Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

10 Ekim 2020 Cumartesi 21:19:09

Devletten 2020 Yılında Verilen Yardımlar! Bakanlık Açıkladı 6 Bin TL Karşılıksız Ödenecek

Devlet, 2020 yılında yaşanan Koronavirüs pandemisi sebebiyle sosyal yardım ve destek ödemelerinde artışa gitti. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi çerçevesinde ihtiyaç sahibi ailelere 1000 TL pandemi sosyal yardım ödemeleri peyder pey sürerken vatandaşlar, belli şartlarda birçok Devlet yardımından yararlanabiliyor. 2020 yılında Devlet tarafından verilen yardımlar nelerdir? Sorusunun yanıtı da pek çok vatandaş tarafından aranıyor. Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da değişen şartlara göre 277 TL ila 6 bin TL arasında sosyal yardım ödemesi gerçekleştiriyor. Detayları haberimizde sizler için hazırladık…

Devlet, 2020 yılında yaşanan Koronavirüs pandemisi sebebiyle sosyal yardım ve destek ödemelerinde artışa gitti. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi çerçevesinde ihtiyaç sahibi ailelere 1000 TL pandemi sosyal yardım ödemeleri peyder pey sürerken vatandaşlar, belli şartlarda birçok Devlet yardımından yararlanabiliyor. 2020 yılında Devlet tarafından verilen yardımlar nelerdir? Sorusunun yanıtı da pek çok vatandaş tarafından aranıyor. Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da değişen şartlara göre 277 TL ila 6 bin TL arasında sosyal yardım ödemesi gerçekleştiriyor. Detayları haberimizde sizler için hazırladık…

2020 yılında Çin’in Wuhan kentinden tüm Dünyaya yayılan ve “Pandemi” ilan edilen Koronavirüs salgınının da etkisiyle birlikte Devletten vatandaşlara yönelik sosyal yardım ve desteklerde artışa gidildi. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi doğrultusunda pek çok sosyal yardım kalemi devreye alındı. Özellikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde 3 faz planlanan 1.000 TL Pandemi yardımları hayata geçirildi. 3. faz kapsamında halen binlerce hatta milyonlarca aileye 1000 TL Pandemi yardımları sürdürülüyor. Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde tutarı 270 TL’den 6 bin TL’ye kadar karşılıksız sosyal yardım ödemeleri de gerçekleştiriliyor. Vatandaşlar, ekonomik açıdan zorlukların yaşandığı pandemi sürecinde bu yardımları araştırıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Devletten vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar gerek pandemi öncesi gerekse pandemi dönemi itibariyle artarak devam ediyor. 2020 yılında milyarlarca lira tutarında sosyal yardım ödemesi an itibariyle gerçekleştirilmişken halen daha ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal devlet anlayışı çerçevesinde destekleme ödemeleri gerçekleştiriliyor. Bu süreçte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın şartları taşıyan vatandaşlara ödediği birçok sosyal yardım bulunuyor.

YETİM KIZ ÇOCUKLARINA SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ

Zorlu pandemi süreciyle birlikte ekonomik parametlerin daraldığı bu günlerde Devletten vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar katlanarak artıyor ve çeşitleniyor. Ancak pandemi öncesi süreçte vâr olan ve ödenen sosyal yardımlar da bulunuyor. Yetim kız çocuklarına ödenen sosyal yardımlar da bu çerçevede pandemi öncesi de şartları taşıyan vatandaşlara ödeniyordu. Yetim kız çocuklarına evlilik hazırlıklarında da yardımcı olunuyor ve çeyiz yardımı SGK tarafından sağlanıyor. Yetim kız çocukları (anne veya babasını kaybeden) SGK üzerinden destekleme ödemesi alabiliyor.

ENGELLİ VATANDAŞLARA 818 TL AYLIK MAAŞ

Devlet, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde engellilik durumu gerekli şartları taşıyan vatandaşlara aylık maaş bağlıyor! %40 ve üzerinde engelliliği sağlık kurul raporuyla tescil edilen engelli vatandaşlar, SGK güvencelerinin bulunmaması şartıyla aylık 818 TL maaş alıyor.

HASTAYA BAKANA EVDE BAKIM MAAŞI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde sağlanan bir diğer yardım ödemesi ise evde bakım maaşı olarak dikkat çekiyor. Yaşlı ve engelli vatandaşların yakınları bu kişilerin bakımlarını üstlenmek şartıyla bu maaştan yararlanabiliyor. 2020 yılında yapılan zamla birlikte evde bakım maaşı aylık 1.500 Tl seviyelerinde bulunuyor.

YAŞLILIK MAAŞI ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile ilişiği olmayan ve emeklilik vb. haklardan yararlanamayıp hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yine Sosyal Devlet anlayışı çerçevesinde yaşlılık aylığı bağlanıyor. 2020 yılı itibariyle aylık 700 TL tutarında bulunan yaşlılık maaşı da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılan müracaat ile alınabiliyor.

SGK’DAN CENAZE YARDIMI

SGK, daha önce 360 gün sigorta primi ödemiş sigortalıların vefat etmesi halinde yakınlarına cenaze yardımı ödemesi gerçekleştiriyor. Vefat eden sigortalının 1. derece yakınları başvuru yaparak SGK’dan 716 TL (tek seferlik) cenaze yardımı ödemesi alabiliyor.

HAMİLE KADIN ÇALIŞANLARA 6 BİN TL ÖDEME

Hamile bir kadın çalışan doğumdan önce ve sonra 4 ay izin kullanma hakkı elde ediyor. 4 ay boyunca maaşlar ise Devlet (SGK) tarafından karşılanıyor. Bu şekliyle doğum yapan kadın çalışanlara toplamda 6 bin Tl destek ödemesi gerçekleştiriliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı