En Az 1752 Lira Verilecek! En Azından 1000 Lira Almak İçin Hemen Bunu Yapın!

TRT ekranlarına çıkarak canlı yayında açıklama yapan Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, gündeme ait pek çok açıklamayı yaptı. Özellikle gündeminde Korona virüs sebebiyle işsiz kalmış ve mağdur olmuş kişiler vardı. Vatandaşların ekonomik durumunun kötü olduğunu ve devletin acilen yardım yapması gerektiğini anlattı. Ekonomik tehlikelerin önüne geçilmezse çok daha kötü durumlar ortaya çıkabilir.

En Az 1752 Lira Verilecek! En Azından 1000 Lira Almak İçin Hemen Bunu Yapın!

TRT ekranlarına çıkarak canlı yayında açıklama yapan Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, gündeme ait pek çok açıklamayı yaptı. Özellikle gündeminde Korona virüs sebebiyle işsiz kalmış ve mağdur olmuş kişiler vardı. Vatandaşların ekonomik durumunun kötü olduğunu ve devletin acilen yardım yapması gerektiğini anlattı. Ekonomik tehlikelerin önüne geçilmezse çok daha kötü durumlar ortaya çıkabilir. Çalışma Bakanı, geçtiğimiz günlerde SYDV aracılığı ile 1 milyon 111 bin haneye ödemeler yapıldığını ve toplam hane sayısının en az 4 milyona kadar çıkabileceğini belirtti. 1.faz ödemelerinde 1 milyon 111 bin haneye 1000’er liraya kadar yardımlar yapıldı. 2.faz ödemelerinde ise yine belli kriterler doğrultusunda ortalama 2,3 milyon haneye 1000’ler lira ödemeleri yapacağız. Ayrıca 3.faz ödemeler için ise “Talepleri yavaş yavaş toplamaya başlayacağız“ dedi.  Peki, 2.faz da ve 3.faz için belirlenecek olan kriterler nelerdir? Kimler yardımlara başvuru yapabilir? 1000 Lira yardım parasını kimler alabilir? Hepsi haberimizin detayındadır.

1000 Lira Almak İçin Hemen Başvuru Yapın!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, insanların zor günlerde çok daha fazla mağdur olduğunu ve hem kısa çalışma ödeneğini hem de sosyal yardım paralarını hızlı bir şekilde ödeyeceklerini belirtti. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında bulunan paraların periyodik olarak artırılacağını ve Sosyal Destek Yardım Programı adı altında toplam 3 fazda en az 4 milyon haneye ulaşabileceklerini anlattı. Bu bağlamda başvuru yapan herkese 1000 TL sosyal yardım yapılacak. 1.faz içerisinde 2 milyon 111 bin haneye 1000’er lira ödediklerini belirten Bakan, 3.fazda çok daha hassas kriterlere yer vereceğiz dedi.  Bu zamana kadar verilen sosyal yardım ücretleri için herhangi bir başvuru yapılamıyordu. Devletin belirlediği hanelere yardımlar yapılıyordu. Ancak 3.faz ödemelerinde ise sadece taleplerin toplanacağı belirtildi. Bu bağlamda eğer 3.faz ödemelerinden yararlanmak istiyorsanız mutlaka başvuru yapmanız gerekiyor. Zira İŞKUR gibi kurumların Kısa Çalışma Ödeneği başlığı altında ödedikleri yardımlar sadece çalışmadıkları süreler için geçerliydi. Ama 3.faz ödemelerinde durum böyle değil.

Mevcutta Çalışana 1,752 TL Ödeme Yapılacak

Kısa Çalışma Ödeneğinde çalışmayanlara ödeme yapılıyordu ama 3.faz ödemelerinde çalışanlara ödeme yapılacak. Maaşının yüzde 75’ine kadarını ödeyeceğini belirten Bakan Selçuk, Bin 752 lira ile 4 bin 380 lira arasında bir ücret ödeneceğini belirtti. Ayrıca Genel Sağlık Sigortası primlerinin de ödeneceği açıklandı. Bu durumda eğer çalışıyorsanız alacağınız ortalama ücret 1,752 TL ile 4 bin 380 TL arasında olacak. Bu durumdaki değişkenliği sağlayan ise SSK primlerinizin son iki aydaki yattığı rakamdır. Eğer SSK primleriniz yüksek yatıyorsa 4 bin 380 TL gibi bir ücret alacaksınız. Ancak asgari ücret üzerinden SSK primi yatırılıyorsa 1,752 TL ödenek alınacak.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Yatırılacak?

İŞKUR tarafından yatırılacak olan Kısa çalışma ödeneğinin yatma günleri her ayın 5’i olarak belirlendi. Ancak sadece kişinin çalışmadığı süreler için ödeme yapılacak. Çalışmadığınız süreler 1,752 TL üzerinden hesaplanacak ve ortaya çıkan rakam her ayın 5’inde hesabınıza aktarılacak.

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği Detayları ve Başvuru Formları İçin Tıklayınız!

Kısa Çalışma Ödeneği Şartları Nelerdir?

Kısa çalışma ödeneği şartları arasında en belirgin olanı ise ücretsiz izine gönderilmiş olan kişilerdir. Kısa çalışma ödeneğine şahısların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Sadece işveren çalışanı için başvuru yapabilecek. Başvurular iş müfettişleri tarafından incelenecek ve onay süreci bu şekilde başlayacak.

Kısa çalışma ödeneğine başvuru yapılabilmesi için mevcut iş yerinde en az 60 gün SSK’lı bir şekilde çalışmış olması ve toplam SSK primlerinin en az 450 gün olması gerekmektedir. İş müfettişlerince yapılacak olan araştırma ile ortaya çıkan netice sonucunda işletmelere kısa çalışma ödeneği sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 13:28
YORUM EKLE