Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

11 Kasım 2020 Çarşamba 00:45:40

Son Güncelleme: 11/11/2020 00:45:04

Çalışan Çalışmayan Tüm Annelere 7 bin 325 TL Devlet Desteği Verilecek

Herhangi bir işte çalışmayan, ev hanımı annelere müjde. Siz de şartlara uymanız halinde devletten 7 bin 325 TL nakit yardım alabilirsiniz. Konu ile ilgili detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Herhangi bir işte çalışmayan, ev hanımı annelere müjde. Siz de şartlara uymanız halinde devletten 7 bin 325 TL nakit yardım alabilirsiniz. Konu ile ilgili detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Çalışıyor olmanız ya da olmamanız fark etmiyor. Milyonlarca kadının yüzünü güldüren devlet ödemeleri, tümüyle geri ödemesi beklenmeden, karşılıksız bir şekilde yapılıyor. Devlet tarafından annelere sağlanmakta olan çocuk parası, doğum yardımları, yarım gün çalışmak kapsamında bulunan destekler, süt ve emzirme ödenekleri ön plandaki destekler arasında.

Sigortalı olarak herhangi bir işte alışan anneler için bugün devlet tarafından geri ödemesiz olarak sunulan yardım en az 7 bin 325 TL olarak sağlanacak. Devlet bütçesinden çalışan anneler için sağlanan yardımlar her sene düzenli olarak artmaya devam ediyor.  Anneler için sağlanmakta olan çocuk parası, doğum yardımları, süt ve emzirme ödenekleri, yarım gün çalışma kapsamındaki destekler ve kreş yardımları oldukça önemli bir rahatlık sağlıyor. Devletin sağlamış olduğu doğum yardımı kapsamında ilk çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üç ve daha fazla olan çocuklara ise 600 TL ödemeler yapılıyor. Yalnızca bir defaya mahsus olarak sağlanmakta olan bu ödemeler için doğum yardım başvurusunda bulunmak ve nüfus müdürlüklerine çocuğun kimliği ile KPS kayıt işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda yalnızca nüfus müdürlüklerine giderek değil e-devlet sistemi üzerinden de başvuru yapılabilecek. Söz konusu bu doğum yardımları; çalışan ya da çalışmayan tüm annelere başvuruda bulunmaları halinde yapılmaktadır.

Çalışan Anneler 7 bin 325 TL

Sigortalı olarak çalışan annelerin minimum 1 yıl sigortalı olarak çalıştıktan sonra doğum yapmaları halinde 112 gün olan annelik izni sürecinde devlet tarafından doğum yardımı almaktadırlar. Doğum yardımı olarak annelere sağlanan bu tutar en az; asgari ücret üzerinden 7 bin 325 TL olacaktır. Anneler, kendilerine tahsil edilen bu parayı PTT ya da Ziraat bankası üzerinden tahsil edebileceklerdir.

Geriye Dönük Ödeme Alınabiliyor

SGK kapsamında sağlanmakta olan emzirme ödenekleri halk arasında süt parası olarak da ifade edilmektedir. Söz konusu bu yardımlardan faydalanmak üzere annenin veya babanın SGK statüsünde çalışıyor olması ve minimum 120 gün boyunca primlerin ödenmiş olması gerekiyor. Bunlarla birlikte gerek SGK il müdürlüğü ve gerekse sosyal güvenlik merkezlerinden gerçekleştirilen başvurular ile tam 5 yıl geriye dönük süt parası alma hakkı da annelere tanınıyor. Yalnızca bir defaya mahsus olarak sağlanan bu yardımların miktarı ise 202 TL.

Doğum Yapan Annelere Yarım Gün Maaş Hakkı

SSK statüsü ile çalışmaya devam etmiş oldukları süreçte bebek dünyaya getiren anneler, annelik izinlerinin sonrasında ilk doğum için 2 ay (15 + 15 gün) ikinci doğum için 4 ay (15 + 15 + 15 + 15 gün), üç ve üçün üzerindeki doğum için ise 6 ay (15 + 15 + 15 + 15 + 15 + 15 gün) şeklinde yarım gün çalışmak suretiyle tam gün maaş alma hakkına sahip olacaklar. Maaşını asgari ücret üzerinden alan bir anne bu süreçte aylık çalışma bedelinin toplam 1472 TL olan kısmını devletten 1472 TL kısmını ise iş yerinden temin eder.

Toplamda 24 Ay Ek Ödeme

İkiz, üçüz gibi çoklu doğumlarda ortaya çıkabilecek gereksinimlerin rahat bir şekilde karşılanmasını sağlamak adına 0 ve 2 yaş aralığındaki çocuklar için çocuklar için ilk 24 ay boyunca çocuk başına 150 TL ödeme yapılmaktadır. Sağlanan bu haklardan faydalanmak üzere vatandaşların, kendilerine en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı