Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

5 Ocak 2021 Salı 10:17:55

Emekli Maaşları İçin yeni Düzenleme! 1 Şubat tarihine dikkat!

Emeklilerle ilgili maaş düzenlemesi duyuruldu! Emekliler için 1 Şubat tarihine dikkat çekildi. SGK’dan Emeklilerle ilgili yeni bir yazı gönderildi. İşte Emekliler için flaş açıklama. 1 Şubat tarihine kadar işlem yapılabilecek ve 1 Mart’ta emekli olabilecek kişilere bilgilendirme yazısı.

Emekli olmak isteyen ancak olamayan yüz binlerce kişi için, Bağ-Kur borçlarının yapılandırılması ve silinmesi büyük bir avantaj oluşturuyor. Süresi uzatılan yapılandırmayla birlikte, isteyenler emekli olabilecekler.

Borçlarını sildiren Bağ-Kur üyeleri, eğer geriye kalan prim gün süreleri emekli olmalarını sağlıyorsa, 1 Şubat 2021 tarihi itibariyle emekli olabilecekler. Var olan prim borçları nedeniyle, emeklilik işlemlerini yapamayan pek çok kişi, Bağ-Kur prim borçlarını sildirebilir ya da yapılandırabilirler. Bu sayede emeklilik yolları da açılır.

SGK’ dan Konuyla İlgili Bilgilendirme Yazısı Gönderildi

Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu silinen kişilerin, emekli aylığı ve hak sahiplerinin taleplerinin nasıl değerlendirileceğine dair geniş bir bilgi yazısı, il ve ilçe teşkilatlarına ulaştırıldı. 31 Ekim 2020 tarihine kadar ödenmemiş olan prim borçlarının, iki ay içinde ödenmesi ya da yapılandırılmasının yapılmaması halinde, sigortalılık süreleri durdurulacak.

Bağ-kur’ dan emekli olabilmek için, gereken şartlardan bir tanesi, emekli adayının prim borcunun  olmaması gerekmemesidir. Bu kapsamda prim borcu bulunduğu için emekli olamayan pek çok kişi, yapılandırma yaparak emekli olmaya hak kazanabilecekler. Buna göre primlerini kendisi ödeyen vatandaşlar, müracaatlarını, E-devlet altyapısı üzerinden gerçekleştirmesi gerekiyor. Buna karşın, eski prim borçları dondurulmuş olan ve bunu ödemek isteyen vatandaşlar SGK’ il ya da ilçe müdürlüklerine başvuruyor.

Dul ve Yetim Aylığı İçin Hak Sahibinin Yakınlarının Başvurusu da Kabul Edilecek

Bağ-Kur sistemine tabii olan ancak emekli olmadan önce vefat eden kişilerin hak sahipleri olan yakınları, müracaatlarını yaparak, daha önce dondurulmuş primlerin canlandırılması ve yapılandırılması için talep oluşturabilmesine karar verildi. Bağ-Kur prim borcu olan kişiler yapılandırmayı gerçekleştirdikten sonra, ilk taksiti ödemeleri sonucunda, 60 günden fazla prim borçları yoksa ve gerekli prim gün sayısını dolduruyorsa emekli olabilecekler.

Bağ-Kur Borçları Nasıl Yapılandırılıyor

Bağ-Kur Borçlarının yapılandırılması ya da dondurulması işlemlerini, E-Devlet alt yapısı üzerinden kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Prim gün sayısı dolmuş olmakla birlikte, prim borcu olduğu için emekli olamayanlar hak sahipleri, yapılandırma veya dondurma işlemi yapmasalar da, bu işlemi otomatik olarak gerçekleştirecek olan SGK, bu durumda olanları 1 Mart 2021 tarihinde emekli yapacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı