Erken emeklilik isteyenler bunu kaçırmasın! İşte devletten erken emeklilik şartları!

İnsanlar yıllar boyu çalışıp ne zaman emekli olacağının hayalini kurmaktadırlar. Bir an önce emeklilik hayalini kuranlar erken işe girerek sigorta primini doldurmak için uğraşmaktadırlar. Sigorta primini doldururken birçok vatandaşın aksilikler ya da farklı durumlar sebebi ile sigorta primi yatırılamamaktadır. Bu durum vatandaşların emekliliklerinin geç olmasına sebep olmaktadır.

Erken emeklilik isteyenler bunu kaçırmasın! İşte devletten erken emeklilik şartları!

İnsanlar yıllar boyu çalışıp ne zaman emekli olacağının hayalini kurmaktadırlar. Bir an önce emeklilik hayalini kuranlar erken işe girerek sigorta primini doldurmak için uğraşmaktadırlar. Sigorta primini doldururken birçok vatandaşın aksilikler ya da farklı durumlar sebebi ile sigorta primi yatırılamamaktadır. Bu durum vatandaşların emekliliklerinin geç olmasına sebep olmaktadır. Devlet yeni verdiği müjde ile vatandaşlar iki yıl daha erke emekli olma şansına sahip olabilecek. Askerlik zamanını sigorta primi borçlanması olarak göstererek vatandaşlar iki yıla kadar erken emeklilik şansı yakalayabilmektedir. Uzun zamandır vatandaşların yakından takip ettiği bu durum netleşmesi ile birlikte milyonlarca kişinin erken emeklilik yaşamasına neden olacaktır.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu haberden sadece belirli durumda olan kişiler yararlanabilecek. Bu yaralanacak kişiler şu durumlar altında belirlendi. SGK’da 4A çalışan durumunda gözükenler Bunun yanında  Kendisi de yatırabilen 4B durumunda olan vatandaşlar son olarak kamu çalışan statüsünde olan 4C’li vatandaşlar erken emeklilikte askerde bulundukları günlerin hepsini teker teker askerlik borçlandırması adı altında sigorta primi yatırılmış olarak gösterebilecek.  Askerlik sebebi işlerine ara verdikleri için sigorta primlerini yatıramayan vatandaşlar bu durumdan büyük ölçüde faydalanacak. Askerlik sebebi 1 ya da 2 yıl işlerinden uzak duran vatandaşlar ilerideki emeklilikleri için kayıp yaşamaktadırlar. Emekli olacak kişiler için birkaç ay bile önemli iken devletin vatandaşlara iki yıla kadar emeklilik müjdesi sunması büyük ölçüde avantaj sağlamaktadır.

2 YILA KADAR ASKERLİK BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ

2 yıla kadar erken emeklilik şansı sunan devlet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen listeye göre erken emeklilik koşullarını vatandaşa sunmaktadır. Sigortanın başladığı tarih erken emeklilik konusunda oldukça önemli olmaktadır. 08.09.1976 tarihinden başlayan bu listede belirli tarihler tarihinde kişinin yaş durumu da önemli olmaktadır. Örneğin 1976 öncesinde ilk sigorta girişi olan kişi askere gittiği zamanları askerlik borçlanması adı altında sigorta primi olarak saydırmazsa 2 yıl emekli olması gereken tarihten iki yıl önce olacaktır. Ancak kişi askerlik zamanlarını askerlik borçlanması ile sigorta primi olarak saydırırsa 2 yıl daha erken emekli olma şansı yakalıyor.

KADINLARA DOĞUM BOÇLANMASI İLE 6 YIL ERKEN EMEKLİLİK ŞANSI

Günümüzde iş hayatında oldukça yoğun olan kadınların ileride rahat bir emeklilik hayatı çekmesi ve emekliliklerine daha erken sahip olabilmeleri için devletten büyük adım. Belirli şartlar sağlandığı takdirde kadınlar 6 yıl daha erken emekli olabilmekte. Bu konuda yoğun çalışma gerçekleştiren devletin sunduğu şartlar ise oldukça net. 3 çocuğu bulunan kadınlara 6 yıl erken emekli olabilme müjdesi. Bunun yanında yerine getirilmesi gereken şartlar ise şunlardır: Kişinin ilk doğum yapmadan önce sigortalı olarak bir yerde çalışıyor olarak görülmesi gerekmektedir. Ayrı olarak doğan bütün çocukların hayatta olmaları da gerekmektedir.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN EMEKLİLİK ZAMANI ÖĞRENME UYGULAMASI

Yıllar boyu çalışıp emekli olacakları tarihi 4 gözle bekleyenlere Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan büyük müjde. Ne zaman emekli olacağını öğrenmek isteyenler kurumun web sayfasına girerek gereken şartlar sağlandığında ne zaman emekli olacağını gösteren sayfadan öğrenebilmekteler. Konu ile yıllardır uğraşan vatandaşlar çoğu zaman kuruma gidememe durumu olabilmekteydiler. Ayrıca tam istedikleri hizmeti de alamadıklarına dair şikayette bulunan halk için kurum tarafından gerçekleştirilen bu atılım büyük avantaj olmaktadır. Özellikle Sosyal Güvenlik Kuruma gidemeyenler bir tık ile emekli olabilecekleri tarihi çok basit öğrenecekler. Bu uygulamanın en büyük avantajlarından biri de eğer kişinin erken emekli olmasını sağlayacak bir durum var ise onu da dahil ederek hesaplama yapmaktadır.

YORUM EKLE