Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

12 Ekim 2020 Pazartesi 10:20:47

Çalışan Çalışmayan Her Anneye Devlet Maddi Destek Ödemeleri 5'e Yükseltildi! İşte O Ödemeler

Şu an çalışan ve çalışmayan tüm annelerimize ve anne adaylarına devlet tarafından 5 farklı yardım yapılıyor. Zaten eskiden bu yana ödenmekte olan doğum parası ve süt parası gibi ödemelerin yanına ilave olarak 3 adet daha para yardımları eklendi. Bu bağlamda çalışmakta olan annelere yapılacak olan ödemeler 5’e yükseltildi. Devlet, hem annelerimizi para yardımı ile sevindiriyor hem de vatandaşın mağdur olmasını engelliyor

Şu an çalışan ve çalışmayan tüm annelerimize ve anne adaylarına devlet tarafından 5 farklı yardım yapılıyor. Zaten eskiden bu yana ödenmekte olan doğum parası ve süt parası gibi ödemelerin yanına ilave olarak 3 adet daha para yardımları eklendi. Bu bağlamda çalışmakta olan annelere yapılacak olan ödemeler 5’e yükseltildi. Devlet, hem annelerimizi para yardımı ile sevindiriyor hem de vatandaşın mağdur olmasını engelliyor. Bu bağlamda 2020 yılı içerisinde SSK’lı olanlara düzenli olarak para yardımı yapacak. 2019 yılında yardım başvurularının en fazla talep aldığı sür parasında ise gelişmeler sürüyor. Bundan böyle her vatandaşımız bu para yardımlarından faydalanabilecek. Kişilerin sadece kısa bir başvuru ekranı doldurması gerekecek. İşte annelere yapılacak olan tüm yardımlar…

DOĞUM YARDIMI

Çalışmakta olan annelerin tamamı doğum yaptıklarında devletimizden doğum yardımı alır. Bu yardım halk arasında çocuk yardımı adı ile de bilinir. Doğum yardımı sadece 2015 yılı sonrasında doğan ve canlı olarak doğmuş olan çocuklar için yapılıyor. Yardım tutarı her çocuk sayısında yükseltiliyor. Birinci çocuk doğumu için 300 TL, ikinci çocuk doğumu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukların tamamı için ise 600 TL doğum yardımı yapılıyor. Doğum yardımından yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvurmak gerekiyor.

YARIM GÜN ÇALIŞMA DESTEĞİ

Çalışan ve doğum yapan tüm kadınlar yarım gün çalışma desteği alabiliyorlar. Yani işçi statüsünde çalışmakta olan tüm kadınlar öğlen 1.30’a kadar izinli sayılabilirler. Ancak bu izinli sayılabilmenin de bir kısıtlaması var. Yasal doğum iznini bitirmiş olan kadınlar çocukları okula başlayana kadar yarı zamanlı çalışıp tam zamanlı maaş alabilirler. Anneler; yasal doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 2 ay (60 gün), ikinci çocuk için 4 ay (120 gün), 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay (180 gün) yarım gün çalışabiliyor ve tam maaş alıyor.

SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ)

SSK’lı olarak çalışmakta olan annelerin süt parası yani diğer ismi ile emzirme ödeneği alabiliyorlar. Bu imkândan sadece SSK ve Bağ-Kur kapsamında çalışmakta olan anneler faydalanabiliyor. Sigortalı çalışanların geçen bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Buna ek olarak Bağ-Kurluların ise geçmişe dönük prim borcu bulunmaması gerekiyor. 2020 yılı için alınacak süt parası ise 220 lira. Emzirme ödeneği bir kereliğine verilen bir ödenektir.

DOĞUM PARASI (İŞ GÖRMEZLİK PARASI)

SSK ve Bağ-Kur kapsamında çalışmakta olan tüm anneler doğum yaptıktan sonra belli bir süre iş görmezlik raporu sayesinde iş görmezlik raporu yani doğum parası alabiliyorlar. Bu ödenekten yararlanabilmek için doğum yapılan yıl içerisinde en az 90 gün SSK veya Bağ-Kur priminin yatırılmış olması gerekiyor. Çalışan anne eğer doğum yapmadan önce işinden ayrılmış ise bu ödenekten faydalanamaz. Doğum parası, çalışan annenin son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanıp, ödeniyor. Buna göre günlük brüt ücret hesaplanıyor ve bunun üçte ikisi anneye ödeniyor. 2020 yılı asgari ücretli çalışan bir annenin alacağı doğum parası 6.552 TL.

KREŞ YARDIMI

SSK ve Bağ-Kur çalışmakta olan annelerin tamamına kreş yardımı da yapıyor. 2018 yılında değiştirilen kreş yardımı şartları ile beraber artık tüm çalışmakta olan ve doğum yapan anneler faydalanabiliyor. Sadece çalışmakta olan anneler ve asgari ücret maaşı alan anneler faydalanabiliyor. 2018 yılında değiştirilen şartlarla beraber ödemelerin artırılması da sağlandı. Bu bağlamda asgari ücretin yüzde 15’i kreş yardımı ödemesi yapılırken artık yüzde 50’si yapılıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı