Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

13 Temmuz 2020 Pazartesi 22:48:25

Emeklilikte yeni fırsat! Bu kişiler hemen emekli olabilecek!

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu ülkemizin en büyük kanayan yaralarından bir tanesidir. Özellikle ülkemizde uzun bir süre sigortalı olarak çalıştıktan sonra hala emekli olamayan vatandaşlarımızın en büyük takıldığı noktalardan bir tanesi olan emeklilikte yaşa takılma konusu ülkemizde uzun bir süre konuşuldu. Başta sadece emekli olamayan birkaç bin kişi sonrasında ise on binlerce kişi aynı durumdan mağdur olmaya başladı.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu ülkemizin en büyük kanayan yaralarından bir tanesidir. Özellikle ülkemizde uzun bir süre sigortalı olarak çalıştıktan sonra hala emekli olamayan vatandaşlarımızın en büyük takıldığı noktalardan bir tanesi olan emeklilikte yaşa takılma konusu ülkemizde uzun bir süre konuşuldu. Başta sadece emekli olamayan birkaç bin kişi sonrasında ise on binlerce kişi aynı durumdan mağdur olmaya başladı. Şu an ülkemizde emeklilikte yaşa takıldığı için emekli olamayan ve emekli olmak isteyen en az 200 bin kişi var. Bu da ülkemizde emeklilik sisteminin ne kadar kötü tasarlandığını ve insanların emeklilik için mağdur edildiğini göstermektedir. Özellikle 20 ya da 25 yıl sigortalı çalıştıktan sonra hala emekli olamıyor olmak ülkemizde ciddi bir problemin henüz başlangıcı olduğunu gösterir. Ancak hükümetin yeni yapmış olduğu çalışma ile beraber insanlar artık daha kolay emekli olabilecek.

Emekli olabilmek için siz kaç yıldır bekliyorsunuz? Türkiye’de emekli olabilmek gerçek manada çok zorlu bir süreçtir. Bugün işe başlayan bir kişinin emekli olabilmesi için en aşağı 62 yaşına kadar çalışması gerekir. O nedenle yeni yapılacak olan çalışmalarla beraber emeklilik sistemi ile alakalı yeni açıklamalar yapılıyor. Vatandaşlarımızın daha kolay bir şekilde emekli olabilmesi ve 48 yaşına gelen çalışan vatandaşımızın emekli olabilmesi için ekstra çabalar sarf ediliyor.

BAKAN ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK’TAN EYT İÇİN AÇIKLAMA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, EYT ile ilgili sorulan bir soruya, EYT bekleyenlerin yaş ortalamalarının 48 olduğunu belirterek EYT konusunun kolay bir konu olmadığını ve EYT’lilere kendi deyimiyle ‘Emeklilikte Yaşı Tutmayanlar’ olarak baktıklarını ifade etmişti. Bu açıklamasının ardından EYT ile ilgili bir çalışma yapılacak mı, yapılıyor mu soruları da sorulmaya başlandı.

EYT YASASI ÇIKARSA KİMLER FAYDALANABİLECEK? HEMEN EMEKLİ OLUNABİLECEK Mİ?

EYT’lilere yönelik kurulacak bir komisyonda çalışma yapılıp meclis gündemine gelir, Genel Kurul’da yapılacak oylama ile kabul edilir ve Resmi Gazete’de yayımlanıp yasalaşırsa; 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi bulunan çalışanlar bu yasadan faydalanabileceklerdir. 4447 Sayılı Kanun ile emeklilik yaşı kadın sigortalılarda 58, erkek sigortalılarda ise 60 olarak belirlenmişti. Bu kanunda belirtilen tarihlerden önceki dönemde çalışma hayatına başlamış sigortalı çalışanların hakları kazanılmış hak olarak kabul edilecek ve neticede yeni EYT yasasından faydalanabileceklerdir.

EMEKLİLİKTE 7 YIL KURALI ÖNEMLİ!

EYT yasasının çıkmasını bekleyen binlerce çalışan EYT ve erken emeklilikle ilgili yeni gelişmeleri araştırıyorlar. Emeklilik işlemleri yapılırken de Sosyal Sigortalar Kurumu’nda birçok problemle karşılaşılabiliyor. Bunun sebebi ise 7 yıl kuralı. Bu kural ise emeklilikte yaşanan problemlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Emekliliğine kısa bir süre kalan çalışanların, 7 yıl kuralını bilmesi gerekiyor. Çünkü emeklilik işlemleri başladığı zaman 7 yıl kuralı sebebiyle emeklilik işlemleri yapılamayabiliyor. 7 yıl kuralı sebebiyle hemen emekli olmak için SSK yerine BAĞ-KUR üzerinden emekli olmayı seçtiniz ve bu durum da daha düşük emekli maaşı almak durumunda kalıyorsunuz. Bu da BAĞ-KUR emeklilik şartlarının SSK ve Emekli Sandığı’na göre daha zayıf olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle çalışanlar haklı olarak BAĞ-KUR yerine SSK’dan emekli olmayı tercih etmek istiyorlar.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı