Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

1 Aralık 2020 Salı 20:26:28

Emeklilerin beklediği zam haberi geldi! 2021 yılında Emekli maaşlarına gelecek zam belli oluyor! İşte miktarı

2021 Emekli maaş zammı ne kadar olacak? Emekli maaş 2021 yılı ne kadar ödenecek? soruları vatandaşlar tarafından büyük bir merakla araştırılıyor. Milyonlarca emekli vatandaş Ocak ayında maaşlarına uygulanacak olan zammı bekliyor.

Bildiğiniz üzere her sene emekli maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılıyor. 2021 yılında Emekliler ne kadar maaş alacak, emekli maaşları ne kadar zamlanacak? 2021 yılı Emekli maaşlarına zam ile ilgili tüm bilgiler haberimizde sizlerle…

Emekli Maaşı 2021 Zammında Son Durum Ne? 2021 Ocak Emekli Maaşı Ne Kadar Artacak? Emekli Maaşı Tahminleri!

Hükümetin duyurduğu Yeni Ekonomi Programı (YEP) amaçları, memur ve memur emeklisi vatandaşların her sene yıl başında alacağı enflasyon farkı ile işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin yeni yılda alacağı 6 aylık zamma yönelik tahmini verileri gündeme geldi. Şu ana kadar duyurulan enflasyon rakamlarına göre SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi vatandaşlara %4.61 oranında zam uygulanacağı tahmin ediliyor.

2021 Yılı Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

SSK, Bağ-Kur ve Memur emeklilerine hakem kurulu kararı çerçevesinde %3 zam uygulanması, ikinci altı aylık süreçte ise %4 zam uygulanması tahmin ediliyor. Ancak açıklanan enflasyon verilerine göre meydana gelen enflasyon farkları gerçekleştirilecek zam oranlarına ilave edilerek emeklilerin maaşlarına yansıtılacak. Bu hususa göre Ocak ayı enflasyon farkı %2 olarak hesaplanırsa uygulanacak %3 zamla beraberinde emeklilerin maaşlarına %5 oranında zam uygulanmış olacak.

Ocak ayı artışı %3 olursa en düşük maaş; memurlar için 3 bin 719 liradan 3 bin 830 liraya, memur emeklileri için 2 bin 814 liradan 2 bin 898 liraya artacak. Eğer oran %5 oranına ulaşırsa en düşük memur maaşı 3 bin 905, memur emeklisi maaşı ise 2 bin 955 liraya yükselecek.

Emekliler İçin Ocak Ayı Zammı Beklentisi

YEP’teki enflasyon tahminlerinin hayata geçmesi durumunda Türkiye 2020 yılını %10.5 enflasyonla kapatacak. Bu hususta memur ve memur emeklileri normal %3’lük zammın beraberinde %0.5 enflasyon farkıyla geçinmeye çalışacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise %4.5 zamma talim olacak.

Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre %12.47’lik 2020 yılı TÜFE tahmini, bu yılın ikinci yarısındaki enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların zammı %6.35 oranında uygulanacak.

SSK ve Bağkur Emeklisi Ocak Ayı Zam Beklentisi!

SSK ve Bağkur emeklisi vatandaşlar için Ocak ayında gelen zamlarla beraberinde maaşlarında 286,25 TL’ye varan artışlar yaşanacağı öngörülüyor. En yüksek emekli maaşı 6.375,37 TL olurken gelen zam oranı ile birlikte 6.661,62 TL olacağı da tahmin ediliyor.

Emekli Maaşları Asgari Ücrete Eşitleniyor Mu?

Son dönemlerde emeklilerin maaşlarına iki düzenleme gerçekleştirilmişti. Yapılan düzenlemeler ile birlikte en düşük emekli maaşı 1000 TL olarak açıklandı. Fakat pandemi sürecinde yeni bir düzenleme gerçekleştirildi ve en düşük emekli maaşı tutarı 1.500 TL olarak belirlendi. Bu iki düzenlemeden sonra Türkiye Emekliler Derneği’nden (TÜED) yeni bir maaş düzenleme isteği geldi. TÜED bu isteğinde SSK ve Bağkur emeklileri için taban maaşın en düşük asgari ücret seviyesinde olmasını talep etti.

TÜED’in bu isteği gerçekleşirse en düşük emekli maaşı miktarı 2 bin 324 TL olacak. Bu durumda ise maaşlar 824 TL artış yaşamış olacak. Aynı istek çerçevesinde dul ve yetim maaşı alan vatandaşların maaşları da bu getirilen düzenlemeyle birlikte artacak. YEP’teki enflasyon tahminlerinin hayata geçirilmesi durumunda Türkiye 2020 tarihini %10.5 enflasyon oranıyla kapatacak. Bu hususta memur ve memur emeklileri normal %3’lük zam ile birlikte bu zammın yanı sıra da %0.5 enflasyon farkıyla geçinmek zorunda olacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı