Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

22 Temmuz 2020 Çarşamba 15:20:05

Emeklilik Bekleyenlere Müjde! Bu Yöntemle 6 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz

Özellikle ev hanımlarının da iş hayatına atılabilmesi adına Devletten birçok özendirici ve kolaylaştırıcı düzenleme açıklaması geliyor. İşgücüne katılım oranının 3'te 1 olduğu kadınlarla ilgili emeklilik düzenlemesi de gündemde. Emeklilik bekleyenleri 6 yıl erken emekli edecek müjde gelecek mi? Ülkemizde Sosyal Güvenlik Sistemi ve mevzuatını yakından ilgilendiren yeni değişiklik beklentilerini haberimizde sizler için hazırladık…

Özellikle ev hanımlarının da iş hayatına atılabilmesi adına Devletten birçok özendirici ve kolaylaştırıcı düzenleme açıklaması geliyor. İşgücüne katılım oranının 3’te 1 olduğu kadınlarla ilgili emeklilik düzenlemesi de gündemde. Emeklilik bekleyenleri 6 yıl erken emekli edecek müjde gelecek mi? Ülkemizde Sosyal Güvenlik Sistemi ve mevzuatını yakından ilgilendiren yeni değişiklik beklentilerini haberimizde sizler için hazırladık…

Sosyal Güvenlik mevzuatına tâbi olarak çalışan kadınlar, sigortalı olarak çalıştık son işyerinin bağlı olduğu il Sosyal Güvenlik Müdürlüğü yahut Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat ederek emeklilik için başvuru yapabilirler. Özellikle son dönemde kadın istihdamının artırılması ve kadınların da işgücü piyasasında kendilerine yer bulabilmeleri için hem özel sektör hem de Kamu bazlı birçok düzenleme hayata geçirilmiş durumda. Kadın işgücünün bir hayli düşük olduğu ülkemizde bu oranın yükseltilmesi amaçlanıyor. Öte yandan ev hanımları da sigortalı bir işte çalışmasa da sosyal güvenlik mevzuatına tâbi olarak emeklilik hakkından faydalanabilmek istiyor. Ev hanımlarına 6 yıl erken emeklilik nedir? Ev hanımları nasıl emekli olabilir? Detaylar sizlerle…

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK

SGK mevzuatına tâbi olarak çalışan bir kadın, son çalıştığı veya hizmetin gerçekleştiği ilde SGK İl Müdürlüğüne yahut SGK Merkezine müracaat ederek doğum borçlanması ile erken emeklilik talebinde bulunabilecektir. 

Kamuda çalışan kadın çalışanlar da SGK Emeklilik Hizmetleri Gene Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na müracaat ederek borçlanma talep dilekçelerini iletebilirler. Öte yandan e-Devlet üzerinden de doğum borçlanması ile emeklilik başvurusunda bulunabileceklerdir.

Doğum borçlanmasıyla emeklilik talebinin çözüme kavuşturulması Kurum Hizmet Kayıtları incelerek sağlanacaktır. İşverenlerin, doğum borçlanmasına yönelik herhangi bir bilgi/belge vermeleri gerekmemektedir.

DOĞUM BORÇLANMASI NE KADARDIR?

SGK borçlanma yapılabilecek doğum sayısını üç ile sınırlandırmış durumda. Üçten fazla çocuğunuz varsa hangi çocuklar için doğum borçlanması talep edeceğinize karar vermeniz gerekli.

ANNELERE SÜT İZNİ

SGK Mevzuatında yer alan Süt izni ile, kadın çalışanlara 1 yaşından küçük çocukları için günlük 1.5 saat süt izni imkanı getirilmiştir. Böylece bu 1.5 saatlik sürede kadın çalışanlar 1 yaşından küçük bebeklerini emzirebilecekler ve bu süreyi de istedikleri gibi bölerek kullanabileceklerdir. Ayrıca 1.5 saatlik süt izni de çalışma süresinden sayılacaktır. Memurlar için bu süre ilk 6 ayda 3 saat, ikinci 6 ayda ise 1,5 saat olarak uygulanacaktır.

EMZİRME ÖDENEĞİ

Doğum yapmış çalışan kadınlara süt parası olarak da bilinen 178 TL emzirme ödeneği ödenmektedir. Eğer kadın çalışmıyorsa emzirme ödeneği sigortalı erkek (kocaya) ödenecektir. Emzirme ödeneği 5 yıl içerisinde zamanaşımına uğramaktadır.

DOĞUM YARDIMI PARASI

Devlet, doğum yapan annelere tek seferlik olmak üzere ilk doğumda 300 TL, ikinci çocuk da 400 Tl ve üçüncü çocuk için ise 600 Tl ödeme yapmaktadır. Doğum parası yardımı alabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl müdürlükleri ile ilçelerde Kaymakamlıklara müracaat edilmesi gerekmektedir.

ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ!

Devlet, kadın çalışanlara özellikle annelere emeklilik konusunda, mevzuat aracılığıyla birçok kolaylık ve imkan tanımaktadır. Sigortalı olarak çalışan bir kadın, sigorta girişi yapıldıktan sonra doğum yapmışsa 3 çocuğa kadar doğum borçlanması imkanına kavuşuyor. Böylece 3 çocuk için doğum borçlanması ile tam 6 yıl erken emeklilik hakkına erişebiliyor. Yaş şartını tamamlayan bir anne, sigortalı olduktan sonra 3 çocuk doğurmuşsa, 6 yıl prim ödemeksizin borçlanma yoluyla primlerini tamamlayarak emeklilik hakkı kazanıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı