DESTEĞİ ÖDEMESİ

Çalışan annelerin 5 yaşına kadar çocukları için kreş desteği ödemesi yapılıyor. Ancak bu desteği alabilmek için annenin 5.886 TL'den daha az maaş alması gerekiyor. Şartları taşıyan annelere her ay 650 TL kreş destek ödemesi yapılıyor. Sigortalı çalışan anneler böylece çocuklarını kreşe bırakarak işlerine gönül rahatlığıyla gidebiliyorlar.

YORUM EKLE