Ev alacaklara müjde! Konut kredisi yapılandırma faizleri düşecek! Yapılandırma Geliyor

Ev alacaklara müjde. Ev alacaklara konut kredisi faizleri düşecek. Konut Kredi faizlerine yapılandırma geliyor. Peki Konut Kredisi faizleri ne kadar düşecek? Konut Kredisi Yapılandırma nasıl ve nereden yapılacak. Sizler için Konut Kredisi yapılandırma bilgileri hazırladık.

Ev alacaklara müjde! Konut kredisi yapılandırma faizleri düşecek! Yapılandırma Geliyor

Ev alacaklara müjde. Ev alacaklara konut kredisi faizleri düşecek. Konut Kredi faizlerine yapılandırma geliyor. Peki Konut Kredisi faizleri ne kadar düşecek? Konut Kredisi Yapılandırma nasıl ve nereden yapılacak. Sizler için Konut Kredisi yapılandırma bilgileri hazırladık.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve BDDK iştirakleriyle ihtiyaç kredilerine talebi azaltmak için ihtiyaç kredisinde faiz artışına geçtiklerini açıkladılar. Bankaların ise ihtiyaç kredilerinde faizlerin yükseltilmesi ile kredi dengesini sağlayabilmek için konut kredisi faizlerinde düşüşe geçeceği öngörülüyor. Konut kredilerinde faizler düşürülecek mi? Konut kredisi kimlere verilir? Cevabı haberimizde…

TCMB iştirakiyle kredi faizlerinde yapılan indirimlerin ardından tüketici kredisi talebinde patlama yaşanmış, tüketici kredi faizleri yüzde 0,79’u bulmuştu. TCMB’nin bu hamlesi, ihtiyaç kredilerinde düşük faizin ekonomiyi cari açık seviyesine ve enflasyona ilişkin olumsuz yönlü etkilediği gerekçe sunularak TCMB ve BDDK tarafından yapılan müdahaleyle engelleme kararı aldı.

İhtiyaç kredisinin düşük faiz vermesini fırsata çeviren bazı kişiler, çektiği ihtiyaç kredilerinin yerine döviz ya da altın satın alması ve bundan kâr etmesi TCMB ve BDDK’nın önlem almasını gerektiren bir diğer önemli faktörlerden biri oldu.

İhtiyaç kredisi taleplerinin önüne geçmek için kredilerin amacına uygun kullanılmasını bekleyen TCMB, kredilerin amacına uygun çekilip çekilmediğini denetlemek için vatandaştan harcamalarını faturalandırıp ibraz etmelerini isteyecek.

Bu düzenlemeyle birlikte, sadece satın alınan mal ve ürünler üzerinden kredi çekilebilecek. Hayata geçirilmesi planlanan ihtiyaç kredilerinin takip sistemi elektronik eşya mağazalarından alışveriş yapılırken kredi isteminde bulunulduğu gibi sisteme dönüşecek. Yani, bankalar kredi ödemesini doğrudan talep edene kişiye değil, faturayı kesen şirket ya da şahsa yapacak.

Alınan bu kararlarla gelir kaybı yaşayacak olan bankaların konut kredisinde faiz düşüşüne geçerek dengeleme yapacağı öngörülüyor. Bunun yanında da koronavirüs (Covid-19) nedeniyle daralan piyasaları iyieştirmek için Merkez Bankalarının uygulamaya başladığı faiz indiriminin de bireysel konut kredilerinde düşüşe neden olacağı da tahminler arasında yer alıyor.

Konut kredisi kimlere verilir?

Yeni tamamlanmış konut veya ikinci el konut satın almak isteyen gerçek kişiler tarafından kullanılan bir çeşit bireysel kredi türü olan konut kredileri kimlere verilir.

Bankalar konut kredisi kullandırırken gayrimenkulde genel olarak dikkat ettiği konular şöyle kaydediliyor:

Tapuya müstakilen, kat mülkiyeti veya kat irtifakı(binanın bodrum katının yapılmasından sonra daire sahiplerine arsa üzerinde düşen payı gösteren tapu şekli) esasına ilişkin tescilin beyan edilmesi,

Bankanın rehin ve teminat hakkının saklı tutulması kaydının sağlanması için konutun satış kabiliyetinin olması,

Bir veya birden fazla kefille sunulan şahsi teminatın krediyle alınacak gayrimenkulün ipotek almasıyla, gayrimenkule biçilen ekspertiz değerinin yüzde 1’i ila yüzde 100’üne kadar kredi kullanılabileceğini temin eder,

Kredi kullandırılan gayrimenkulün sigortaya  su baskını, deprem, zorunlu deprem, yangın gibi zorunlu sigortalarının yapılması banka tarafından şart koşulur. Bu sigorta türlerinin poliçeleri bir yıl süreli olarak düzenlenmesi nedeniyle bankayla kredi çeken arasındaki kredi ilişkisi sona ermediği sürece yenilenmelidir,

Tüm değerlendirmelerin olumlu neticelenmesinin ardından kredi çekmeye uygun görülen banka müşterisinden gerekli belgeler istenir.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 15:16
YORUM EKLE