Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

14 Mayıs 2020 Perşembe 21:29:55

e-Devlet 1000 TL sosyal para yardımı sorgulayarak hemen hesaba çekme dönemi!

Günümüzde sosyal yardım para başvurusu yapan vatandaşlar tarafından en çok merak edilen sorular arasında başvuru sonucunun nasıl sorgulanacağı bulunmaktadır. Sosyal yardım parasına başvuru yapan bireyler e Devlet üzerinden T.C kimlik numarası ve şifresini girerek sisteme giriş yapması gerekmektedir. Alınan yardımlar ve tutarları ile ilgili her türlü bilgiye e Devlet sistemi aracılığı ile ulaşma fırsatını elde edebilirsiniz. Aynı zamanda bazı nakdi yardımlar için de e Devlet aracılığı kullanılmaktadır.

Günümüzde sosyal yardım para başvurusu yapan vatandaşlar tarafından en çok merak edilen sorular arasında başvuru sonucunun nasıl sorgulanacağı bulunmaktadır. Sosyal yardım parasına başvuru yapan bireyler e Devlet üzerinden T.C kimlik numarası ve şifresini girerek sisteme giriş yapması gerekmektedir. Alınan yardımlar ve tutarları ile ilgili her türlü bilgiye e Devlet sistemi aracılığı ile ulaşma fırsatını elde edebilirsiniz. Aynı zamanda bazı nakdi yardımlar için de e Devlet aracılığı kullanılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başvuru yapan sosyal yardım başvuru sonuçlar yetkili kişiler tarafından incelemekte ve değerlendirmeye alınmaktadır.

SOSYAL YARDIM PARASI SORGULAMA İŞLEMLERİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Sosyal yardım parası alan vatandaşlar e Devlet üzerinden sorgulama yapma hakkına sahip olmaktadır. Aynı zamanda Sosyal yardım parası alabilmeniz için öncelikle yardıma muhtaç olunduğunun kanıtlanması önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından bu durumun belgelendirilmesi gerekmektedir. E-Devlet üzerinden sorgulayabileceğiniz sosyal yardımlar şu şekildedir;

 • Yaşlılık aylığı
 • Engelli aylığı
 • Engelli yakını aylığı
 • Silikozis maaşı
 • Eşi vefat etmiş olan kadınlara yapılan nakit yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine nakit yardımı
 • Öksüz ve yetim yardımı
 • Muhtaç asker çocuklarına yardım
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Çoklu doğum yardımı
 • Psikolojik, sosyal ve mali kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına düzenli nakdi yardım

1000 TL SOSYAL YARDIM DESTEĞİ NEDİR?

Korona virüs mücadele dönemi sürecinde geçim güçlüğü çeken vatandaşlar için devlet tarafından yetkilendirilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vasıtasıyla 1000 TL sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu yardım şimdiye kadar 1. ve 2. Fazları tamamlanmasıyla birlikte 3. Faz başvuruları vatandaşlara açıldı. Birinci ve ikinci faz sosyal yardım ödemeleri başvuru kabul etmeden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen yardıma muhtaç vatandaşlar için verildi. Ancak 3. Faz ödemeleri başvuru kabul ederek birçok vatandaşımızın faydalanması sağlanmaktadır. Birinci faz ödemesin 2,1 milyon aile ve ikinci faz ödemesinde ise 2,3 milyon hane için 1000 TL sosyal yardım desteği sağlanmıştır.

SOSYAL YARDIM DESTEĞİNDEN NASIL FAYDALANILIR?

E Devlet sistemi üzerinden 1000 TL sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar için ayrıntılı bir şekilde anlatmak isteriz. Böylelikle 1000 TL Sosyal Yardım Destek kampanyasından faydalanma fırsatını elde edebilirsiniz.

 • E-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • E-hizmetler listesinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunmalıdır.
 • Yapılabilecek işlemler içerisinden Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan kimlik doğrulaması yapılmalıdır.
 • Daha önce yapılmış bir başvuru var ise, sayfada görülebilmektedir. Ancak daha önceden yapılmış bir başvuru yok ise; bu durumda yeni başvuru butonuna tıklayarak başvuru oluşturulması gerekmektedir.
 • Ekrana bir bilgilendirme yazısı gelmektedir. Bu yazı içerisinde sosyal ve ekonomik destek hizmetinin ne olduğu, bu hizmetin hangi şartlarda verildiği, kimlerin başvurması halinde hakkında cezai işlem başlatılacağı belirtilmektedir. Bilgilendirme yazısını okuyup kabul ettiğine dair kutucuğu işaretlemesi ve sonrasında devam et butonuna tıklaması gerekmektedir.
 • Başvuru değerlendirmesi yapılırken kişisel veri sorgulama ve araştırmasına izin verildiğine dair bir kabul beyanının iletilmesi gerekmektedir. Tekrar devam et butonuna tıklayarak gerekli yönlendirmeler ile başvuru tamamlanabilmektedir.

SOSYAL YARDIM PARASI ÖDEMELERİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

1000 TL’lik Sosyal yardım ödemesine başvuru yapan müşteriler PTT şubeleri vasıtasıyla ödeme alma hakkına sahip oluyordu. Ancak bu süreç içerisinde yardım almayı hak kazanan bireyler tarafından PTT şubelerine akın edilmesi ve Korona virüs tedbirlerini olumsuz etkilemesinden dolayı önlemler alındı. Böylelikle sosyal yardım paraları artık PTT’den alınmıyor. Yardım parası almayı hak kazanan vatandaşların paraları adreslerine kadar iletilmesi kararı alındı. Böylelikle sosyal yardım parasından faydalanan vatandaşlar için 1000 TL ödemeleri kapılarına gelmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı