Emeklilere Zamlı İkramiye Müjdesi! Emeklilere 1500 TL Ek Ödeme Geliyor

Emeklilere büyük müjde. Milyonlarca emeklinin merakla beklediği Emeklilere ikramiye müjdesi resmen gerçek oluyor. En az 1500 TL Emeklilere ek ödeme geliyor. Parti yetkililerden alınan habere göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilere en az 1500 TL ikramiye verilmesini istedi. Daha önce defalarca teklif verilen TED bir istediği daha gerçek oluyor.

Emeklilere Zamlı İkramiye Müjdesi! Emeklilere 1500 TL Ek Ödeme Geliyor

Emeklilere büyük müjde. Milyonlarca emeklinin merakla beklediği Emeklilere ikramiye müjdesi resmen gerçek oluyor. En az 1500 TL Emeklilere ek ödeme geliyor. Parti yetkililerden alınan habere göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilere en az 1500 TL ikramiye verilmesini istedi. Daha önce defalarca teklif verilen TED bir istediği daha gerçek oluyor.

Kovid-19 sürecinden en çok etkilenen ülkelerin başında Türkiye bulunuyor. Bu süreçte vatandaşlarının ekonomik açıdan herhangi bir zorluk yaşamaması adına elinden geleni yapan devletimiz bilhassa emekli vatandaşlara sunmuş olduğu ayrıcalıklar ile dikkat çekiyor. Bu süreçte en düşük emekli maaşını bin 500 TL’ye çıkaran hükümet; bununla yetinmeyerek emeklilere verilen ikramiye miktarlarının arttırılması yönünde birçok girişimde bulunuyor. Bunun yanı sıra, emeklilerin de memurlar gibi çalışmayan eş ve çocukları için maddi destek alması yönündeki talebin de değerlendirildiğini söylemek gerekir. Tüm bunlara ek olarak, birçok emekli vatandaşın aklında emekli ikramiyelerinin ne kadar olacağına dair sorular bulunuyor.

Emeklilik İkramiyesi Artacak Mı?

Emeklilik ikramiyelerinde artışın olup olmayacağı merak ediliyor. Türkiye Emekliler Derneği; tatillerde emekli vatandaşlara sunulan ikramiyelerin arttırılmasına dair taleplerin olduğunu söylüyor. Hatta, bu öneri meclise dahi sunuldu. Yapılan teklife göre 1000 lira emeklilik ikramiyesinin arttırılması söz konusu olacak.

Salgın dönemi ve sonrasında her vatandaş gibi emeklilerde oldukça zor durumda kalmıştı. Emeklilerin durumunu düzeltmek adına geçtiğimiz günlerde meclise oldukça önemli bir yasa tasarısı sunuldu. Bu süreçte zor durumda kalan ve kirasını ödemekte dahi zorlanan emekliler için bu haberin sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etmek gerekir. Fakat, bu yasa tasarısı henüz kabul edilmedi. Hatta, şu an parlamentoda görüşüldüğü bilinmektedir. Önerinin meclis toplantısında kabul edilmesi halinde söz konusu artışların kabul edileceğini ifade etmek gerekir.

Her statüden vatandaşına maddi destek sunmaya devam eden devletimiz; bilhassa emeklilere yönelik olarak sunulan maddi desteklerin sayısının arttırılması noktasında oldukça ısrarcı! Emeklilere tatil günlerinde ve bayramlarda verilen ikramiyelerin miktarının arttırılması noktasındaki yasa tasarısının kabul edilme aşamasında olduğu biliniyor. Söz konusu önerinin yapılma sebebi ise oldukça bilindik! Kovid-19 sürecinde ve sonrasındaki enflasyon artışından dolayı herkesin olduğu gibi emeklilerin de alım gücü oldukça düştü. Bu noktada, devlet tarafından verilen ikramiye tutarlarının emekliler için yeterli olmadığını söylemek gerekir.

Emeklilik İkramiyesine Zam Yapılacak Mı?

Meclise sunulan öneriye göre emekli ikramiyesinin 1000 liradan 1500 liraya çıkartılması bekleniyor. Salgından kaynaklı olarak harcama miktarları artan emekli vatandaşların aynı zamanda tatil yapmak istedikleri de biliniyor. Bunun yanı sıra, emekli maaşlarına zam farkı eklenmesi de görüşülen konular arasında bulunuyor. Söz konusu tekliflerin hepsinin kabul edilmesi halinde emekli vatandaşlar tatil öncesi ve ileride oluşması muhtemel enflasyon farkı sebebiyle 1500 TL ikramiye alacaklar.

Emekli ikramiyesine zam yapıldığı takdirde bu zamdan kimlerin faydalanacağı da merak edilen konular arasında bulunuyor. Ancak, SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı kapsamında emekli maaşı almaya devam eden tüm vatandaşlar söz konusu zam fırsatından yararlanabilecekler. Teklifin kabul edilmesi ve meclis onayından geçmesi halinde tüm emekliler primlerini zamlı olarak alacaklar. Enflasyon farkının onaylanması halinde önümüzdeki yıllarda bu oran güncellenecektir.

İkramiye zammından faydalanmak isteyenlerin önünde uymaları gereken bazı şartlar bulunuyor. Buna göre;

  • Emekli vatandaşın SSK, BağKur ve Emekli Sandığı olmak üzere üç farklı sigortadan birinde emeklilik hakkının olması gerekir.
  • Bu ikramiye emekli vatandaşlara sunulmaktadır. Bir başka deyişle, kişinin emeklilik talep etmesi gerekir. Çalışanların bu haktan faydalanması söz konusu değildir.

Emekliler için zam teklifi halen daha meclis gündeminde bulunmaktadır. Meclis tarafından tartışılan bu konunun hakkında kısa süre içerisinde bir duyuru yapılması beklenmektedir. Bu noktada, her emekli vatandaş, söz konusu emekli ikramiye zammını dört gözle bekliyor. Tam olarak kesinleşmese de gelen haberlerin olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

YORUM EKLE