Emeklilere müjdeli haber nihayet geldi! Maaşları 4 bin 600 TL oluyor!

Emekliler 3 maaş avansı nasıl alacaklarını araştırıyorlarken büyük müjde geldi. Bayram öncesinde sağlanan ikramiyeden sonra avans isteği vatandaşlar tarafından yoğunlaştı. Yoğum talep gören avans isteği kabul edilirse emekliler maaşını 3 maaş tutarında alacak yani 4 bin 600 TL avans alabilecek. Bunun yanında emekliler her ay maşına göre ek ödeme almaktadır.

Emeklilere müjdeli haber nihayet geldi! Maaşları 4 bin 600 TL oluyor!

Emekliler 3 maaş avansı nasıl alacaklarını araştırıyorlarken büyük müjde geldi. Bayram öncesinde sağlanan ikramiyeden sonra avans isteği vatandaşlar tarafından yoğunlaştı. Yoğum talep gören avans isteği kabul edilirse emekliler maaşını 3 maaş tutarında alacak yani 4 bin 600 TL avans alabilecek. Bunun yanında emekliler her ay maşına göre ek ödeme almaktadır. Alınan bu ek ödeme vergi maaşının yüzde 4’ü oranındadır. Yani maaş arttıkça ek ödeme tutarı da yükselmektedir. Fakat emekliler günümüzde yaşanan ekonomik sıkıntılar dolayısıyla geçimlerini kolay sağlayabilmeleri için bu tutarı azalmasını istemektedirler. Ek masraflarında çoğaldığı görülen bu dönemlerde temel ihtiyaçlarının kolay sağlanması için devlete avansın artması sonucunda ek ödeme miktarlarının göreceli bir miktarda azaltılmasını talep etmişlerdir. Emekliler yeni avans oranının yüzde 10 oranında artmasını istemektedir.

Gelen destek ve ikramiyeler sonucunda pek çok kazanım elde eden emekliler, gelirini artıracak ve nakit para desteğini sağlayacak talepleri bulunmaktadır. Bunlar arasında yoğun talep gören avans bulunuyor. Emekliler,  maaşının bağlanmasını bekleyenler için sunulan avans miktarının benzerini kendileri için de uygulanmasını istiyor. Emekli aylığının bağlanmasını bekleyen vatandaşlara 3 asgari ücret tutarında avans sağlanıyor. Bu durum karşılığında emekliler 3 maaş faizsiz kredi desteğinin olmasını talep ediyor. Eğer talepler kabul edilecek olursa Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan başvurularak işlemler gerçekleştirilecek. Emeklilere verilen en düşük ödeme bin 600 TL olduğu bilinmektedir. Avans olarak da 4 bin 600 TL tutarı verilmesi beklenmektedir.

36 AY TAKSİT İLE 4 BİN 600 TL AVANS İMKÂNI

Emeklilerin talep ettiği 3 asgari ücret tutarında avans uygulamaları emeklilerin maaşından 12, 24 veya 36 taksitle kesilecek. Örnek olarak 4 bin 600 TL avans için emeklini yapacağı geri ödeme tutarı 140 TL olacak. Emekliler bu yıl Temmuz ve Ağustos aylarında ayrı iki zam aldılar. Bu aylarda yapılan zam oranlarına bakıldığında yüzde 13 oranında arttığı görülmüş oldu.

Bu yıl emekliler Ramazan ve Kurban bayramlarında da biner liralık ikramiyelerini aldılar. Memur olarak emekli olanlar için ise Temmuz ve Ağustos aylarında halk dilinde yaşam pahalılığı gündemde olunca farklar oluştu ve zamlarına eklendi. Bu yıl milyonlara emekli Temmuz ve Ağustos ayında yeni zamlarını alacaklar. Salgın hastalık olan korona virüs sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntılarda yaşam pahalılığı gerekçesiyle 6 aylık süreç emeklilerin zam oranlarına eklenecektir.

EMEKLİLERİN EK ÖDEMELERİ VE SAĞLANAN AVANTAJLAR

Emeklilere sağlanan bu avans uygulamasının kabul edilmesinden sonra maaş miktarları da artmıştır. Maaş miktarı artınca ek ödeme de artış göstermiştir. Alınan maaşlara göre ödenen ek ödemelerin artış oranına bakacak olursak, bin 600 TL maaş alan vatandaş önceden ek ödemesini 70 TL tutarında yaparken şimdi 160 TL ödeme yapmaktadır. Bin 750 TL alan kişi 70 TL ek ödeme yaparken bu sene 175 TL ödeme yapmaktadır. Bu şekilde 5 bin 500 TL ye kadar hesap miktarlarının ek ödemleri belirlenmiştir. Bu durum söz konusunda vatandaşlar ek ödemelerin artışından hoşnut olmamışlardır. Devlet de buna yönelik ekstra destek paketleri çıkartmıştır. Vatandaşlara sağlanan bu tutarlarda ek ödemeler de bir süre sonra alışır duruma gelineceği beklenmektedir. Bütün emeklilere yapılan bu yardımlar vatandaşlar tarafından büyük ilgi görerek olumlu sonuçlar alınmıştır. Vatandaşlara verilen avans miktarları sayesinde yaşam pahalılığında ödemelerini eksiksiz yapabilecekleri ve kolay hayat sürdürebilmeleri için sağlanan destekler devam etmektedir.

YORUM EKLE