Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

22 Ekim 2020 Perşembe 20:09:51

Emekli Maaşlarına Zam Geliyor! 650 TL Ek Ödeme

Kovid 19 nedeniyle ilan edilen pandemi sürecinde sık sık gündem konusu haline gelen emekli maaşlarındaki değişiklik de güncel halini almış oldu. SSK ve BAĞ-KUR maaşlarının artmasıyla beraber emekliler için sağlanacak ikramiyeler için de zam konusunun talebi oldukça gündem olmuştu. Bu talepler doğrultusunda hükümet de değerlendirmelerini yaptı ve olumlu karşılık verdi.

Kovid 19 nedeniyle ilan edilen pandemi sürecinde sık sık gündem konusu haline gelen emekli maaşlarındaki değişiklik de güncel halini almış oldu. SSK ve BAĞ-KUR maaşlarının artmasıyla beraber emekliler için sağlanacak ikramiyeler için de zam konusunun talebi oldukça gündem olmuştu. Bu talepler doğrultusunda hükümet de değerlendirmelerini yaptı ve olumlu karşılık verdi.

İkramiyeler ile ilgili olarak pek çok emekli vatandaş kararın ne olacağını ve zamlarda ne kadar artış yapılacağını merak ediyordu. Bugün hepimizin bildiği gibi memur vatandaş ve emekli vatandaş maaşları arasındaki fark bir hayli yüksektir. Bu konu ile ilgilenmekte olan kurumlar tarafından emekli maaşlarının artması ve 355 TL’lik zammın gelmesi yönünde karar alındı. Buna yönelik olarak sağlanması planlanan eşitlik intibak zammıyla beraber gerçekleştirilecektir. Emekliye ayrılmış olan vatandaşlar tarafından bu zam, uzun bur süredir beklenmekte ve sık sık talep edilmekteydi. Bu anlamda haksız bir farkın söz konusu olması 2000 yılından sonra emekliliğe ayrılacak olan vatandaşların zam ile ilgili beklentisini daha çok yükseltti. Şayet hükümet emekliler tarafından gelen bu talebe de kayıtsız kalmaz ise uzun zamandır beklenen zam 355 TL ye kadar ulaşacaktır. Gelecek olan bu zam sayesinde memur vatandaşlar ile emekli vatandaşlar arasındaki maaş farkında da bir hayli azalma söz konusu olacaktır.

Emekli Maaşlarında Değişme Olacak mı?           

Emekliye ayrılmış olan vatandaşların büyük bir ısrarla talepte bulunduğu zam konusu yeniden gündem konusu oldu. Peki emekli vatandaşlarımızın beklemiş oldukları zam geliyor mu? Hükümet bu konu üzerinde gelen bütün talepleri değerlendirme süzgecine alıp olumlu bir şekilde vatandaşlara yanıt verecek mi? Söz konusu durum ile ilgili olarak Anayasa mahkemesi tarafından gelen SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşların maaşları ile ilgili hamle vatandaşı bir hayli umutlandırdı. Daha önce, 2000 yılı öncesinde emekliye ayrılmış olan vatandaşlar için bir zam gerçekleştirildi. Yapılan bu düzenleme üzerine 2000 yılından sonra emekliye ayrılmış olan vatandaşların da emekli maaşlarında zam konusu gündem oldu ve konu ile alakalı talepler artmaya başladı.

Emeklilerin Yüzü Gülebilir

Emekli maaşları ile ilgili olarak uygulamaya geçilecek talep doğrultusunda bu vatandaşlara 50 ile 355 TL aralığında değişiklik gösteren bir zam uygulaması söz konusu olacaktır. Bunun için de yaklaşık olarak 5 milyon civarındaki emeklinin intibak yasası ile emekli maaşlarında tekrar hesaplama yapılacaktır. Memurluktan emekli olmuş olan vatandaşın, halihazırda  memur vatandaş ile arasındaki bir hayli yüksek olan maaş farkı Memur-Sen tarafından gündeme taşınarak bu farkın kapatılmasına yönelik talepte bulunuldu. Böylece intibak zammı gündem konusu haline geldi. Şayet hükumet tarafından, gündeme gelen bu intibak zammı yasası beklendiği gibi dikkate alınıp onaylanması durumunda ise emekli vatandaşın yüzü yeniden gülecektir. Bu sayede emekli ve memur arasındaki bu ciddi maaş farkı her ne kadar kapatılamasa da aradaki farkta bir hayli azalma olacaktır. Böylece bu durum aşıldığında, her iki taraf arasındaki haksız eşitsizlik ortadan kaldırılacak ve ciddi bir problem daha aşılmış olacaktır.

Emekliye 650 TL Ek Ödeme Olacak mı?

Emekli maaşı halen1.369.96 TL’nin altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşlara devlet tarafından yüzde 5 oranında ödeme sağlanırken üzerinde olan emekli vatandaşlar için ise bu oran yüzde 5. TÜED’in bu konu üzerindeki çağrısının gerçekleşmesi halinde emekliye verilen ek ödemede artış olması ve hatta birçoğunun maaşının ikiye katlanması bekleniyor.

Emekli maaş ve zamları ile ilgili olarak sizlerle tüm detayları paylaşmaya çalıştık. Umarız yazımız sizler için faydalı olmuş ve merakınızı dindirmiştir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı