Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

10 Aralık 2020 Perşembe 11:44:19

Son Güncelleme: 10/12/2020 11:44:27

Emeklilere 2 müjde birden! Emekliler İçin Seyyanen ve İntibak Zam mı Açıklandı mı? Emekli Maaş Zam Oranları Belli Oldu mu?

Emeklilere intibak zammı müjdesi geldi. Emekliler için merakla beklenen tüed alt sınırı zamlı maaşlarda intibak ve seyyanen zam müjdesi sızdı. Emekliler ne kadar ödeme alacak. Toplam Tüfe oranları Seyyanen zammı kesin kılarken ekstra gelirler de kapıda. İşte Emeklilerin için masada İntibak ve seyyanen zam fırsatları.

Yeni gelişmelerin gündemimizde bulunmasıyla beraber SGK ve Bağkur’lu emekliler için olağanüstü fırsatlar sunulmaya başlamış bulunmaktadır. Pek çok vatandaşımızı yakından ilgilendiren bu gelişmeler doğrultusunda emekli seyyanen ve intibak zam oranları sık sık araştırılmaktadır. Eekli maaşı ücretlerinde seyyanen zam yapılması ön görülmektedir. Seyyanen zam yüzdelik oranlar kapsamında değil denk zam yapılması anlamına gelmektedir. Milyonlarca vatandaşımız için sunulan olanakların ardından pek çok vatandaşımız olağanüstü fırsatlar karşısında dikkatleri üzerine çekmesi ile beraber dikkatleri üzerine çekmektedir. Bayram ikramiyesi, promosyon ödemeleri ve taban maaş düzenlemeleri ile ilgili son dakika gelişmeler bulunmasının ardından emekli bireyler bu fırsatları değerlendirebilmek için araştırmalarını gün yüzüne çıkarabilmektedir. İntibak ve seyyanen zam yapılacağı bildirilmesinin ardından eşit bir şekilde yapılacağına dair önemli vurgulamalar yapılmıştır.

Emeklilerin maaşlarını arttırmak için önemli açıklamaların yapılması ile beraber yeni formüller sunulmaya başlamış bulunmaktadır. Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda yüzde 35 alt sınır olarak belirlenen aylık bağlama oranının yüzde 70 e arttırılmasına yönelik açıklamalar yapılmıştır. Vatandaşlarımız bu fırsatları sunmasının ardından Ocak ayının yaklaşmasıyla beraber ikinci 6 aylık dönemin ardından tekrardan maaşlarına zam alacaklar. Emekliler ve memurlar hem Ocak ayın da hem de Temmuz ayında maaşlarına zam alması ile beraber dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bulunmaktadır. TUİK tarafından belirlenen enflasyon oranının ardından pek çok vatandaşımız bu olanakları üzerine çekmesi ile ön plana çıkmaktadır.

ENFLASYON ORANLARI AÇIKLANDI MI?

2020 yılının ikinci yarısında 5 aylık enflasyon verisi açıklandı sadece Aralık ayı enflasyonu kaldı. İşte şimdiye kadar açıklanan enflasyonlara göre aylık TÜFE:

  • Temmuz ayı TÜFE: 0,58
  • Ağustos ayı TÜFE: 0,86
  • Eylül ayı TÜFE: 0,97
  • Ekim ayı TÜFE: 2,13
  • Kasım ayı TÜFE: 2,30:
  • Toplam: 6,84

Olarak belirlenmiştir. Yapılan bu açıklamaların ardından enflasyon oranları dikkatleri üzerine çekmesi ile beraber emekli bireylerin alacakları zam merak içerisinde araştırılıyor. Aralık ayı enflasyon oranı da belirlenmesinin ardından belirlenen enflasyon ile beraber zam almaları ön görülmektedir. TUİK tarafından yapılan bu açıklamalar ile beraber dikkatleri üzerine çekmesi üzerine enflasyon oranları ile ilgili önemli açıklamalar yapılmıştır.

SEYYANEN ZAM TALEBİ

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli aylıklarına 6 aylık enflasyon oranındaki yüzdelik zamların yerine seyyanen zam istediklerini belirterek, şöyle konuştu: “TÜFE oranındaki yüzdelik zamlar yetersiz kalıyor. Emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmalı. 5510 sayılı Kanun’un 55. Maddesi değiştirilmeli ve seyyanen zamlar ile birlikte refahtan da pay verilmeli. Bunun yanında, emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin sağlanması için 506 Sayılı Kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilsin. Mevcutta yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranı 2 kat artırılarak yüzde 70 olarak belirlensin. Bu yapılırsa en düşük emekli aylığı bin 800 liraya kadar yükselir.” İfadelerini kullandı.

ORANLARIN GÜNCELLENMESİ BEKLENİYOR!

Emekli zam oranlarının bir kısmının belirlenmesi ile beraber pek çok vatandaşımız bu olanakları değerlendirebilmek için gündemimizde ki yerini almaktadır. Vatandaşlarımız için sunulan bu fırsatlar ardından oranların güncellenmesi gerektiğine dair açıklamalar yapılmıştır. Pek çok vatandaşımız için sunulan bu fırsatlar dahilinde vatandaşlarımız araştırmalarını gerçekleştirmelerinin ardından emekli maaş oranları merak içerisinde araştırılıyor. Aralık ayı enflasyon oranının da belirlenmesinin ardından net olarak ne kadar maaşlarına zam alacağı açıklanacaktır.

EMEKLİLERE İNTİBAK VAR MI?

Her hafta olduğu gibi bu haftada 355 TL Emeklilere zam artışı isteniyor. 2000 yılından sonra emekli olanlar için İntibak tekrar gündeme taşındı. Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen İntibak zammı için bastıracağını dile getirdi. Kamu Personel DAnışma Kurulu toplantısında intibak için ek ilave ödeme açıklanacağı vurgulandı.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı