Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

19 Eylül 2020 Cumartesi 13:52:03

En Düşük Asgari Ücret 2700 TL Olacak! İşlemler Başladı İşte Zamlı Maaşı Yatacağı Tarih

Asgari ücret 2700 TL'ye yükselecek! İşlemler başladı. Tüm gözler komisyonda. Asgari ücret konusunda tüm çalışanların merak ettiği bu komisyon toplantısının ardından ocak ayında asgari ücretin ne kadar olacağına dair tahminler verilecek. Son zamanlarda televizyon ve internet reklamlarında gördüğümüz gibi asgari ücrete zam yapılacağına dair haberler var. Haberimizde bu konulara ilişkin tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Asgari ücret 2700 TL’ye yükselecek! İşlemler başladı. Tüm gözler komisyonda. Asgari ücret konusunda tüm çalışanların merak ettiği bu komisyon toplantısının ardından ocak ayında asgari ücretin ne kadar olacağına dair tahminler verilecek. Son zamanlarda televizyon ve internet reklamlarında gördüğümüz gibi asgari ücrete zam yapılacağına dair haberler var. Haberimizde bu konulara ilişkin tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Ocak ayındaki artışın ardından ocak ayında ikinci bir asgari ücret artışı olacak. Bu durumda asgari ücretle çalışanların şu anda ne kadar alacağı belli değil. Asgari ücretin sadece CHP’li belediyelerde 2.500 TL olduğunu biliyoruz. Adana Büyükşehir Belediyesi, asgari ücretin belediyede bu sisteme uyulduktan sonra en düşük 2.700 TL olacağını belirtti. Belediye başkanı Zeydan Kayalar’ın yaptığı bu açıklamanın ardından, belediyelerde asgari ücretin 2.700 TL olmasına karar verildiği bildirildi. Belirtmek gerekir ki bu durum sadece CHP’Lİ belediyeleri kapsayan ve yalnızca Adana için geçerli, istisnai bir zam oranıdır.

Asgari Ücret 2.700 TL mi Olacak?

Adana Büyükşehir Belediyesinin yaptığı bu hamlelerden sonra diğer CHP’li belediyelerde de asgari ücretin 2.700 TL olacağı söyleniyor. Eğer ikamet ettiğiniz büyükşehir belediyesi, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilirse alacağınız asgari ücret tutarı 2.700 TL olacak.

Asgari Ücret Ne Zaman Artacak?

Asgari ücret yılda iki kez artırılır. Bunlardan ilki ocak ayında, diğeri temmuz ayındadır. Asgari ücretle çalışıyorsanız, önümüzdeki ocak ayını beklemelisiniz. 2021 Ocak ayına girmeden önce tüm enflasyon oranları ocak ayı itibariyle ilan edilir ve bu oranlara göre artışlar belirlenir. Ocak ayında asgari ücret maaşlarının ortalama 2.600 TL civarında olabileceği tahmin edilmektedir.

Ama elbette bu o zamana kadar bilinmeyecek bir durum, bu yüzden sadece tahmin üzerine yazıyoruz. Asgari ücretle çalışanlar vatandaşlarımız son zammı beğenmediler ve yaşam standartlarının çok düşük olduğunu belirttiler. Ülkemiz ekonomisinde asgari ücretle çalışan bir kişinin hayatını idame ettirebilmesi için en az 3.000 TL maaş alması gerekir. Bu hesaplamalar uzmanlar tarafından yapılıyor. Ancak asgari ücretle zammı ile birilikte diğer ürünler için de zam varsa, bu hesaplamalar yine değerlendirilmektedir. Yeni asgari ücret artış oranları Ocak 2021’de açıklanacaktır.

Tüm bu gelişmelerin ardından SGK, düzeltmelerin başladığını ve yeni tutara ilişkin açıklama yapılacağını duyurdu.

Asgari ücretle çalışanlara her yıl ocak ve temmuz aylarında belirli oranda zam ödenir. Temmuz ayının geçmesiylei ile birlikte asgari ücret alan vatandaşlar ne kadar zam yapılacağını merak etmeye başladı. Asgari ücretin 2700 olacağına dair bazı haberler var, ancak kurumlar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından henüz net bir açıklama yapılmadı.

Asgari ücret vergisinin kaldırılması konusu TBMM’ye öneri olarak sunuldu, ancak henüz bir karar alınmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, vatandaşı memnun edecek kararların alınacağını belirtti. Vatandaşlar asgari ücret artışı konusunda, ocak zammı ve yüksek ücretlerin ne zaman yatmaya başlayacağını merak ediyor. Asgari ücretle ilgili olarak CHP’li belediyeler, kendi bünyelerindeki çalışanlara yapılacak olan zamla birlikte 2700 TL vereceklerini açıkladılar. Asgari ücretin en az 2600 TL olması bekleniyor. Asgari ücretle çalışan vatandaşların birçok farklı zaman diliminde, asgari ücretle geçinmenin ne kadar zor olduğunu ve bu sebepten dolayı asgari ücrette herhangi olası bir zam artışının mutlak bir zorunluluk olduğunu belirten açıklamalar yaptıkları biliniyor. Ocak zammı ile asgari ücretin istenilen miktara ulaşması bekleniyor. 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı