E-Devletten Yeni Bir Hizmet Mevduat Sorgulama

E-devlet sitesine vatandaşların rahatça kullanabilmesi için mevduat sorgulama hizmeti eklendi. Bu konu ile ilgili yazılım Bankacılık Düzenleme ve Devlet Kurumu (BDDK) tarafından yürürlüğe kondu.

E-Devletten Yeni Bir Hizmet Mevduat Sorgulama

E-devlet sitesine vatandaşların rahatça kullanabilmesi için mevduat sorgulama hizmeti eklendi. Bu konu ile ilgili yazılım Bankacılık Düzenleme ve Devlet Kurumu (BDDK) tarafından yürürlüğe kondu.

Bu uygulama sayesinde vatandaşlar hangi bankada mevduat hesapları olduğuna dair bilgiyi direk olarak e-devlet ekranından görebilirler.

Bu amaçla sorgulama yapmak isteyen vatandaş ilk önce www.turkiye.gov.tr  adresi üzerinden –E-Devlet sitesine giriş yapar. Daha sonra BDDKK sayfasına tıklandıktan sonra ekranda açılan seçenekler arasından  ‘’Mevduat / katılım fonu hesabı bulunan banka sorgulama’’ yazısına tıklanır. Böylece istenen sorgulama gerçekleştirilir.

E-Devlet BDDK İle Öğrenilebilecek Bilgiler

E-devlet sitesine girişi yapıldıktan sonra yukarıda bildirilen yazıya tıklanır. Bu aşamadan sonra ekranda açılan sayfada vatandaşın hangi bankalarda hesabı olduğu bilgisi görüntülenir.

Fakat bankada bulunan hesap tutarı ya da hesabın hangi şubede olduğu gibi ayrıntılı bilgi edinilmek istendiği takdirde banka ile temas kurulması gereklidir.

Ekranda görülen bilgiler arasında ilgili hesabın bakiye tutarı ‘’0’’ olsa bile yine de görüntülenir. Ayrıca bu sorgulama yapıldığında vatandaşın adının geçtiği ortak hesaplar da ekranda görünür.

Ekranda sorgulama yapan vatandaşın, altın hesabı olup olmadığı bilgisine de ulaşılabilir. Bu uygulamada sadece bankaların Türkiye sınırları içinde bulunan hesapları görüntülenir. Yurtdışı şubelerinde açılan hesaplar görüntülenmez.

Bu uygulama sadece bireysel hesaplar için geçerli olup işletmelerin hesapları görülmez.

Bütün bu işlemler e-devlet üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilir.

Sorgulama yapıldığında vatandaşın bankadan aldığı bilgi ile e-devlet sitesinde görüntülenen bilgi arasında fark var ise, bu durumda geçerli sayılan bilgi bankanın beyan etmiş olduğu bilgidir.

E-Devlet Üzerinden Mevduat Sorgulama

E devlet mevduat sorgulama yapılması için takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

  • Sorgulama yapmak isteyen kişi ilk önce www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sitesi ana sayasına giriş yapar.
  • E-Devlet sitesine giriş yapıldıktan sonra ekranda açılan sayfada yer alan ‘’Kurumlar’’ yazısı üzerine tıklanır.
  • Daha sonra açılan sayfada ‘’BDDK’’ Kurumu seçilerek üzerine tıklanır.
  • Ekranda açılan sayfada ’’Mevduat / katılım fonu hesabı bulunan banka sorgulama’’ yazısı üzerine tıklanır.
  • Daha sonra ekranda görülen bilgilendirme yazısı okunduğuna dair en altta bulunan ‘’Bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum’’ yazısı yanındaki kutucuk işaretlenir.
  •  En son aşamada sorgulama yapan kişinin adı soyadı TC Kimlik Numarası ve hangi bankalarda hesabı olduğuna dair bütün bilgiler görüntülenir.

E-devlet banka sorgulama işlemi için yapılması gereken işlemler bunlardır.

YORUM EKLE