Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

15 Ekim 2020 Perşembe 10:50:23

Çalışma Bakanlığı'ndan Müjde Geldi! Emekli Olanlara 355 TL İntibak Zammı

Çalışma Bakanlığı tarafından vatandaşlara sevindiren müjde geldi. SSK ve Bağ-Kur emeklisi olan vatandaşlara 355 TL'ye varan intibak artışı ile ilgili onay verildi mi? Ödemelerin hangi tarihte yapılacağı merak konusu oldu. İntibak zam yasası gelmesinin ardından emekli vatandaşlar hangi oranda zam alacaklarını araştırmaya başladı. 355 TL intibak zammı ne zaman gelecek, kimler faydalanacak? Detaylar haberimizde sizlerle…

Çalışma Bakanlığı tarafından vatandaşlara sevindiren müjde geldi. SSK ve Bağ-Kur emeklisi olan vatandaşlara 355 TL’ye varan intibak artışı ile ilgili onay verildi mi? Ödemelerin hangi tarihte yapılacağı merak konusu oldu. İntibak zam yasası gelmesinin ardından emekli vatandaşlar hangi oranda zam alacaklarını araştırmaya başladı. 355 TL intibak zammı ne zaman gelecek, kimler faydalanacak? Detaylar haberimizde sizlerle…

Çalışma Bakanı, Bağ-Kur ve SSK sigorta kollarının herhangi bir tanesinden emekli olan vatandaşların maaşlarına 50 TL ile 355 TL arasında olan artışların yapılmasına onay verdi. Bununla beraberinde intibak ödemelerinin hangi tarihte yatırılacağı ise birçok vatandaşımız tarafından araştırılıyor. Yapılan açıklamalar esnasında intibak zammına onay veren bakanlık 355 TL’ye varan artışlar için teklif verdiklerini ifade etti. Bayram ikramiyelerinin ardından resmi intibak ve bayram ikramiyesi gibi hesaplarda yerini alacak. Yakın zamanda herşey sonuca bağlanacak. ifadelerinde bulundu.

ZAM ÖDEMELERİ HANGİ TARİHTE UYGULANACAK?

İntibak zammının yasa haline geldiği vatandaşlara duyuruldu. 2020 senesinde intibak zammı devreye girerek en düşük emekli maaşı 1500 TL olduktan sonra bütün vatandaşlar ödemelerin ne zaman devreye gireceğini merak etmeye başladı. Son zamanlar içerisinde birçok emekli intibak yasasına ilişkin yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyordu. Gelen yasa ile birlikte herkese zam uygulanacak ve vatandaşlara bir nebze destek sağlayacak. 

İkinci sevindiren haber ise Ziraat Bankası ile gerçekleştirilecek olan anlaşma oldu. 500 TL ile 750 TL arasında promosyon ödemesi sağlanacak. Promosyon ödemeleri maaş tutarlarına göre farklılık gösteriyor. İntibak zammının Nisan ayında gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

İNTİBAK ZAMMININ FORMÜLÜ

2000 senesinden önce emekli olan vatandaşlar intibak yasasından sonra 2000 senesinden sonra emeklilik için hak kazanan vatandaşlara da sunuluyor. Maaşların tutarlarına göre 50 TL ile 355 TL’ye varan bir zam oranı meydana geliyor. Kurumsal olarak maaşlarda meydana gelen farkın kapanması adına yasa birçok emekli vatandaşın haklarını geri elde etme yollarını sunuyor. Anlık olarak onay durumunda ve yargıda bulunan yasanın kısa süre içerisinde geçmesi isteniyor. İntibak zammı ile aynı görevden emekli olan kişiler arasında kurum nedeniyle oluşan maaş farklılığının önüne geçilmiş olacak.

İSTEKLER NE GETİRİYOR?

– Taban emekli aylığı asgari ücrete eşitlendiği taktirde, emekli vatandaşlara her ay ek ödeme dahil en düşük 2 bin 324 lira ödeme yapılacak.
– Sağlık alanında ek ödemelerin kalkmasıyla birlikte, emekli maaşından bu alanda hiç bir kesinti yapılmayacak.
– Ek ödeme oranında değişiklik olursa, emekli vatandaşlar her ay net maaşının %4-5’i yerine %8-10’u oranında nakit alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların gelirince oran %8 olursa 255, %10 olursa 382 liraya varan bir artış meydana gelecek.
– İntibak gerçekleştirilirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan vatandaşlara da 355 liraya varan zam söz konusu olacak.

Bu yıl tavan aylık arttırılırken emekli vatandaşlar, Ocak ve Temmuz ayında zam, 2 kez ikramiye ve promosyon imkanlarından faydalandı.

İNTİBAK DÜZENLEMESİ NEDİR VE KİMLERİ KAPSAR?

2000 senesinden önce sigorta sigorta primi bulunan fakat 2000 senesinden sonra emekliliği gerçekleşen vatandaşlar karma sistem hesaplaması ile maaş ödemelerini alıyorlar. 2000 yılı sonrasında emekli olan vatandaşların emeklilikleri de iki ana gruba ayrılıyor. 2008 yılı öncesi emekli olan vatandaşlar ve 2008 yılı sonrası emekli olan vatandaşlar.

Bütün bu farklılıkların ortadan kaldırması adına Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bir çalışması bulunduğu söylendi. Bu çalışma ile emeklilerin maaşlarında düzenlemeler yapılacak ve farklılıklar kapatılacak. Emekli vatandaşlara yönelik hayata geçirilecek olan düzenleme ile SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’ndan emekliliği gerçekleşen vatandaşlar tek bir çatı altında toplanabilecek.

EMEKLİ İNTİBAK ZAMMI ANLIK OLARAK NE DURUMDA?

2000 senesi ve sonrasında emekliliği gerçekleşen vatandaşlar tarafından intibak düzenlemesinin kendileri için de hayata geçirilmesi talep ediliyor. Memur emeklisi olan vatandaşlara yönelik intibak isteği, toplu sözleşme görüşmeleri esnasında Memur-Sen tarafından gündeme getirildi.

KPDK (Kamu Personeli Danışma Kurulu) toplantılarında görüşülmesi ve bir karara bağlanması beklenen talep hayata geçtiği taktirde, aynı unvanlı kadro veya görevden emekli olan kişiler arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkı ek ödeme ile birlikte ortadan kalkacak. Düşük maaş sahiplerine aradaki fark kadar ek ödeme yapılacak.

Bağ-Kur ve SSK’lı vatandaşların talebi hayata geçtiği taktirde, milyonlarca emekli vatandaşımızın maaşlarında değişiklikler olacak. 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlara, ilk intibaktaki gibi 50 ile 355 lira arasında bir zam yolu oluşacak. 2000 tarihi ve sonrasında emekli olan vatandaşların maaşları yeniden hesaplanılacak. Türkiye Emekliler Derneği, çıkacak bir intibak düzenlemesinden yaklaşık olarak 5 milyon emekli kişinin faydalanabileceğini dile getiriyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı