Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

28 Aralık 2020 Pazartesi 19:59:34

Emekliye SGK SSK ve BAĞ-KUR’luya Müjde! Emeklileri Yakından İlgilendiriyor

Emekliyi SGK, SSK ve Bağkurluyu yakından ilgilendiren gelişme. Bilindiği üzere Asgari Ücret zammı açıklanması sonrası gözler Emeklinin alacağı zamma çevrildi. Emekliye, SGK SSK ve Bağkurluya ne kadar zam yapılacak! İşte Emeklileri ilgilendiren yeni zam tutarı. Emeklilere müjdeli haber verildi! Lakin şartları biraz değişti!

Senenin sonuna yaklaşılması ile birlikte pek çok bakanlık ayrı ayrı açıklama yapmaktadır. Gerçekleştirilen toplantılardan sonra gelen açıklamalar yeni düzenlemeleri de maaş oranlarını da içermektedir. Bu da toplantıların SGK bünyesinde sigortalı olarak çalışan hemen herkesi ilgilendirmesi anlamına gelmektedir.

Gerçekleştirilen toplantıların büyük bir kesim tarafından takip edilmesi farklı haberlerin yapılmasına da yol açabilmektedir. Zira henüz net açıklamalar gelmeden bazı kurum sitelerine asparagas haber sunumları gönderilmektedir. Ancak bu tür haberler sadece tahmin niteliği taşımaktadır. Tahmin niteliği taşımaları yüzünden gerçeklikle kesin bir alakaları yoktur. Erken emeklilik haberleri de aynı kapsamda incelenmektedir.

Emeklileri İlgilendiren SGK Kararları

Emeklilerle alakalı olarak merak edilen konu başlıkları;

  • Erken emeklilik kapsamı,
  • Emekli maaş zamları,
  • Emekli promosyonları şeklinde devam etmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı merak edilen konuların tamamı hakkında resmi kabul edilen açıklamalarda bulunacaktır. Asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte bu tür başlıklar da yavaş yavaş netlik kazanacaktır. Emekli maaşları ne kadar gibi önemli konuların yeni yıldan önce netlik kazanması beklenmektedir. Açıklamaların gelmesinden sonra olası itirazlar karşısında da gerekli savunmalar yapılacaktır.

Emekli olmak isteyenler ya da hali hazırda emekli olanlar farklı sorular da sorabilmektedir. Emekli maaşlarının artış oranları vatandaşların ilk sorularındandır. Henüz emekli olmayanlar ise prim ödemelerinden gün sayılarına kadar değişim gösteren alanlarda ciddi kafa karışıklığı yaşamaktadır. Salgın dönemi ise yaşanan kafa karışıklığının miktarını iyiden iyiye artırmış durumdadır.

Erken Emeklilik Hakkında Merak Edilenler

2020 yılı içerisinde patlak veren salgın yüzünden pek çok ülke olumsuz etkiler göstermiştir. Türkiye de bu bağlamda farklı sonuçlarla mücadele etmek zorunda kalmaktadır. SGK erken emeklilik isteklerinin yine salgın yüzünden geldiği bilinmektedir. Çünkü özellikle yaşı ya da günü bekleyenler hasta olma riskini göze almak istememektedir. Bakanlıktan gelen açıklamalar da bu yönde gitmektedir.

Kadın ve erkeklerde erken emeklilikte farklı şartlar ve avantajlar bulunmaktadır.

  • Askerlik borçlanması ile bir ya da iki yıla,
  • Doğum borçlanması ile iki ya da altı yıla kadar erken emeklilik şansı doğmaktadır.

Erken emeklilik durumunun kesinlik kazanabilmesi için bireysel incelemelerin gelmesi lazımdır. Çünkü herkesin işe başlama zamanları, prim ödemeleri ve çalışma süreleri aynı değildir. Kesin tarih hesaplamaları için öncelikle mutlak surette bu kıstaslar üzerinden hesaplama gerçekleştirilmektedir.

BAğkurlu’ya Ne Kadar Zam Yapılacak?

İşçi zam oranları da diğer zam oranları da sıklıkla konu başlığı haline getirilmektedir. Daha önce de altı çizildiği üzere bu konudaki açıklamalar bakanlık onayından geçtikten sonra gelecektir. Diğer türlü beklentilerin bildirilmesi sadece zaman kaybı yaratmaktadır. Ayrıda resmi rakamların beklentilerin altında kalması durumunda vatandaşlar kendilerini psikolojik açıdan da kötü hissedebilmektedir.

Vatandaşlar SGK gelişmeleri sayesinde emeklilik ve maaşla alakalı olarak farklı konuları da öğrenebilmektedir. Örnek vermek gerekirse pek çok engelli çocuk vefat eden babalarının maaşlarını alıp alamayacaklarını merak etmektedir. Öncelikle çalışan babanın vefat etmesi durumunda maaşlar eşlerine kalmaktadır. Eşin olmaması durumunda ise kız çocukları yaş fark etmeksizin maaşları alabilmektedir. Evli veyahut sigortalı olanlar bu kapsamın dışında değerlendirilmektedir.

Devlet tarafından düzenli şekilde yardım alan kesimden bir diğeri de yetimlerdir. Devlet, yetim çocuklara 18 yaşına gelene kadar aylık yatırımı yapmaktadır. SGK açıklamalarına göre 18 yaşından sonra düzenli maaş yatırım olayı söz konusu değildir. Yine de bazı istisnai durumlar olabilmektedir. Lakin 18, erişkinlik yaşı olarak kabul edildiğinden pek çok olay için eşik niteliği taşımaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı