Devletimiz herkese 990 TL ödeme yapıyor! Hemen başvuru yapın!

Devlet, vatandaşların hem maddi hem de manevi anlamda kötü etkileyene Pandemi sürecinde insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için devlet tarafından 1000 TL nakit desteği yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında 1 milyonu aşkın kişiye yardım yapıldığı anlaşıldı

Devletimiz herkese 990 TL ödeme yapıyor! Hemen başvuru yapın!

Devlet, vatandaşların hem maddi hem de manevi anlamda kötü etkileyene Pandemi sürecinde insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için devlet tarafından 1000 TL nakit desteği yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında 1 milyonu aşkın kişiye yardım yapıldığı anlaşıldı. Pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Biz Bize Yeteriz Türkiye’m kampanyası gelirleri ile karşılanan bu yardım halkı ekonomik açıdan biraz da olsa rahatlattı diyebiliriz. Hala desteğe devam eden devlet korona virüs etkilerini bitiresiye kadar halkın yanında olma konusunda kararlı gözüküyor. Başvuruların e-devlet üzerinden yapıldığı bu yardım kişilere bizzat elden verilmektedir. Pandemi sürecinde kalabalığı önlemek adına yapılan bu uygulama bulaşıcılığın önlenmesi adına önemli bir adım oldu. Normalleşme ile birlikte hesaplara yatırılan yardım devam ettiği sürece hesaplara yatırılacağı açıklandı.

Devlet 1000 TL nakit desteğinin yanında ihtiyaç sahiplerine Pandemi sürecinde işten çıkarılmama kanunu çıkardı. Pandemi süreci boyunca işten çıkarılma yasaklandı ve işverenlere çalışanlarını ücretsiz izine çıkarma hakkı tanındı. Ücretsiz izne çıkarılan kişiler de devlet tarafından yalnız bırakılmadı. Bu kişilere aylık yaklaşık 1200 TL ödeme yapıldı. Pandemi süresince ihtiyaçlarının karşılanması adına yapılan bu yardımın halka büyük faydası dokundu ve bu ödeme hala devam etmektedir.

1000 TL’LİK NAKİT DESTEĞİNE KİMLER BAŞVURABİLİR

Hala desteğe devam eden devlet yeni faz ödemeleri için yelpazeyi epey genişletti. Pandemi sürecinin uzun sürmesi sebebi ile ekonomik açıdan sıkıntı yaşayan insan sayısı epey artış göstermekte. Devlet de daha fazla kişi faydalansın diye yapılacak yardımız kapsamını büyük ölçüde büyüttü. Bu yeni fazda ödenecek olan 1000 TL’ye önceki fazlarda yardım alanlar başvuramayacak. Ne kadar fazla kişiye yardım yapılsa o kadar iyi olur düşüncesi ile hareket eden devlet bu sınırlamayı getirdi. Bunların dışında 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında olan 4A maddesindeki kamu işçileri ve 4C kapsamındaki memur işçilerinin başvuruları işleme dahi alınmayacaktır. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile aylık alanlar emekliler de dahil buna onlar da bu yardım faydalanamayacaklardır. Bunların dışında İŞKUR’dan aylık alan Kısa Çalışma Ödeneği ya da İşsizlik Maaşı gibi onlar da bu yardım faydalanamayacaklardır. Bu açıklanan kriterlerin dışında herkes yardıma başvurabilecek. Her fazda belirli kişiye verilen yardım da alamayanların bir diğer fazı beklemeleri gerekmektedir. Devletin vatandaşları mağdur etmemek adına büyük mücadele gösterdiği oldukça açık durmaktadır. İhtiyacı olanlara her konuda yardım eden devletin Pandemi süresince vatandaşları yalnız bırakmayacağı net bir şekilde görülmektedir.

NAKİT DESTEĞİ İÇİN BAŞVURU SÜRECİ

Başvuruların e-devlet üzerinden yapıldığı bu yardımda aşırı yoğunluk sebebi ile başvurularda Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafında başka yol izlenildi. Daha önce devlet tarafından yapılan yardım paralarında burslarda görülen bu yol bu sefer bu yardımda başvuru sürecinde kullanılacak. Başvuru kişinin TC kimlik numarasında göre olacak. Sonu sıfır ile bitenler pazartesi 2 ile bitenler Salı 4 ile bitenler Çarşamba 6 ile bitenler Perşembe 8 ile bitenler ise nakit desteği başvurunu Cuma günü yapabilecek. Cumartesi ve Pazar günleri ise başvurular TC numarasına bakılmaksızın yapılabilecek.

1000 TL’lik nakit yardım desteği sonuçları da beklenenden kısa sürede açıklanacağa benziyor. Vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına canla başla çalışan devlet kısa sürede sonuçları açıklayarak 1000 TL’lik yardımı halka ulaştırmak istiyor. Ayrıca Bakanlığın açıklamasına göre Pandemi süreci boyunca devlet tarafından vatandaşlara toplamda 30 milyar TL yardım yapılmış.

YORUM EKLE