Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

1 Ocak 2021 Cuma 20:08:44

Son Güncelleme: 01/01/2021 20:08:56

Emekliye İntibak Müjdesi! 355 TL İntibak Zammı Hangi Tarihte Hayata Geçecek? SGK SSK Emekli İntibak Zammına Yönelik Son Dakika Gelişmeleri

Emekli maaşlarına uygulanacak intibak zammına yönelik son dakika gelişmeleri gündeme geliyor. 2000 tarihinden önce emekli olan vatandaşlar için uygulanan intibak artışının 2000 tarihi sonrası emeklileri için de gerçekleştirilmesi talep ediliyor. Yeni yıla girilmesine çok az bir süre kala, intibak artışına yönelik sevindiren müjdelerde gündeme gelmeye başladı. Detaylar haberimizde sizlerle…

Emekli intibak zammı hangi tarihte çıkacak? 355 TL’ye ulaşan intibak artışı için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Ocak ayında zamlı maaşlarını almaya hazırlanan emekli vatandaşlar, bir taraftan da intibak artışına yönelik araştırmalar yapıyor. Memur emeklileri kurum kaynaklı farkın kapatılmasını beklerken, 2000 tarihi sonrasında emekli olan vatandaşalr ise intibak zam yolunun açılmasını bekliyorlar.

Hayata Geçirilirse 355 TL Zam Müjdesi Gelecek!

SSK’lıların intibak talebi için Anayasa Mahkemesi Meclis’i adres iletmişti. Eğer talep hayata geçirilirse, 2000 tarihinden önce emekli olan vatandaşlara gerçekleştirilen intibak zammı, sonra emekli olanlara da yansıtılacak. Bu düzenlemeden ise yaklaşık olarak 5 milyon emekli faydalanabilecek.

Memur emeklilerine ilişkin intibak talebi ise memur konfederasyonları tarafınca gündeme getirilirek çözüm talep edildi.

Emekli İntibak Zammında Son Durum

İntibak talebi, toplu sözleşme görüşmeleri esnasında Memur-Sen tarafınca gündeme taşındı. 2000 tarihi ve sonrasında emekli olan vatandaşlar intibak zammının çıkacağı tarihi araştırıyor. Fakat intibak düzenlemesi ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) görüşmelerinde ele alınıp karara bağlanması öngörülen talep hayata geçirilirse, aynı unvanlı kadro veya görevden emekli olan vatandaşlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkı ilave ödemeyle kapatılacak. Düşük maaş sahiplerine arada bulunan fark kadar ek ödeme yapılacak.

SSK ve Bağ-Kur’luların talebi eğer hayata geçirilirse, milyonlarca emeklinin maaşlarında farklılık oluşacak. 2000 tarihinden sonra emekli olan vatandaşlara, ilk intibaktaki gibi 50 ile 355 lira arasında zam yolunun önü açılacak. 2000 tarihi ve sonrasında emekli olanların maaşı tekrar hesaplanacak. Türkiye Emekliler Derneği, çıkacak bir intibak düzenlemesinden yaklaşık 5 milyon emekli vatandaşın faydalanabileceğini ifade ediyor.

İntibak Düzenlemesi

2000 tarihinden önce sigorta primi bulunan fakat 2000 tarihinden sonra emekli olan vatandaşlar karma sistem hesaplaması ile maaşlarını alıyorlar. 2000 tarihinden sonra emekli olan vatandaşların emeklilikleri de iki ana gruba ayrılıyor. 2008 öncesi emekli olan vatandaşlar ve 2008 sonrası emekli olan vatandaşlar.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı