Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

12 Ocak 2021 Salı 20:52:33

Son Güncelleme: 12/01/2021 20:51:31

Emeklilere 4500 TL Nakit Ödenek! SGK SSK ve Bağ-Kur’luların Gözü Kulağı olan haber geldi!

Emeklilerin durumlarının iyileştirilmesi kapsamında çalışmalar sürekli devam ediyor. Sosyal Güvenlik Sistemimizde yapılan devrimsel nitelikte ki düzenlemeler bir yandan yeni emekli olacakların şartların değişmesini sağlarken, aynı zamanda emekli olmuş vatandaşlarında yeni ve çeşitli olanaklara durumlarının iyileştirilmesi sağlanıyor.

Bu paralelde emekli olan vatandaşların 3 aylık tutarında 4500 TL veya üzerinde parayı avans olarak, Avans Ücreti olarak ve faizsiz alabilmeleri konusunda bir gelişme gündemde.

Avans Ücreti Nedir?

Emekli olan vatandaşların aylıklarının 3 katı olarak talep ettiği Avans Ücreti, 4 Bin TL den fazla bir paranın avans olarak kullanılabilmesini öngörüyor. Bu talep kapsamında 3 aylık maaşlarının ederi kadar bir Avans ücretinin faizsiz bir şekilde çekilebilmesi avantajı oluşacak. Buna mukabil belirlenen rakam 4500 TL nin altında olmayacak. Bu öneri giderek daha fazla kabul gördü ve konuyla ilgili düzenlemeler yapılabilmesi için formül çalışmalarına da başlandı. Ancak henüz bu konuda ki çalışmaların hangi aşamaya geldiği konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Bu belirsizlik aynı zamanda tüm emeklilerin merak ve ilgiyle bu konuda yeni haberleri takip etmelerine sebep oluyor. Konuyla ilgili yoğun şekilde çalışmaların sürdüğü ve tüm emeklileri etkileyecek bir konu olması nedeniyle de hassas şekilde yaklaşıldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu durum her an bu konuda bir açıklamanın gelmesi olasılığını güçlendiriyor.

Emekliler İçin Avans Ücretine Nasıl Başvurulacak?

Corona virüs nedeniyle olumsuz bir görünüme kavuşan ekonominin ve yanı sıra artan hayat pahalılığından, tüm vatandaşların asgari düzeyde etkilenmesi için çeşitli düzenlemeler ve iyileştirmeler sürekli devam ediyor. Emeklilerin Pandemi nedeniyle düşmüş olan alım güçleri, milyonlarca kişiyi etkileyen bir durum. Bu olumsuzluğun ortadan kaldırılmasına yönelik sürekli yeni çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda emeklilerinde kendilerinin belirlediği ve pratikte çok faydası olacağını düşündükleri talepleri bulunuyor. Bu taleplerden bir tanesini oluşturan Avans Ücreti, emeklilerin 3 aylık maaşları kapsamında bir avansı ücretsiz ve faizsiz şekilde bankalardan çekebilmek. Aynı sırada henüz emekli olan vatandaşların da avans çekebilmesi konusunda da bazı çalışmalar zaten sürüyordu.
Dolayısıyla bu konudan emekli olacak ve emekli olan her vatandaş faydalanabilecek.

Avans Ücreti talebi TBMM’ den geçerek yasalaşırsa, hali hazırda emekli olan tüm vatandaşlar 4500 TL ye varan miktarda ücretsiz avans olanağından faydalanabilecek. Bu durum dar gelirli ve emekliler için bir can suyu anlamına gelecek. İntibak yasası ve ilave ödeme gibi avantajlarla rahatlatılmaya çalışılan emekliler için, Avans ücreti çok büyük bir katkı sağlayacak. Dolayısıyla Pandemi sürecinde oluşan alım gücü düşmesi ve hayat pahalılığı bir nebze de olsa daha iyi bir şekilde göğüslenecek. Pandemi sürecinin tüm ekonomik olumsuzluklarından daha az etkilenebilmesi için, çeşitli bakanlıklar olanaklar çerçevesinde sürekli yeni çalışmalar yapıyor. Emeklilerin Avans Ücreti sistemi talebiyle, herhangi bir zam gerçekleşmeden büyük br rahatlamanın sağlanacağı avantajı ortaya çıkıyor. Bu sebeple konunun meclis tarafından dikkate alınmasını bekliyorlar. Dolayısıyla düşük faizli ya da hiç faizi olmayan böyle bir olanağın oluşması için tüm emekliler meclisten gelecek haberi bekliyor.

Avans Ücreti İçin Çalışmalar Sürüyor

Herhangi bir zam yükü oluşturmadan ekonomik anlamda ciddi bir rahatlamaya neden olabilecek olan Avans ücreti, bu özel formülü nedeniyle ciddiyetle ele alınan bir konu haline geldi. Konuyla ilgili kaynak ve formül çalışmaları çeşitli kurumlar tarafından yapılıyor. Bu çalışmaların sonucunda çıkacak olan tavsiyeler sonrasında, çok yüksek bir kaynağa ihtiyaç olması beklenmiyor. Bu sebeple Avans ücreti konusuyla ilgili açıklama beklentisi de giderek daha faza artıyor.

 

Devamını Oku
3 Yorum yapıldı

3 Yorum

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yukarı