Emekli olamayanlara 2 bin 132 TL ödeme yapılacak! Hemen başvuru yapın

Günümüzde pek çok yaşlı vatandaşımız özellikle Pandemi süreci içerisinde güçlük çekmesi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkemizde milyonlarca vatandaşımız için devlet tarafından pek çok destek sağlanmasıyla beraber yaşlı bireyler için de olağanüstü fırsatlar sunulmaya devam etmektedir. Bunlar arasında bulunan 701 TL olarak verilen 65 yaş aylığı ve bunun yanı sıra bin 1460 TL evde bakım desteği olarak sunulmaktadır. Bu iki yardımlardan yararlanan vatandaşlarımız devlet tarafından almış oldukları aylık ödemeleri 2 bin 132 TL olarak bilinmektedir.

Emekli olamayanlara 2 bin 132 TL ödeme yapılacak! Hemen başvuru yapın

Günümüzde pek çok yaşlı vatandaşımız özellikle Pandemi süreci içerisinde güçlük çekmesi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkemizde milyonlarca vatandaşımız için devlet tarafından pek çok destek sağlanmasıyla beraber yaşlı bireyler için de olağanüstü fırsatlar sunulmaya devam etmektedir. Bunlar arasında bulunan 701 TL olarak verilen 65 yaş aylığı ve bunun yanı sıra bin 1460 TL evde bakım desteği olarak sunulmaktadır. Bu iki yardımlardan yararlanan vatandaşlarımız devlet tarafından almış oldukları aylık ödemeleri 2 bin 132 TL olarak bilinmektedir. Bu kapsam doğrultusunda Temmuz ayı içerisinde yapılan zamlar kapsamında bu ödemeler aylık 2 bin 217 TL olarak artış gösterecek. Peki, bu fırsatlardan yararlanmak için ne yapmak gerekiyor? İşte bu konuya dair tüm ayrıntıları haber kaynağımız üzerinden öğrenme olanağına sahip olabilirsiniz…

65 yaş aylığından yararlanan yaşlılarımız için evde bakım desteği de sağlanmasıyla beraber ön plana çıkılmaktadır. 65 yaş üstü yaşlılık aylığı 672 TL olarak ödeme yapılmasıyla beraber Temmuz ayı zammı ile birlikte 701 TL olarak belirlenmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki bu ödemeler bireylerin kendisi ve eşinin geliri göz önüne alınması ile birlikte verilmektedir. Böylelikle hane içerisinde bulunan diğer bireylerin gelirleri bu konu için önemli olmamaktadır. Böylelikle eşi ve kendisinin geliri bin 402 TL’nin altında bulunan bireyler devlet tarafından destek ödemelerinden yararlanma fırsatını elde edebilmektedirler.

YAŞLI BİREYLER İÇİN DESTEK ÖDEMELERİ DEVAM EDİYOR!

Yapılan açıklamalar kapsamında sosyal devlet anlayışı kapsamında yaşlı bireylerin yaşlılık sürecinde rahat bir nefes alabilmesi adına olağanüstü fırsatlar sunulmaktadır. Vatandaşlarımızın hayat kalitesini arttırmak amacıyla devlet tarafından yaşlı bireyler için evde bakım desteği de sunulmaktadır. Aylık olarak yapılan bu ödemeler evde bakım aylık tutar bin 460 TL olarak belirlenmiştir. Temmuz ayı içerisinde yapılan zamlar kapsamında evde bakım aylık ödemeleri bin 525 TL olması ön görülmektedir. Bu maaş ödemeleri yaşlılar için değil ev de kendisine bakan yakını için verilerek büyük destek sağlanmaktadır. Peki, yaşlılar evde bakım destek ödemelerinden nasıl yararlanabilir?

65 YAŞ AYLIĞI VE EVDE BAKIM ÜCRETİ ALABİLİRSİNİZ!

Günümüzde devlet tarafından yaşlılar için hem 65 yaş aylığı hem de evde bakım ücret desteği sunulmaktadır. Ancak 65 yaş aylığından yararlanabilmek için önemli unsurlar arasında 65 yaşını tamamlamış olmak ve herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmamış olması gerekmektedir. Ayrıca 65 yaş aylığı alan bireyler evde bakım ücretinden kendisi değil, kendisine bakan yakını için verilmektedir. Ancak en önemli unsur ise hane içerisinde kişi başına düşen gelirin bin 402 TL’nin altında olması önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Bu iki şartı yerine getiren bireyler bu iki destek ödemelerinden yararlanma olanağına sahip olabilmektedir.

Böylelikle 65 yaş aylığı ve evde bakım ücreti alan hanelerin evlerine 2 bin 132 TL gelir imkanı sağlanması ile birlikte destek sağlanmaktadır. Bu destek ödemeleri için ise aynı zamanda memur ve emekli maaş katsayıları kapsamında artış meydana gelmektedir. Bu kapsam doğrultusunda Temmuz ayı içerisinde meydana gelen enflasyon farkı yüzde 1,75 olması ile birlikte yüzde 4 net zam yapılacağı bilinmesinin yanı sıra yüzde 5,75 oranında zam yapılacağı bildirilmektedir. Temmuz ayında yapılacak olan zam sonrasında bireyler için ödenmesi ön görülen miktar 2 bin 217 TL 28 kuruş olarak gündemimizde ki yerini almaktadır. Böylelikle Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden başvuru işlemlerinizi gerçekleştirerek şartlara uyum sağlamanız doğrultusunda her iki destek ödemelerinden yararlanma fırsatını elde edebilirsiniz.

YORUM EKLE