Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

16 Ağustos 2020 Pazar 21:48:52

Devletimiz Milyonlarca vatandaşımıza aylık 750 TL ödeme yapılıyor! Başvuruda bulunan tüm vatandaşlara

Devletimiz milyonlarca vatandaşımıza maddi yardımlar yaptı, özellikle Korona virüs döneminde 12 milyona yakın vatandaşa maddi yardımlar yapıldı. Sosyal devlet olmanın sorumluluğunu çok iyi bir şekilde karşılayan devletimiz şimdi ise sağlık sigortası olmayan ve ekonomik açıdan ciddi problemler yaşayan tüm vatandaşlarımıza ses soluk olacak bir yardım programı başlattı. Bu program ile beraber her başvuru yapan vatandaşa aylık 750 TL ödeme yapılacak

Devletimiz milyonlarca vatandaşımıza maddi yardımlar yaptı, özellikle Korona virüs döneminde 12 milyona yakın vatandaşa maddi yardımlar yapıldı. Sosyal devlet olmanın sorumluluğunu çok iyi bir şekilde karşılayan devletimiz şimdi ise sağlık sigortası olmayan ve ekonomik açıdan ciddi problemler yaşayan tüm vatandaşlarımıza ses soluk olacak bir yardım programı başlattı. Bu program ile beraber her başvuru yapan vatandaşa aylık 750 TL ödeme yapılacak. Sosyal güvencesi olmayan ve herhangi bir geliri olmayan en az 4 milyon vatandaşımızın aylık ödeme alabileceği bir kaynak oluşturuluyor. Bu kaynak ile beraber 65 yaş ve üzerinde bulunan, herhangi bir sosyal sağlık güvencesi olmayan, hiçbir şekilde ek gelir veyahut sabit geliri olmayan yaşlı vatandaşlarımıza aylık 750 TL ödeme yapılacak. Bu ödemeler devlet tarafından karşılıksız bir şekilde yapılacak. İşte tüm ayrıntılar…

Bu ödemelerin hiçbiri tekrar devlete ödenmeyecek, bu ödemelerden faydalanmakta olan milyonlarca vatandaşımız hiçbir şekilde bu ödemeleri tekrar devlete ödemeyecek. Ayrıca her Ocak ayı ve Temmuz ayında memur ve emeklilerin aldığı enflasyon zammı ile beraber zamlanacağı tartışılıyor. Bu ödemelerin genel bilinen adı 65 yaş aylığı ya da bir diğer adı ile yaşlılık maaşı sadece 65 yaşını aşmış, sosyal güvencesi olmayan ve herhangi bir şekilde geliri olmayan tüm 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ödenecek. Sosyal güvencesi ve hiçbir geliri olmayan vatandaşlara ödenen 65 aylığı nedir? Kimlere yaşlılık maaşı verilir? Devletimiz sosyal devlet olabilmenin tüm karşılığını çok iyi bir şekilde sağlıyor. Özellikle maddi açıdan zor durumda olan tüm yaşlılarımızın ve dul kimselerin yardımına hemen koşabiliyor. Bu açıdan iyi bir özelliğe sahip olan devletimizin haricinde vatandaşlarımızın da yardımcı olabilmesi ve muhtaç durumda olan kişilere maddi yardımların yapılabilmesi için gerekli portalları hazırlıyor. Çünkü devlet herkese tek başına yetemiyor ve her başvuru yapan ne yazık ki bu ödemelerden faydalanamıyor. Ancak para yardımına ihtiyacı olan vatandaşlarımızın devlet yerine yardımsever vatandaşlarımızın yardım yapmaları bekleniyor.

65 YAŞ AYLIĞI NEDİR? KİMLERE VERİLİR?

65 yaş aylığı ya da bir diğer adı ile yaşlılık maaşı sadece 65 yaş üstü olan kişilere verilir. Sosyal devletimiz bu açıdan sadece şu kişilere yardımcı olmaktadır.

  • 65 yaş üstü olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
  • Herhangi bir sosyal sağlık güvencesi olmayan kişiler
  • Herhangi bir ek gelir ve sabit geliri olmayan kişiler
  • Emekli olamamış ve SGK’da prim iadesi alamayan kişiler
  • Asgari ücretin 3/1’ini kazanan kişiler

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi sadece bu şartlara uyum gösteren vatandaşlara yaşlılık aylığı ya da bir diğer adı ile 65 yaş maaşı verilmektedir. Herhangi bir gelir veya aylık almayan, herhangi bir işte çalışmayan, sosyal güvencesi bulunmayan 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına, 2022 sayılı kanun uyarınca, Sosyal Güvenlik Kurumundan ( SGK) aylık bağlanmaktadır. Daha önceki yıllarda 3 aylık olarak ödenen 65 yaş yaşlılık maaşı daha sonradan aylık maaş şeklinde ödenmeye başlandı.

65 YAŞ MAAŞI NE KADAR ÖDENİR?

65 yaş maaşı alabilmek için asgari ücretin 3/1’ini kazanıyor olmanız gerekiyor. Yaşlılık maaşı her ay düzenli bir şekilde PTT kişi adına ya da banka hesabına 750 TL olacak şekilde yatırılır.

65 YAŞ AYLIĞINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

65 yaş aylığına başvuru yapacak olan kişilerin ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapması gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları her ilçede bulunan genellikle Kaymakamlık binasına yakın veyahut aynı bina içerisinde bulunur.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı