Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

27 Eylül 2020 Pazar 18:45:13

Emeklilere asgari ücret tutarında maaş ödemesi yapılacak! TÜED Takdir Toplayan İstek

Milyonlarca emekli vatandaş için bu senesin başında aldıkları artış ile yeni yıla mutlu bir biçimde girdi. Aynı anda özendirme ödemeleri de gelirken; emekli aylıkları oldukça yüksek bir biçimde ödenmiştir. Yılsonuna doğru tekrardan emekli maaşı artışı gündeme otururken, en az emekli maaşının kaç TL olacağı da belli olmuştur.

Milyonlarca emekli vatandaş için bu senesin başında aldıkları artış ile yeni yıla mutlu bir biçimde girdi. Aynı anda özendirme ödemeleri de gelirken; emekli aylıkları oldukça yüksek bir biçimde ödenmiştir. Yılsonuna doğru tekrardan emekli maaşı artışı gündeme otururken, en az emekli maaşının kaç TL olacağı da belli olmuştur.

Henüz 2020 senesinin ilk aylarında en az emekli maaşı 1 bin 500 Türk Lirası olurken; TÜED yeni isteklerde bulundu. Yeni istekler ile birlikte emekli maaşının asgari ücret ile aynı düzeyde olması beklenmektedir. Bu karar bakanlık tarafından onay görürse en az emekli maaşı 2 bin 324 Türk Lirası olacaktır. Peki, emekli maaş artışı ne zaman olacak? En düşük emekli maşı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşının kaç TL olacağı milyonlarca emekli vatandaşın ve emekli olmak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Ek ödeme dâhil emekli aylıklarının en az aylık ödeme tutarı 1000 Türk lirasından 1500 Türk Lirasına arttırıldı. Emekli vatandaşlar için yıl içinde pek çok avantajlı konumda yer alırken bir yeni haber ise maaşın artması oldu. Ek ödemeler de maaşa dâhil olmak üzere aylık ücrette 500 TL bir yükselme gerçekleşti.

TÜED’DEN ŞOK EDEN İSTEK

Türkiye Emekliler Derneği, üst mercilerde yer bulan bazı yetkililerin emeklilerin yüzünü güldürecek türden bir istekte bulundu. SSG ve BAĞ-KUR doğrultusunda sigortalı olan vatandaşların aylık olarak aldıkları maaşın asgari ücret düzeyine çıkarılması istenmiştir. Türkiye Emekliler Derneğinin üst bölgelerinden istek ettiği bu yükselme eğer onay görürse; 2 bin 324 Türk Lirası emekli aylığı ödenmeye başlanacaktır. Bu sayede de emekli geliri; aylık olarak 824 Türk Lirası artmış olacaktır. Eğer maaş sahibi olan vatandaş hayatta değilse, hisse sahibi olan yakınları da bu yükselen aylıktan faydalanabilecek.

EMEKLİ AYLIKLARI NE ZAMAN ARTACAK?

Emekli aylıklarının, TÜED’din isteği kabul gördüğü durumda 2021 senesinin ilk aylarında artışlı olarak yatırılması beklenmektedir. Nihai karar ise isteğin iletildiği yetkili makamlardadır.

EMEKLİ OLABİLME ŞARTLARI NELERDİR?

Erkeklerde;

Sigorta döneminin başlangıç tarihi 08.09.1976’dan önce olan erkek SGK’lı vatandaşlar 55 yaşını doldurduğu ve en az 5000 gün ve ya 55 yaşını doldurmayıp, 25 senedir sigortalı olarak çalışma ve en az 5000 gün, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını sağlayanlar, tam emekli maaşına hak kazanacaklar.

08.09.1999 günü ve sonrası işe giren erkek çalışanlar emekli olabilmek için 60 yaşını bitirmiş ve en az 7000 gün sayısı ile emekli olabilecekler. Görüldüğü gibi 09.09.1999 gününden sonra işe girenler için sigortalılık zamanı diye bir kalmamıştır. 7000 günü doldurmak ve 60 yaşını bitirip 61 yaşından gün almaları gerekmektedir.

Kadınlarda;

SGK doğrultusunda kadınların emeklilik yaşı işe ilk giriş zamanına göre değişmektedir. İlk kez 01.05.2008 zamanından ardından sigortalı olmanız durumunda 58 yaş ve 7200 gün koşulu ile emeklilik hakkı elde edebiliyorsunuz. Ancak 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 7200 iş gününü 31.13.2035 tarihine kadar bitirmeniz gerekmektedir.

SGK kapsamında bayanların emekli yaşı işe ilk giriş tarihine göre değişir. İlk defa 01.05.2008 tarihinden sonra sigortalı olmanız halinde 58 yaş ve 7200 gün şartı ile emeklilik hakkı kazanabiliyorsunuz. Ancak 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 7200 iş gününü 31.12.2035 tarihine kadar tamamlamanız gerekiyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı