Faizsiz Kredi Müjdesi! Orman köylüleri hangi alanlarda faizsiz kredi çekebilir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal desteklerinde hız kesmediğini devreye koyduğu faizsiz kredi ile bir kez daha gösterdi. Bakanlık, faizsiz krediyi yürürlüğe koyarak orman köylülerini kalkındırmayı hedefliyor. Ayrıntılar haberimizde…

Faizsiz Kredi Müjdesi! Orman köylüleri hangi alanlarda faizsiz kredi çekebilir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal desteklerinde hız kesmediğini devreye koyduğu faizsiz kredi ile bir kez daha gösterdi. Bakanlık, faizsiz krediyi yürürlüğe koyarak orman köylülerini kalkındırmayı hedefliyor. Ayrıntılar haberimizde…

Tarım ve Orman Bakanlığı, orman köylülerine sunduğu tarımsal desteklerinde hız kesmiyor. Bakanlık, orman köylülerine verdiği toplam 6,8 milyon TL tarımsal desteğe ek olarak faizsiz kredi kullandıracağını duyurdu ve faizsiz kredi kararını 8 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’de de yayımlayarak devreye koydu. Peki, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Resmi Gazete ile devreye koyduğu kararın kapsamı nedir? Orman köylüleri faizsiz kredilerini hangi alanlarda kullanabilir.

Haberi alan orman köylüleri, faizsiz kredileri Haberimizde siz okuyucularımız için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın orman köylüleri için sunduğu faizsiz krediyi tüm detaylarıyla inceleme altına aldık. İşte detaylar…

Orman köylülerini kalkındırmak için iyileştirmeye gidildi!

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olan Orman ve Köy İlişkileri Dairesi Başkanlığı tarafınca 13 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 28322 sayılı “Orman Köylülerini Kalkındırmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelik” kapsamında iyileştirmeye gidildi. Yapılan iyileştirmeye göre artık orman köylülerinin kullandığı ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşlarından temin edilen kredilerde faiz uygulanmayacak.

Faizsiz kredi başvuruları e-Devlet ve kurumların resmî internet adreslerinden!

Orman köylülerini kalkındırmaya yönelik yapılan düzenlemeye göre artık orman köylülerine ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşlarından kullandırılan kredilerde faiz alınmayacak. Yani orman köylüleri artık faiz bedeline katlanmadan kredi kullanacaklar, kullandıkları krediye bedel eklenmeyecek. Orman köylülerinin kalkınması için öngörülen faizsiz kredi uygulamasına e-Devlet ve ilgili kurumların resmî internet adresleri üzerinden başvurulabilecek.

Orman köylüleri hangi alanlarda faizsiz kredi kullanacak?

Orman köylülerinin kalkınmasına yönelik kullandırılacak faizsiz krediler tüm bireysel, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşlar için sunuluyor. “Ferdi kredi desteği” ve “kooperatif kredi desteği” şeklinde uygulanacak faizsiz krediler yeni uygulama ile birçok avantajı da yanında getirecek. Faizsiz olarak çekilen kredilerin geri ödemeleri olası salgın, doğal afet vb. olağanüstü hallerde ötelenebilecek. Orman köylerinde ikamet eden gaziler, şehit aileleri (eş, çocuk, anne ve baba) faizsiz kredi kullanırken kuraya dâhil edilmeyecek ve her türlü önceliğe sahip olacaklar.

Orman köylüleri dilerlerse kullandıkları faizsiz krediden cayabileceklerdir ancak aldıkları borçların yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Orman köylüleri faizsiz kredilerini yalnızca vinç, traktör, motorlu testere vb. alımları için değil, onların ilgili bölgedeki yaşam kalitesini artırmaları ve işlerini büyütmek üzere tüm ihtiyaçları için alabileceklerdir ancak bu ihtiyaçlar ilgili kurumlara gerekçelendirilmelidir.

YORUM EKLE