Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

18 Kasım 2020 Çarşamba 22:21:49

Son Güncelleme: 18/11/2020 22:21:39

Emeklilere 355 TL İntibak Zammı Geldi! İntibak Zammı Detayları Belli oldu! Emekli Maaşlarına Etkisi Nasıl Olacak!

Emeklilerin merakla beklediği İntibak zammı müjdesi. Yapılacak olan değişiklikle birlikte Emeklilere 355 TL ek ödeme geliyor. Emeklilerin merakla beklediği 355 TL İntibak zammı sonrası maaşlar nasıl olacak sizler için araştırdık. İşte söz konusu zam ve detayları!

İntibak zammı pek çok kişinin hayatında oldukça büyük değişimlere neden olmuştur. Daha önce emekli olan kişilere göre şu anda emekli olan kişilerin maaşlarında da değişimler yaşanmıştır. Bu konuyla alakalı sorun yaşayan vatandaşlar ise devletten bu konuyla alakalı açıklamalar beklemeye başladı. Ancak intibak yasasıyla alakalı bilgi sahibi olan kişi sayısı az olduğu için bu konuda araştırmalar da artmaya başladı.

İNTİBAK NEDİR?

İntibak, uyum ve iki şeyin ölçülerinin birbirini tutması olarak ifade ediliyor. Emeklilik maaşları emeklilerin maaşlarında oldukça büyük farklar ortaya çıkarıyor. Prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen farklı aylıklar alan emekliler arasında denge sağlamak amacıyla düzenleniyor. Prim sayıları ve geri kalan tüm durumlar eşit olmasına rağmen farklı tarihlerde emekli olan kişilerin maaşlarındaki değişimlerin düzenlenmesine ve buna uygun bir şekilde eşitlik sağlanmasına intibak deniyor. İntibak zammı ise pek çok kişinin maaşlarındaki değişimlere etki etmesi nedeniyle vatandaşlar için araştırılan konular arasında yer almaya başladı.

2000 SENESİNDEN ÖNCE EMEKLİ OLMAYA HAK KAZANAN KİŞİLER İÇİN İNTİBAK ZAMMI NASIL OLUYOR?

Yıllara göre ve emekli olunan döneme göre alınan maaşlarında değişmesi nedeniyle yıllara göre uygulanan intibak zammı da merak edilen konular arasında yer almaya başladı. 2000 yılından önce emekli olan kişilerin intibak zammı hakkında açıklamalar beklenirken hala bu konu hakkında net bir açıklama yapılmadı. Uzun süredir bu konu hakkında açıklama yapılması beklenirken sonunda bu konu hakkında bir açıklama geldi. Yargının en üst kademisince alınan karar kapsamında intibak zam düzenlemesinin Meclis’te alınan karar kapsamında maaşlara yansıtılabileceği ifade edildi. İntibak zammı hakkında kararların yalnızca Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilecek olması bu konu hakkında yargının karar alamayacağının da açıklanması olarak belirtildi.

EMEKLİLER İÇİN ZAM MÜJDESİ GELDİ!

Birçok kişinin maaşları konusunda en çok şikayetçi olduğu nokta emekli olunan kuruma göre maaşlarında bir değişiklik olması ve aynı kıdemde olan kişilerin kendilerinden daha yüksek maaşlar alıyor olmaları olarak söylenebilir. Toplantılarında ele alınıp karara bağlanması beklenen talep hayata geçerse, aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkı ek ödemeyle giderilecek. Eğer bu şekilde bir düzenleme gerçekleştirilirse düşük maaş sahiplerine aradaki fark kadar ilave ödeme sağlanacak.

2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşı yeniden hesaplanacak. Çıkacak intibak düzenlemesi sayesinde 5 milyondan fazla kişinin bu imkandan faydalanabileceği söylenenler arasında yer almaya başladı.

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN YAPILACAK OLAN İNTİBAK DÜZENLEMESİ

Emekli maaşlarındaki ödeme şekilleri birbirinden farklılıklar göstermektedir. Bunun nedeni ise pek çok kişinin farklı yerlerden emekli olması ve emekli olunan yere göre alınan maaşlarda farklılıklar yaşanması olarak söylenebilir. Ayrıca maaşlarda uygulanan sistemler ise ikiye yarılıyor. Bunlardan biri 2008 öncesi emekli olanlar ve 2008 sonrası emekli olanlar olarak söylenebilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yapacağı değişiklikler ile birlikte emekli vatandaşlara yönelik hayata geçirilecek düzenleme ile SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olan vatandaşlar tek çatı altında toplanacak.

YAPILACAK OLAN DEĞİŞİKLİKLER İLE BİRLİKTE NELER DEĞİŞECEK?

Emekli olan kişilerin en az her ay ek ödeme dahil 2 bin 324 lira ödenecek olması yapılan değişikliklerden bir tanesi olacak. Ayrıca sağlıkta ek ödemelerin kalkmasıyla, emekli maaşından bu alanda hiç kesinti olmayacak. İntibak yapılırsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da 355 liraya varan zam söz konusu olabilecek.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı