Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

23 Kasım 2020 Pazartesi 21:43:13

Emeklilere şok karar! Emekliler İçin Yapılacak Zam Oranları Belirlendi

Emeklilere şok karar.. Emekliler için yapılacak zam oranı belli oluyor. TÜİK emekli maaşlarında yapılması öngörülen zam miktarı vatandaşı mutlu etmedi. İşte masada Emeklilerle ilgili sürpriz zam hamlesi. Ancak gelecek zam haberi Emeklileri hiç mutlu etmeyecek gibi görünüyor.

Emekliler yıl da 2 defa zam almasının ardından yıl sonunun yaklaşmasıyla beraber zam oranları merak içerisinde araştırılmaya devam etmektedir. Emekli vatandaşlarımız için sunulan büyük fırsatların gün yüzüne çıkmasının ardından emekliler için maaşlarına zam yapılacağına ilişkin açıklamalar yapılması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Emekli maaşları ile ilgili yapılan araştırmalar sonrasında vatandaşlarımız bu olanakları değerlendirebilmek amacıyla gündemimizde ki yerini almasının ardından muhtemel zam oranları gündemimizde ki yerini alıyor. Merak konusu olan emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı bildirilmesinin ardından vatandaşlarımız büyük fırsatları gün yüzüne çıkarmaktadır. İşte konuya dair merak edilen tüm ayrıntılar…

Emekliler için yapılacak zam oranlarının merak edilmesiyle beraber vatandaşlarımız heyecanlı bir şekilde araştırmalarını sürdürüyor. Emekli maaşlarına yapılması ön görülen oranlarının netlik kazanmasının ardından pek çok vatandaşımız bu oranın ne olacağını araştırmaya başlamış bulunmaktadır. Emekli maaşlarına yapılan zam oranları enflasyon oranlarına göre gerçekleşmektedir. Bu kapsam doğrultusunda son 6 aylık enflasyon oranlarının gün yüzüne çıkarılmasıyla beraber emekli maaş oranları son zamanların en çok merak edilen konuları arasında ön plana çıkıyor.  SSK , BAĞKUR ve SGK emeklileri için enflasyon oranları maaşlarını doğrudan etkileyerek memur emeklileri toplu iş sözleşmelerini gündemimize getiriyor. Yüzde 4 net zam oranı belirlenmesinin ardından enflasyon oranına göre meydana gelen fark emeklilerin maaşlarına yansıtılacaktır.

EMEKLİ ZAM ORANLARI AÇIKLANDI MI?

Pek çok vatandaşımızı yakından ilgilendiren olağanüstü fırsatlar karşısında zam oranları ilk 6 aylık enflasyon oranlarına göre Temmuz ayında gerçekleşti. İkinci maaşlarına zam oranları ise son 6 aylık enflasyon oranları doğrultusunda gerçekleşecektir. Bu kapsam doğrultusunda belirlenen unsurlar ile beraber Ocak ayında maaşlara yansıtılarak vatandaşlarımız bu fırsatları gündemimizde getirecektir. TÜİK emekli maaşlarına yapılması ön görülen yıllık enflasyon oranlarını belirledikten sonra ilan etmektedir. Böylelikle yapılması ön görülen maaşa zam miktarları merak edilerek ön plana çıkmaktadır. Belirlenen bu bilgilerin uygulanmasıyla beraber vatandaşlarımız enflasyon zam oranlarının az geldiğini ve ek zam istediklerini gün yüzüne çıkarmaktadır.

TÜİK 3 Ocak itibari ile son 6 aylık enflasyon oranlarını açıklayarak emekli maaşları ocak ayı içerisinde maaşlara yansıtılacaktır. Emekli maaşlarına ilişkin iki önemli değerlendirmeler yapılması sonrasında Maliye Bakanlığı’nın enflasyon beklentisi ikinci değerlendirmede kullandırılacaktır. Bu kapsam doğrultusunda emekliler için Temmuz ayında emeklilere 4,75 zam yapılmasının ardından ikinci zam oranı merak içerisinde araştırılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası enflasyon değerlendirmesi yapılmasının ardından emekliler için yüzde 6,35 emekli maaşlarına zam yapılması değerlendirmelerinde bulunmuştur.

OCAK 2020 MEMUR MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Memur ve memur emeklileriyle, işçi ve Bağ-Kur emeklilerini ikiye ayırmak gerekiyor. Biliyorsunuz memur emeklilerinin toplu sözleşmeleri var. Geçtiğimiz aylarda toplu sözleşmeden kaynaklı 2020 yılının birinci 6 aylık için yüzde 4 ikincisi için yüzde 4 yani toplamda yüzde 8’lik bir 2020 yılı zammı olacak. Bunun üzerine enflasyon rakamı yüzde 5’in üzerine çıkarsa çıkan o fark da yüzde 4’ün üzerine ilave edilecek. Bu memur ve memur emeklilerimiz için geçerli.

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerimiz içinse 2019 yılının ikinci 6 aylık diliminin toplam enflasyonu ne ise olduğu gibi 2020 yılının maaşlarına zam olarak yansıyacak. Şu ana kadar bu rakam yüzde 5.71 olarak belirlendi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı