Ev İpotekli Kredi

Ev teminatlı kredi veren bankalar hangileridir? Konut ipotekli krediyi hangi bankalardan alabilirim? Acil nakit ihtiyacınız olduğu zaman, bankaların sunduğu kredilerden faydalanabilirsiniz. Her banka farklı özelliklerde kredi vermektedir.

Ev İpotekli Kredi

Ev teminatlı kredi veren bankalar hangileridir? Konut ipotekli krediyi hangi bankalardan alabilirim? Acil nakit ihtiyacınız olduğu zaman, bankaların sunduğu kredilerden faydalanabilirsiniz. Her banka farklı özelliklerde kredi vermektedir. Eğer yüksek limitte kredi kullanmak istiyorsanız teminat gösterebilirsiniz. Böylece üzerinize kayıtlı bir eviniz olması durumunda istediğiniz limitte krediye daha kolay ulaşabilirsiniz. Aşağıda sizinle konut ipotekli kredi veren bankalardan bahsettik. Hangi bankaların ev teminatlı kredi verdiğini merak ediyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Konut İpotekli Kredi

Kredi kullanmak istediğinizce bankaların istediği temel şartlara uygun olmanız gerekir. Bu şartların en başında, kredi notunuzun iyi olmasıdır. Risk grubunda yer alan kişilerin kredi başvuruları genel olarak reddedilir. Buna ek olarak gelir durumunuz da kullanabileceğiniz kredi limiti belirler. Kredi kullanabilmek için bahsettiğimiz bu kriterleri karşılamanız oldukça önemlidir. Fakat, yeterli koşulları sağlayamadığınız zaman da kredi kullanabilmeniz mümkün. Kredi notu yüksek birini kefil göstererek veya taşınır/taşınmaz malınızı ipotek ettirerek yüksek miktarda kredi kullanma şansınızı arttırabilirsiniz. Böylece, eğer üzerinize kayıtlı bir eviniz varsa, bu evi rehin göstererek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Neredeyse tüm bankalar konut ipotekli kredi kullanmanıza olanak tanımaktadır. Fakat, burada da sağlamanız gereken şartlar ve bilmeniz gereken bazı durumlar söz konusudur. Bazı bankalar evinizin değerinin %30’unu karşılayan bir kredi verirken, bazı bankalarda bu oran %80’e çıkabilmektedir.

Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar

Konut ipotek ettirerek kredi kullanmak isteyen kişilerin en çok araştırdığı konulardan biri de hangi bankaların bu koşullarda kredi verdiğidir. Genellikle, tüm bankalar, şartları farklı olsa da, konut ipotekli kredi kullanmanıza olanak tanımaktadır. Tüm bankaların uyguladığı faiz oranı ve verdiği kredi tutarı farklılık göstermektedir. Bu yüzden başvurunuzu yapmadan önce konut ipotekli kredi veren tüm bankaların sunduğu özellikleri iyice araştırmanızı tavsiye ederiz. Ev İpotekli kredi veren 10 banka:

  • İş Vakıfbank
  • Bankası
  • Denizbank
  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Garanti Bankası
  • Halkbank
  • Yapı Kredi
  • HSBC
  • Burgan Bank

Ziraat Bankası Ev İpotekli Kredi

En çok tercih edilen bankalardan biri olan Ziraat Bankası, vatandaşlara uygun faiz oranlarında ev ipotekli kredi sunmaktadır. Bu krediler için 60 ay vade imkanı verirken uygulanan faiz oranı da %1,12’dir. Kullanabileceğiniz kredi tutarı için ipotek gösterilecek evin değeri belirlenir ve bu değerin %80’i karşılayan tutara kadar kredi kullanmanıza izin verilir. Ayrıca krediyi çeken kişi için hayat sigortası yaptırılırken, ipotekli ev için de zorunlu deprem sigortası yaptırılabilir. Başvurularınızı Ziraat Bankası şubelerine giderek yapabilirsiniz.

Vakıfbank Ev İpotekli Kredi

Vakıfbank da konut ipotekli kredi sunmakta ve bu kredi için yaklaşık %1,53 oranında faiz uygulamaktadır. Kullanacağınız kredi tutarı, ipotek gösterilen konutun ekspertiz değerinin %80’i karşılayacak tutarda olmalıdır. Bu değerden daha yüksek bir miktarda kredi kullanmanız mümkün değildir. 60 ay vadede alabileceğiniz bu krediyi kullanabilmek için gelirinizin iyi durumda olması gerekir. Ayrıca, kredinin onaylanması durumunda, kişi için hayat sigortası, ev için de konut paket sigortası yaptırılacaktır. Vakıfbank şubelerini ziyaret ederek ipotekli kredi hakkında bilgi sahibi olabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

Garanti Bankası Konut İpotekli Kredi

Garanti Bankası ile de konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Fakat, daha yüksek limitlerde kredi kullanmak istiyorsanız, bankanın sunduğu konut ipotekli krediden faydalanabilirsiniz. Evinizin olması durumunda başvurunuzda bu evi ipotek gösterebilir ve ekspertiz değerinin %5’'sine kadar kredi kullanabilirsiniz. 60 ay vade imkanı sunmakta ve sizden ayrıca kefil talep etmez. Fakat, banka yine de kişilerden kefil talep etme hakkına sahiptir. Garanti Bankası ile ev ipotekli kredi kullanacaksanız, internet üzerinden başvuru formunu doldurabilirsiniz. Kredi başvuru formunu görüntülemek için buraya tıklayın.

Yukarıda sizinle ev ipotekli kredi veren bankaların listesini ve bazı bankaların bu krediler için belirlediği özelliklerden bahsettik. Ev ipotekli kredi kullanabilmek için, kredi notunuzun ve gelirinizin iyi olması gerekir. Buna ek olarak, ipotek olarak göstereceğiniz evin size veya bir yakınınıza ait olması gerekir. Evli olan kişilerin eşlerinden de onay alınır. Eğer hakkınızda yasal takip varsa kredi kullanmanız mümkün değildir. Ayrıca, ipotek edilecek ev içinde bir icra söz konusu ise, konut teminat olarak hiçbir banka tarafından kabul edilemez.

YORUM EKLE