Evi Olmayan Kalmayacak! Düğmeye Basıldı! Ev Alacaklara Yeni Destek Geliyor!

Düşük faiz ve maliyetle ev sahibi olmak artık mümkün olacak! Devlet, evi olmayanlara yepyeni bir imkan daha getirerek ev sahibi olmalarını sağlayacak. Hayata geçecek yeni yöntemle birlikte evi olmayan kalmayacak! Peki yeni yöntem ne? Ev sahibi olmada yeni tasarruf hesabı ve ucuz krediye dair tüm detayları sizler için hazırladık...

Evi Olmayan Kalmayacak! Düğmeye Basıldı! Ev Alacaklara Yeni Destek Geliyor!

Düşük faiz ve maliyetle ev sahibi olmak artık mümkün olacak! Devlet, evi olmayanlara yepyeni bir imkan daha getirerek ev sahibi olmalarını sağlayacak. Hayata geçecek yeni yöntemle birlikte evi olmayan kalmayacak! Peki yeni yöntem ne? Ev sahibi olmada yeni tasarruf hesabı ve ucuz krediye dair tüm detayları sizler için hazırladık...

Hükümet, dar gelirli ailelerin ev sahibi olabilmesi için düğmeye bastı! Son dönemde faizlerin hızla düşmesiyle birlikte konut stokları azalmaya başlamıştı. Yine de dar gelirli aileler için daha uygun yöntemler sunulmaya devam ediyor! Devlet şimdi de yeni bir sistemi daha hayata geçiriyor. Emlak Katılım Bankası aracılığıyla dar gelirli aileler de ev sahibi olabilecek! Bu yöntemle artık evi olmayan kalmayacak! Yapı Tasarruf Sandığı modeli çerçevesinde Emlak Katılım Bankası bünyesinde yeni konut edindirme yöntemi kısa süre içinde hayata geçiyor. 2021 yılı Haziran ayında devreye girecek bu yöntem ile dar gelirli aileler de kira öder gibi ev sahibi olacaklar.

Ev sahibi yapacak yeni yöntemin işleyiş şekli de netleşti. Buna göre; ev almak isteyen vatandaş, Emlak Katılım Bankası'na giderek tasarruf sözleşmesi imzalayacak ve konut hesabı açacak. Sözleşmede belirlenen tutar her ay bankaya ödenecek. Bu tutara tıpkı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve Çeyiz hesabı gibi Devlet katkısı verilecek ve her ay bir miktar artış yapılacak. 

YENİ SİSTEM 2021 YILINDA HAYATA GEÇECEK

Ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlara destek olması planlanan yeni sistem 2021 yılı Haziran ayında hayata geçecek. Avrupa ülkelerinde de uygulanan Yapı Tasarruf Sandığı sistemi, ülkemizde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yürütümünde hazırlanıyor. Ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaş, düşük miktarda her ay bankaya ödeme yapacak, bu tutara devlet katkısı da eklenecek. Biriken para ile evin fiyatı arasındaki fark, sandıktan düşük faizli kredi şeklinde karşılanacak. 

Hesapta belli süre biriktirilen para belli bir seviyeye geldiğinde kredi kullanma hakkı doğacak. 4-5 yıllık bir birikimin ardından kullanılan düşük faizli kredi ile ev satın alma işlemi tamamlanacak ve dar gelirli aileler de bu yöntemle ev sahibi olabilecek.

İlk öncelik Kredisiz Ev!

İlk olarak sisteminde Başkan Erdoğan, kredisiz ev modeli düşünüyor. Sadece bu iş için kredi çekilmeyecek, direk TOKİ benzeri evler yapılacak. Burada öncelik durumu olmayanlar ve evi olmayanlara sağlanacak. İlk gelen bilgilere göre sınırsız ev olacak ve burada sadece kirada oturanlar kira öder gibi ev sahibi olacak. Toki var bu ne iş diyenler için Devlet çok farklı bir çözüm yolu üretiyor ve şu anda büyük bir açıklama yapılacak.

Şu anda 30 bin TL ödüyor!

2020 yılında ilk defa ev alanlar 30 bin lira hibe ödemesi alıyor. Giderek artan kredi kullanım oranları en aza indirmek için 30 bin tl ev alacaklara ödeniyor. Bu sistemle birlikte Devlet 36 ay biriktirene 24 bin 59 ay biriktirene 26 bin ve 60 ay biriktirene 30.333 lira ödeme yapıyordu. Tüm bu sistemlerin bile üzerinde olacak sistem için geri sayıma geçildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2020, 15:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Edip koc
Mehmet Edip koc - 8 ay Önce

Bankalara borcum var ve evim kira icraklik biriyim nasil ev sahibi olacam emekliyim.ayda 1562 aliyorum cok zor

Sultan onel
Sultan onel - 8 ay Önce

Benimde yok ev nasıl alicam kredide alamıyorum ne yapayım mm yardım e

Turgut ozkan
Turgut ozkan - 8 ay Önce

Bende katılma isterim banayar dimciolun

Yakup ince
Yakup ince - 8 ay Önce

Evalmakistiyorum

Memet baskin
Memet baskin - 8 ay Önce

Ne zaman bas vurulacak basdan ne kadar odenecek ve kaca mal olacak

Hakan çakmak
Hakan çakmak - 8 ay Önce

Ben Hakan Gaziantep te yaşıyorum kiraciyim bende bu sistemden yararlanmak istiyorum arayın 05303932960

Funda Seyhan.
Funda Seyhan. - 8 ay Önce

OMRUM YETMEZ

Azime aydın
Azime aydın - 8 ay Önce

Bende istiyorum nasil oluyor ben keşandan istiyorum bana yardlmcl olumusunuz