Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Finans

24 Eylül 2020 Perşembe 10:35:05

Erdoğan'dan Asgari Ücretli Çalışanlara Müjde! 4 Ayda 1 1852 TL Ödeme

Asgari Ücretli çalışanlara Recep Tayyip Erdoğan'dan müjdemiz olacak açıklaması! Asgari Ücret 1852 TL ek ödeme geliyor. Dört ayda bir neredeyse 1 maaşa yakın ödeme alacağı öğrenilen Asgari Ücretlilere yapılacak ödeme SGK ve Çalışma Bakanlığı tarafından çalışılıyor. Milyonlarca çalışanın ücretlendirilmesinde en önemli temel kriter olan asgari ücret yılda bir kez artıyor. Komisyon, asgari ücreti artırmak için her yılın son ayında toplanır. Görevli maaş artışından ayrı değerlendirilir. Bu tutar her yıl belli oranlarda arttırılarak bu ücret tutarında çalışanlara katkı sağlamaya çalışılır.

Asgari Ücretli çalışanlara Recep Tayyip Erdoğan’dan müjdemiz olacak açıklaması! Asgari Ücret 1852 TL ek ödeme geliyor. Dört ayda bir neredeyse 1 maaşa yakın ödeme alacağı öğrenilen Asgari Ücretlilere yapılacak ödeme SGK ve Çalışma Bakanlığı tarafından çalışılıyor. Milyonlarca çalışanın ücretlendirilmesinde en önemli temel kriter olan asgari ücret yılda bir kez artıyor. Komisyon, asgari ücreti artırmak için her yılın son ayında toplanır. Görevli maaş artışından ayrı değerlendirilir. Bu tutar her yıl belli oranlarda arttırılarak bu ücret tutarında çalışanlara katkı sağlamaya çalışılır.

Asgari Ücret Nedir?

Devlet memuru olmayanlara (kamu ve özel) ödenebilecek en düşük aylık ücrete asgari ücret denir. Komisyon tarafından belirlenen asgari ücret, net ve brüt maaşlar için geçerlidir. 2020 için asgari ücret, Bakanlık tarafından Aralık 2019’da kamuoyuna açıklandı. Asgari ücret; İşverenin, çalışanın yaşam boyu temel ihtiyaçlarını (barınma, yiyecek, içecek, sağlık, giyim, ulaşım vb.) Karşılamak için ödediği en düşük ücret anlamına gelir.

Asgari Ücret Ne Zaman Belirlenir?

Asgari ücret, yılsonunda toplanan bir komisyon tarafından yıllık olarak belirlenir. Bir sonraki yıl için net ve brüt asgari ücret tutarı, sendikalar, işveren ve sendikalarla birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından her yılın Aralık ayında belirlenmektedir.

Asgari Ücretli Çalışan Kişiden Kesilen Vergiler

Asgari ücretle çalışan bir işçinin maaşında gelir vergisi nedeniyle kesinti yapılması durumunda, indirim asgari geçim olarak çalışana iade edilir. Her durumda, çalışan asgari net ücretin altında bir ücret alamaz. Asgari ücret, çalışanın çalıştığı sektörden bağımsız olarak alacağı asgari ücrettir. Ve her yıl farklı koşullar altında devlet tarafından belirlenen oranlarda zam alır. Yasal açıdan, asgari ücret belirleyici bir rol oynar. Çalışan asgari ücretin altında işe alınırsa, işveren kurum para cezasına çarptırılır. Çalışan başına kuruma uygulanan para cezası tutarı ise aylık 289,00 TL’dir. Yine asgari ücretin altında çalışan bir işçi bir yıldan fazla çalışırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanacak ve asgari ücret ile kendisine ödenen tutar arasındaki farkı geri alacaktır.

Asgari Ücretli Kişinin Çalışma Saatleri

Asgari ücret alan işçi, haftada 45 saatten fazla çalıştırılamaz. Bu, haftada 6 gün çalışan bir çalışanın günde ortalama 7,5 saat çalışabileceği anlamına gelir. Her durumda, çalışana hafta içi zorunlu bir izin günü verilmelidir. Çalışanın belirli bir süreyi aşması durumunda, çalışanın çalıştığı ek süre için ücret alma hakkı vardır.

2020 Asgari Ücret Tutarı

2020 yılı için asgari ücret şu şekildedir. Asgari ücret aylık brüt 2.943 TL, aylık 2.324,70 TL ve günlük 98.10 TL olarak belirlenmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasına göre % 15,03 artış yaşanırken, 01/01/2020 – 31/12/2020 döneminde asgari ücretin 2,943 TL brüt, net ise 2,324,70 TL olarak belirlendiği tespit edildi. Üç çocuklu asgari ücretle çalışan evli bir kimsenin asgari ücreti ise 2.479 TL’dir. Tüketici Fiyat Endeksi yılda % 11.77 ayda ise % 0.86 artmıştır.

Asgari Ücretli çalışana 1852 TL ödeme!

Asgari Ücretli çalışanlara 4 ayda 463 TL’lik ikramiye ödemelerine ek olarak 857 TL ek ödeme yapılacak. Erdoğan’ın verdiği sürpriz açıklama olacak duyurusu, Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumları aracılığıyla müjdenin verileceği duyuruldu. Erdoğan’ın çok büyük sürprizi olan 1852 TL ödeme 4 ayda bir verilmesi düşünülüyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı