Emeklilere En Az 3000 TL Ödeme Yapılacak! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Emeklilere Müjde!

Bugün, vatandaşlarımızın çoğunu ilgilendiren emeklilik konusu, birçok vatandaşımız tarafından pek çok soru ile karşı karşıyadır. Ne zaman emekli olurum? Emeklilik maaşım nedir? Gibi sorular sıklıkla gündeme gelmektedir.

Emeklilere En Az 3000 TL Ödeme Yapılacak! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Emeklilere Müjde!

Bugün, vatandaşlarımızın çoğunu ilgilendiren emeklilik konusu, birçok vatandaşımız tarafından pek çok soru ile karşı karşıyadır. Ne zaman emekli olurum? Emeklilik maaşım nedir? Gibi sorular sıklıkla gündeme gelmektedir.

Gündemimizde birçok soru gündeme geliyor. SSK, SGK, 4A, 4B, 4C BAĞ-KUR, Emeklilik Fonu gibi birçok sosyal güvenlik kapsamındaki bireylerin emekli maaşlarının hesaplanması konusunda da birçok soru işareti bulunmaktadır. Burada tüm meraklı soru ve cevapları haber kaynağımızdan inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Merak edilen soruların cevaplarını sizin için en doğru ve eksiksiz bir şekilde sizinle paylaşmak istiyoruz. Vatandaşlarımızın birçoğu, GSS borcu olan kişilere sağlık bakımı var mı gibi birçok merak edilen konuyu araştırıyor. GSS borcunu ödemek zorunda mıyım? GSS hizmeti nedir? Gibi birçok soru ile bu soruların ayrıntılı cevapları inceleme fırsatı elde edebilirsiniz. Normal emeklilik veya erken emeklilik ile ilgili tüm detaylar da haberimizde…

Vatandaşların Sorduğu Sorular Ve Cevaplar

SORU: İyi günler, kolaylıklar. 1979 doğumluyum, ilk iş kaydım 02.10.1995 yılında kaydedildi., devlet bankasında staj yapan bir lise son sınıf öğrencisiydim. 8 ay boyunca staj yaptım ancak giriş numarası dışında hiçbir ödeme yapılmadı. Bunun dışında, ilk uzun gün girişi 2003'te başlıyor. Halen e-devlete 'ne zaman emekli olacağım' diye sorduğumda, 7000 gün ve 60 yaşında görünüyor. Beni aydınlatırsan mutlu olurum.

CEVAP: Merhaba, 4 / a sigortası iki temel sigorta kolundan oluşmaktadır: uzun vadeli ve kısa vadeli sigorta kolları. Uzun vadeli sigorta kolları, normal çalışanlar için bildirilen sigorta kollarıdır. Bu sigorta şubesinden alınan primler doğrultusunda emekli olabilir, işsizlik fonundan yararlanabilir ve hastanelerden temin alabilirsiniz. Kısa vadeli sigorta primi için de emekli olamazsınız, işsizlik fonundan yararlanamazsınız, sadece hastanelerden hizmet alabilirsiniz. Çıraklar ve kursiyerlere sadece kısa vadeli sigorta primi bildirilir. Bu kişilere ödenen primler, yıl içinde belirlenen asgari ücretin% 50'sinden fazlası olarak hesaplanmaktadır. Sigorta numarasını almak ve bu numarayı devam ettirmek de birden fazla kayıt numarasında işlem görmemeniz içindir. Ne yazık ki, sigortacılarının bu yönde bir şikâyeti vardır ve bu şikâyet yasal düzenleme yapılmaksızın giderilemez. Bu konuda düzinelerce yasa teklifi Meclis gündemine getirilir, ancak oy çokluğu ile kabul edilmez.

SORU: Merhaba, yüzde 45 lik engel oranım var. 01.10.2003 tarihinden itibaren 332 gün 4 / b tarım, 21.11.2013 tarihinden itibaren 327 gün 4 / C yedek subayım ve 14.07.2010 - 01.05.2020 arasında 2929 gün 4 / prim günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? Yedek subay yıpranması emekliliği nasıl etkiler? Herhangi bir birleşme veya borçlanma başvurusunda bulunmam gerekir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: Merhaba, yedek subay sürelerinin 1 / 4'üne kadar fiili hizmet süresi hizmetinize eklenecektir. (Bunu tüm servis bildiriminizde görüntüleyebilirsiniz.) Ancak, sigorta başlangıcınız askeri hizmet tarihinizden çok önce olduğundan, yaş gereksiniminizi değiştirmez. Günlük prim kazançlarınız açısından, yedek subay okullarında geçirdiğiniz zamanı borçlu olabilirsiniz. Raporunuza dayanarak, 20 yıllık sigorta süresi ve 4400 prim günü ile kullanımdan kaldırılabilirsiniz. Sigorta sürenizi 01.10.2023 tarihinde tamamlamış olacaksınız ve bu zamana kadar 4400 prim gününe ulaşamıyorsanız, askeri borcunuzu da yapabilirsiniz. Hizmet birleşmeleri emeklilik başvurusu sonrasında kurum yetkilileri tarafından otomatik olarak yapılır.

SORU: Sigorta primim bitti, hala çalışıyorum, sigortam asgari düzeyde. 14 yıllık emekliliğim var, emekliliğim daha düşük maaş ile mi ödenecek?

CEVAP: Merhaba, 4447 sayılı yasaya göre emeklilik aylıkları kademeli olarak azaldı. 1999 öncesi aylık bağlanma oranı% 75-76 civarında iken, bu tarihten itibaren 01.10.2008 tarihinde 65'e düşürülmüştür. 01.10.2008 sonrası faaliyetlerde aylık bağlama oranı% 50'ye düşürülmüştür. Bu anlamda 25 yıllık sigorta süresi (9000 prim günü) tamamlandıktan sonra, çalışmaya devam edenlerin 2.500 TL - 3.000 TL'si yıllık 25-30 TL ödenecektir.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 18:00
YORUM EKLE