Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

13 Kasım 2020 Cuma 00:55:12

Emekli Olduğumda Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

İnsanlar için emekli maaşı oldukça önemlidir. Vatandaşlarımız emekli olmak için yıllar boyunca çalışıyorlar ve prim biriktiriyorlar. Emekli olmanın önemli olduğu kadar emekli onunca ne kadar maaş alınacağı da oldukça önemlidir. Vatandaşlarımız emekli maaşının ne kadar olacağını merak ediyor ve bunu hesaplamanın yolarını araştırıyor. Vatandaşlarımız emekli maaşı hesaplamasını en güvenilir yollarla nereden yapabilirim?

Emekli maaşı hesaplamak için bilinmesi gereken hususlar neler? Gibi pek çok soruyu merak ediyorlar. Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan hesaplamalar için araştırmalar devam ederken haber kaynağımızda bu hesaplamalar ile ilgili merak ettiğiniz pek çok soruya yer verdik.

Vatandaşlarımız biran önce emekli olmak istiyorlar. Korona virüs pek çok vatandaşımız için ekonomik anlamda bütçe krizlerine yol açmıştır. Vatandaşlarımız bu süreçte devletten gelecek herhangi bir yardım için beklediler. Devletimiz de bu konuda oldukça hassas davranarak her çeşit yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalışıyor. Vatandaşlarımız için yapılan yardımalar sürüyor. Korona virüs süreci uzadıkça vatandaşlarımızın da devletten talepleri her geçen gün artıyor. Vatandaşlarımız biran önce emekli olmak istiyor. Vatandaşlarımız ne zaman emekli olacaklarını merak ettikleri gibi bir de bunun yanında emekli oldukları zaman ne kadar maaş alacaklarını merak ediyorlar. Vatandaşlarımızın bunu hesaplamaları için kendi koşullarına göre hesaplamanın çeşitli yolları bulunuyor. Emekli maaşı hesaplama ile ilgili vatandaşlarımız için merak edilen detaylara haberimizde yer verdik.

EMEKLİ MAAŞIM NE KADAR OLACAK?

Vatandaşlarımız tarafından emekli olmak zorlu korona virüs dönemlerinde iki kat daha önemli olmuştur. Vatandaşlarımız emekli olmak için yıllarca çalışıyorlar ve primlerini tamamlamaya çalışıyorlar. Bunun yanında pek çok kişi de primleri dolduğu halde emekli olmak için yaşlarının dolmasını bekliyorlar. Vatandaşlarımız emekli olma ile ilgili pek çok detayı araştırmaya devam ediyor. Vatandaşlarımız emekli olmak kadar ne kadar maaş alacaklarını da önemsiyorlar. Bunun için de vatandaşlarımız emeklilik hesaplamak için ne yapmaları gerektiğini öğrenmek istiyorlar.

Emekli olduğunuz zaman ne kadar maaş alacağınızı öğrenmek istiyorsanız 4A, 4B ve 4C için emekli maaşı öğrenme işlem aşamalarının nasıl yapıldığına dair e-devlet üzerinden inceleyebilirsiniz. Emekli olacağınız yaş için işe girdiğiniz tarih önemlidir. Ne kadar emekli maaşı alacağınız da yıllarca aldığınız maaş ile doğru orantılıdır. Vatandaşlarımız eğer maaş alırken yüksek oranda bir maaş aldıysa buna bağlı olarak da emekli maaşı da yüksek olacaktır. Bunun yanında kendi işini yapan BAĞKUR’lu prim ödemesini yüksek yaparsa bu da onun için oldukça önemli bir detaydır.

EMEKLİ MAAŞI TAHMİN EDİLEBİLİR Mİ?

Vatandaşlarımız emekli maaşları için önceden tahminler yapabiliyorlar. Bunu hesaplamak için pek çok araç bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de SGK internet sayfasına girilerek orada bulunan ‘Emekli Maaşı Hesaplama’ robotunu kullanarak emekli maaşları için önceden tahminde bulunabilirler. Vatandaşlarımızın SSK maaş sorgulaması yapması için uygulama formunu doldurmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız için bu formun içerisinde yer alan bilgilerin ne olduğu merak ediliyor. Formu doldururken TC kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfus il, doğum tarihi gibi bilgilerin eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekiyor.

EMEKLİ AYLIĞI NASIL HESAPLANIR?

Emekli aylığı hesaplanırken her vatandaşımız için nasıl ve nereden emekli olduğuna göre hesaplama işlemi ile ilgili detaylar değişiklik gösterebilir. Ama bunun yanında vatandaşlarımız tarafından hesaplama işlemini yapmak için de sistemler bulunmaktadır. Bu hesaplama işlemleri ilgili tüm detaylar e- devlet kapısı üzerinden öğrenilebileceği gibi bununla birlikte de E- SGK sistemi üzerinden de bu hesaplamalar yapılabilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı