Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

29 Aralık 2020 Salı 15:33:41

Emekliler İçin Büyük Vergi Müjdesi Geldi! Kimler Vergi Ödemeden Muaf Tutuluyor?

Milyonlarca emekli vatandaş bu haberi bekliyordu. Nihayet açıklandı. Emekli vatandaşlarımız vergiden muaf tutulacak. Peki kimler vergi ödemesinden muaf tutulacak? SSK ve Bağkur emeklisi milyonlarca vatandaşın gözü kulağı bu haberdeydi. Vergi ödemesinden muaf olmak için gerekli şartlar neler? Emlak vergisini emekli vatandaşlar ödeyecek mi? İşte tüm detaylar..

Milyonlarca emekli vatandaş bu haberi bekliyordu. Nihayet açıklandı. Emekli vatandaşlarımız vergiden muaf tutulacak. Peki kimler vergi ödemesinden muaf tutulacak? SSK ve Bağkur emeklisi milyonlarca vatandaşın gözü kulağı bu haberdeydi. Vergi ödemesinden muaf olmak için gerekli şartlar neler? Emlak vergisini emekli vatandaşlar ödeyecek mi? İşte tüm detaylar..

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) bünyesinde SSK ve Bağkur emeklisi olan milyonlarca vatandaş için önemli bir gelişme yaşandı. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte vergi ödemek durumunda kalınmıyor. Peki Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde kimler vergi ödeme zorunluluğundan kurtulabiliyor. Yurtdışıemeklileri vergi ödemek zorunda mı? Dul ve yetim aylığı alanlarda vergi ödeme durumu nedir? Sorularının yanıtları haberimizin detayında!

Türkiye genelinde vatandaşları yakından ilgilendirilen yeni vergi düzenlemesi ile birlikte emlak vergisi ile ilgili olarak 2.taksit dönemi başladı. Yapılan vergi düzenlemesi ile birlikte milyonlarca vatandaş emlak vergisinden muaf tutuldu. Türkiye’de emekli vatandaşlar, ev hanımları, geliri olmayanlar ve engelliler gibi geniş bir kesim için çeşitli koşulları sağlamış olmaları durumunda vergi muafiyeti hakkı tanındı. Hatta belirlenen şartlara sahip olmasına rağmen düzenleme öncesinde emlak vergisi ödeme işlemlerini tamamlamış olan vatandaşların geri iade alma hakkı da bulunuyor.

Emekliler Emlak Vergi Ödüyor Mu?

Türkiye’de ev sahibi olan kişiler tarafından ödenmesi yükümlülüğü bulunan emlak vergisi uygulanmaktadır. Her yıl iki taksit halinde ödenmesi gereken emlak vergisi 2.taksit dönemi başladı. Vatandaşların belediyelere yapmış olduğu emlak vergisinin taksitlerinin ödemelerinin aksatılmaması gerekiyor. Bu çerçevede de 2020 yılı emlak vergisi 2.taksit dönemi 2020 Aralık ayı sonu itibari ile sona erecek. Emlak vergisi ile ilgili olarak çeşitli muafiyet hakkı bulunuyor. Böylelikle milyonlarca vatandaş emlak vergisi muafiyeti ile vergi ödemesi gerçekleştirmek zorunda değil. Ancak çok sayıdaki kişi bu hakkından habersiz olmasından mütevellit,düzenli olarak emlak vergisinin ödemesini yapmaya devam ediyor.

Vergi düzenlemesi çerçevesinde emekliler, eğer emekliliklerini aldıktan sonra da sigortalı olarak çalışmaya devam ederler ise emlak vergisi ödeme yükümlülükleri devam etmektedir. Buna karşın engelli, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri için emlak vergisi konusunda muafiyet bulunuyor. Bu kişilerin yanı sıra herhangi bir geliri olmadığını resmi olarak kanıtlayabilen ev hanımları ile işsizler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldıkları aylıkları haricinde bir geliri bulunmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisi ödeme yükümlülüğüne sahip değildir.

Ev sahipleri Türkiye’deki brüt 200 metrekare altında olan tek evleri için emlak vergisi muafiyeti hakkından faydalanabilmektedir. Birden fazla eve sahip olanlar ile birlikte emekliliğini almasının ardından da çalışmaya devam eden emekliler için emlak vergisi yükümlülüğü devam etmektedir.

Yurtdışında Emeklilik Yapanlar Emlak Vergisi Ödüyor Mu?

Emlak vergisi muafiyeti ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan birisi de yurtdışında emeklilik yapan kişiler oluyor. Ancak emlak vergisi muafiyeti hakkından sadece Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumları bünyesinde emeklilik hakkını alan vatandaşlar için geçerliliğe sahiptir. Bu nedenle yurtdışı emeklilik alan kişiler emlak vergisi ödeme yükümlülüğüne devam etmektedir.

Eşinden veya babasından gelen ölüm aylığı alan emekliler içinde gelirlerinin bulunmasına rağmen vergi muafiyeti hakkı uygulanıyor. Dolayısıyla dul ve yetim maaşı alan vatandaşlarda emlak vergisi muafiyetinden faydalanabiliyor.

5 Yıl Geriye Dönük Emlak Vergisi Geri Alınabilecek

Emlak vergisi muafiyet hakkı için gerekli şartları sağlamış olmasına rağmen bundan haberi bulunmayan ve ödemelerini düzenli olarak yapan vatandaşlar, geri iade alma hakkına sahiptir. Bu çerçevede 5 yıllık geriye dönük zaman aşımı süresinde bulunan tüm emlak vergisi ödemelerinin geri alınabilmesi mümkün oluyor. Söz konusu hak sahiplerinin ilgili belgeleri ile birlikte belediyelere başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu şekilde 5 yıl geriye dönük olarak yaptıkları tüm emlak vergisi ödemelerini geri alabilme imkanına sahip olabiliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı