E-Devlet Araç Plaka Sorgulama

E-devlet araç plaka sorgulama işlemleri nasıl olur? E-Devlet üzerinden 2.el araç alımları için plaka sorgulaması yapılır mı? Bu haberimizde sizlere bu işlemlerin nasıl kolay yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz. Alacağınız aracın plakasını internet üzerinden sorgulayarak vergi borcu, trafik borcu ve diğer türlü borçları olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Araç Plaka Sorgulama

E-devlet araç plaka sorgulama işlemleri nasıl olur? E-Devlet üzerinden 2.el araç alımları için plaka sorgulaması yapılır mı? Bu haberimizde sizlere bu işlemlerin nasıl kolay yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz. Alacağınız aracın plakasını internet üzerinden sorgulayarak vergi borcu, trafik borcu ve diğer türlü borçları olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Özellikle 2.el araç alımı yapacak olan kişilerin e-devlet üzerinden bu işlemleri yaptığını söyleyebiliriz. E-devlet sistemi haricinde diğer internet ortamı ve mesaj yöntemiyle de bu sorgulamaları yapabiliyorsunuz.

Yeni 2.el araç alımı yapacaksanız bu sorgulamaları yapmanız için sizleri uyarıyoruz. Bu sorgulamalarda aracın tüm bilgilerini öğrenebilirsiniz. Şimdi sizlere bu işlemlerin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Araç Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bu işlemler 2.el araç alımlarında en çok kullanılan sorgulama yöntemleridir. Aldığınız veya alacağınız aracın plaka kodunu girerek tüm araç ile ilgili bilgileri internet üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Aracın daha önce kazası olup olmadığını, Kaç KM’de bakıma girdiğini, vergi ve trafik borcu olup olmadığını bu sorgulama sayesinde öğrenebilirsiniz. E-devlet ile birlikte 4 farklı yöntemle de bu işlemleri yapabilirsiniz. Ama en kolay ve hızlı olanı e-devlet sistemidir. Sizlere şimdi tüm yöntemlerin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

  • E-devlet ile Araç plaka sorgulama
  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden sorgulama
  • SMS (Mesaj) atarak araç plaka sorgulaması
  • EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) Resmi internet sitesi üzerinden plaka sorgulaması

Bu verilen yöntemler ile 7 gün 24 saat sorgulamanızı yapabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi ile PLAKA Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bu sistem üzerinden plaka sorgulaması yapmak istiyorsanız, e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresinden veya e-devlet mobil uygulamasından TC kimlik ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Eğer internete giriş şifreniz yoksa bu şifreyi PTT şubelerinden 2 TL verip, kimliğinizle alabilirsiniz. Şifreniz varsa veya yeni aldıysanız giriş yaptıktan sonra sayfanın ortasındaki arama kısmına ARAÇ PLAKA SORGULAMA yazarsanız sorgulama ekranı için ilgili sayfaya yönlendireceksiniz. Buraya alacağınız veya sorgulamak istediğiniz aracın plakasını yazarak tüm bilgilerini anında görebilirsiniz. Bu işlemleri yapmak ücretsizdir.

SMS ile Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka sorgulama işlemlerinde eğer e-devlet sistemine giremiyorsanız ve hemen sorgulama yapmak istiyorsanız SMS atarak bu işlem yapabilmeniz mümkündür. 10 TL işlem ücreti ödeyeceğiniz bu sorgulama işlemleri için cep telefonunuzdan mesaj atarak araç plakasının tüm bilgilerini mesaj olarak öğrenebilirsiniz. Bunun için mesaj kısmına DETAY yazıp boşluk bırakın ve ARAÇ PLAKASINI yazarak 5664’e gönderin. Bu şekilde mesajınız iletilir ve 1-2 dakika içinde başvuru yaptığınız araç ile ilgili tüm bilgiler size mesaj olarak gönderilir. Bu mesaj atma işini istediğiniz telefondan yapabilirsiniz.

EGM Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Resmi internet sitesi olan www.egm.gov.tr adresinden sorgulamak istediğiniz aracın plakasını girerek Trafik cezası olup olmadığını, borcu olup olmadığını, ne zaman bakım yapıldığını, kısacası tüm istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. EGM internet sitesi üzerinden ayrıca otopark parası olup olmadığını da sorgulamanız mümkün. Eğer aracın daha önce yediği otopark cezası varsa bu sistemde sizlere gösterilecektir. Aracın tüm bilgilerini bu internet sitesi üzerinden de öğrenebilirsiniz.

SBM Plaka Sorgulama

Araç plakası sorgulamak isteyenler ayrıca SBM sistemi üzerinden de bu sorgulamalarını gerçekleştirebilirler. Yalnız bu sistem çok tercih edilmemektedir. Bu sistem ile araç plakasını girip tüm sorgulamaları yapabilmeniz mümkündür. Online işlemler menüsünden diğer araç ile ilgili sorguları da yapabilirsiniz. Resmi internet sitesine girip bu işlemleri yapabilirsiniz. Ama eğer daha detaylı bilgi almak istiyorsanız yukarıda verdiğimiz yöntemler daha sağlıklı olacaktır.

YORUM EKLE