Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

4 Ekim 2020 Pazar 14:49:38

Emekliler için bir defa yapılacak ödeme! Emeklilere müjde!

Korona virüs sebebiyle birçok vatandaş geçinemez duruma geldi ve maddi sıkıntılar çekti ve çekmeye devam ediyor. Devlet salgının başından beri vatandaşlara yardım elini uzattı ve hala bu konu hakkında birçok uygulamalar yapıyor. Gelen bilgiye göre devlet emeklilere bir müjde vermeyi planlıyor. Emekliler 1 Ekim tarihinden sonra bir kere olmak şartı ile ödeme alacaklar.

Korona virüs sebebiyle birçok vatandaş geçinemez duruma geldi ve maddi sıkıntılar çekti ve çekmeye devam ediyor. Devlet salgının başından beri vatandaşlara yardım elini uzattı ve hala bu konu hakkında birçok uygulamalar yapıyor. Gelen bilgiye göre devlet emeklilere bir müjde vermeyi planlıyor. Emekliler 1 Ekim tarihinden sonra bir kere olmak şartı ile ödeme alacaklar.

Vatandaşlar bu süreçte olumsuz bir şekilde etkilendi ve devlet tarafından yapılan bu yardımları sıklıkla araştırmaya başladı. Birçok kişi bu dönemde işsiz kaldı ve emekliler ise geçinmekte zorluk çekti. Devlet bu dönemde çalışan kişilere ve emekli olan kişilere 2. bir tazminat haklarını da yürürlüğe koydu. Emekli olup hala çalışan kişilerin çalışmaya devam etmeleri sürecinde elde ettikleri kıdem tazminatını alacaklardır. Bunun için mutlaka bir müracaat yapmaları ve dilekçe vermeleri gerekmektedir. Bu konu İle ilgili detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye edilir.

İkiici tazminat hakkı

Emekli olup tekrar çalışmaya devam eden kişilere müjdeli bir haber geldi. Emekli olmasının ardından dilekçe verip emekliliğini fesh eden kişiler SSK ile yaptığı anlaşma kapsamında iki defa tazminat alacaklardır. 2. defa tazminat hakkına sahip olmak isteyen emekli kişilerin mutlaka bir dilekçede bulunması şartı vardır.

2. Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Birçok kişi iki kıdem tazminatı nasıl hesaplanır konusu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyor ve internet üzerinden birçok araştırmalarda bulunuyor. Biz bu konuda sizlere açıklamalarda bulunacağız ve sizlerin aydınlanmasını sağlayacağız. Bu konu emekli olan vatandaşlarımıza ve çalışan vatandaşlarımızı ilgilendirmektedir. Çalışan kişiler için çalışma zamanları hesaplandığında göre bir buçuk katı kadar ihbar tazminatı ile artmalar olacaktır. Bu tazminattan işten atılan kişilerde faydalanabileceklerdir.

Eğer 1 kişi 20 sene aynı işyerinde çalışmakta ise kıdem tazminatı alabilecek ve daha sonra ise başka yerde çalışabilecektir. Eğer tazminatı aldıktan sonra başka bir iş yerine girip en az 3 yıl bu iş yerinde çalıştıktan sonra ikinci bir kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır. Bunun için bir dilekçe doldurulması gerekmektedir. Bu dilekçenin mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması önemlidir. Bu dilekçe doldurulduğunda devlet tarafından araştırılacak ve incelenecektir. Eğer şartlar uygun ise sizlere geri dönüş sağlanacaktır. Sizlere geri dönüş olumlu veya olumsuz bir şekilde mutlaka bildirilecektir. Bunun için dilekçe vermeniz ve dilekçeyi eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra devlet tarafından gelecek cevabı beklemeniz gerekmektedir.

20 sene çalışıp kıdem tazminatını almaya hak kazandıktan sonra bir başka yere girip en az mutlaka 3 sene de orada çalışmanız gerekmektedir. 3 senenin altında çalıştığınızda ikinci bir kıdem tazminatı almanız mümkün değildir. İkinci bir kıdem tazminatı almak için en az 3 sene bir başka yerde çalışmanız gerekmektedir. Bu hem emekli olan vatandaşlar hem de çalışan kişiler için geçerli bir uygulamadır. Eğer 1 kişi emekliye ayrıldıktan sonra kıdem tazminatını alıp başka bir yerde çalışıyor ise bu haktan yararlanacaktır. Emekliler için de en az 3 sene çalışma hakkı bulunur. Hem işçiler hem de emekliler tazminatını aldıktan sonra başka bir şirkette en az 3 sene daha çalışırlar ise ona göre iki kıdem tazminatı verilecektir. Eğer 3 seneden fazla bir şekilde başka şirkette çalışırlar ise kıdem tazminatı daha yüksek bir şekilde vatandaşlara sunulacaktır. 2. bir kıdem tazminatı almak istiyor iseniz size önerilen dilekçeyi mutlaka düzgün ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız tavsiye edilir

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı