Devlet Katkılarının Sayısı Her Geçen Gün Artıyor! Bu Destekleri Almayan Üzülür

Kovid-19 sürecinde her kesimden vatandaşını desteklemeye çalışan Türkiye’de hükümetin tasarruf ve birikim yapanlara özel desteği ise artarak devam ediyor. Hükümetin yeni düzenlemelerine bakılarak bu desteğin ilerleyen zamanlarda da artacağını söylemek gerekir. 2020 yılında devletimiz bilhassa çeyiz ve konut hesaplarına destek verecek. Devlet destekli çeyiz ve konut hesabı uygulamasının 2020 yılında en iyi şekilde uygulanacağını söylemek gerekir.

Devlet Katkılarının Sayısı Her Geçen Gün Artıyor! Bu Destekleri Almayan Üzülür

Kovid-19 sürecinde her kesimden vatandaşını desteklemeye çalışan Türkiye’de hükümetin tasarruf ve birikim yapanlara özel desteği ise artarak devam ediyor. Hükümetin yeni düzenlemelerine bakılarak bu desteğin ilerleyen zamanlarda da artacağını söylemek gerekir. 2020 yılında devletimiz bilhassa çeyiz ve konut hesaplarına destek verecek. Devlet destekli çeyiz ve konut hesabı uygulamasının 2020 yılında en iyi şekilde uygulanacağını söylemek gerekir. İşçi, memur, emekli ve öğrenciler dahil olmak üzere milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bu uygulamanın detaylarını öğrenmek isteyenler bu yazıyı okumaya devam etmeliler!

Konut ve Çeyiz Hesaplarına Devlet Desteği Nasıl Olacak?

Zorlu geçen 2020 yılında birikim ve tasarruf yapmak isteyenlerin güvence kaynağı her zaman olduğu gibi sosyal devlet olmayı en iyi şekilde becerebilen devletimiz olacak. Çeyiz ve konut hesaplarının en çok desteklenen hesaplar olduğunu söylemek gerekir. Yeni evlenecek çiftlerin açmış olduğu çeyiz hesapları sayesinde kadın ve erkek olmak üzere söz konusu destekten iki kat faydalanmak mümkün oluyor. Bunun yanı sıra, aynı durum, konut hesabı için de geçerli! Evlilik hazırlığı yapan çiftler; konut hesabından kadın ve erkek olarak iki kez faydalanabilirler. Bir başka deyişle, ilk kez ev almak isteyenlere devlet tarafından verilen finansal destek bir hayli fazla!

Konut ve çeyiz hesapları için devlet desteğinden faydalanmak için birtakım şartlar bulunuyor. Çeyiz ve konut hesaplarında 2020 yılı için en az 36 ay yani üç yıl boyunca birikim yapanlara devlet desteği sunuluyor. 2020 yılındaki yeni artışlarla beraber birikim yapmak isteyen vatandaşlar çok fazla destekleniyor. Planlanan harcamaları için birikim yapan vatandaşların devlet desteği ile biri bin yapma şansı bulunuyor.

Konut ve çeyiz hesaplarında vatandaş lehine modellere yer veriliyor. Bilhassa konut hesabında söz konusu desteğin kademeli olarak verilmesinin büyük bir avantaj olduğunu ifade etmek gerekir. Bu noktada, birikim yapılan tutarın ve birikim yapılan ayın oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Devletin desteği bu kriterlere bağlı olarak değişmektedir. Bunun yanı sıra, çeyiz hesaplarında 24 yaşını henüz doldurmayan gençlerin kendi adlarına açılan banka hesaplarında en az üç yıl birikim şartıyla söz konusu devlet desteğinden %25’e varacak şekilde faydalanması söz konusu olmaktadır.

Öğretmen ve Hemşireler BES’ten Faydalanabilir Mi?

2020 yılında birikim ve tasarruf yapmayı destekleyen devletimiz; birçok farklı projesiyle bu konuda hizmet vermeye devam ediyor. Bireysel emeklilik sisteminin farklı sektörlerde mesleki bireysel emeklilik sistemi olarak uygulanmasının söz konusu olacağını ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra, mesleki kazançlar başta olmak üzere yıpranma payları, emeklilik döneminde elde edilen gelirler BES uygulamalarında birtakım farklılıklara yol açacaktır.

Bunun yanı sıra, 2020 yılı içerisinde BES sistemi içerisinde bazı değişiklikler yapılması planlanıyor. Buna göre, mesleki bireysel emeklilik sistemi devreye sokulacak. Öğretmen BES, polis BES, hemşire BES gibi bireysel emeklilik uygulamalarının hayata geçirileceğini ifade etmek gerekir. Bu noktada, bireysel emeklilik sisteminin ne olduğuna da açıklık getirilmelidir. Bu sistem ile insanların geleceklerini daha güzel hale getirmeleri mümkün olmaktadır. Daha iyi bir gelecek adına düzenli olarak maddi birikim yapan kişiler, bu birikimlere devlet katkısının eklenmesiyle beraber yarınlarını garanti altına alacaklardır.

Bireysel emeklilik sisteminin en önemli avantajlarından birisi de ödemelerin güvenli ve esnek bir şekilde yapılması noktasında olmaktadır. Bu sayede, tüketiciler, ödemelerini istedikleri gibi düzenleme şansına sahip olabilirler. Ayrıca, fon yönetimi kolay bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca, bu sistemden kişinin ailesi de faydalanmaktadır.

YORUM EKLE