Halen bu parayı almak mümkün! PTT üzerinden En az 1000 TL Ödeme Almak için son hafta

Koronavirüs sürecinde işini kaybeden veya daha az çalışmak zorunda olduğu için gelirleri azalan insanlar bulunmaktadır. Bu noktada, sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getiren Türkiye’de zor durumda kalan kişilere maddi yardım yapılmaktadır. Mart ayından bu yana çeşitli kampanyalarla ihtiyaç sahibi insanlara yardımlar yapan devletimiz; bilhassa PTT hesaplarına ödenen 1000 TL sosyal yardımlarla birçok kişinin derdine derman olmuştur. Sosyal yardım başvuru ekranları; Kurban Bayramı öncesinde açılmıştı. Bu noktada, halen daha başvuru yapmak mümkündür

Halen bu parayı almak mümkün! PTT üzerinden En az 1000 TL Ödeme Almak için son hafta

1000 TL Sosyal Yardımdan Nasıl Faydalanılır?

Koronavirüs sürecinde işini kaybeden veya daha az çalışmak zorunda olduğu için gelirleri azalan insanlar bulunmaktadır. Bu noktada, sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getiren Türkiye’de zor durumda kalan kişilere maddi yardım yapılmaktadır. Mart ayından bu yana çeşitli kampanyalarla ihtiyaç sahibi insanlara yardımlar yapan devletimiz; bilhassa PTT hesaplarına ödenen 1000 TL sosyal yardımlarla birçok kişinin derdine derman olmuştur. Sosyal yardım başvuru ekranları; Kurban Bayramı öncesinde açılmıştı. Bu noktada, halen daha başvuru yapmak mümkündür. Herhangi bir şarta bağlı olmadan e-devlet üzerinden başvurular yapılmaktadır. Fakat, başvuru sırasında insanların nasıl bir yöntem izlemesi gerektiğine dair birçok kişinin aklında soru işareti vardır.

Hangi Kişiler 1000 TL Para Yardımı Alabilir?

Kişilerin PTT hesaplarına ödenen 1000 TL sosyal yardım başvuru ekranları; geçtiğimiz Temmuz ayının son haftasından itibaren ihtiyaç sahiplerinin kullanımına açıldı. Söz konusu yardıma e-devlet üzerinden herhangi bir şarta bağlı olmadan başvuru yapmak mümkündür. Bu yardımlar; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşların PTT hesaplarına pandemi sosyal yardımı olarak ödenmektedir. Başvuru sürecinin ardından değerlendirme ve inceleme süreci, sonuçların açıklanma süreci tüm hızıyla devam etmektedir. Ancak, bu ödemelerden faydalanmak isteyenlerin ödemelerini nasıl alacağı hususu büyük merak uyandırmaktadır.

Bu yardımdan faydalanmak isteyen insan sayısı bir hayli fazla olduğu ve başvurular yalnızca e-devlet üzerinden yapılabildiği için hafta içi günlerinde T.C kimlik numarasının son hanesine göre düzenleme yapılmaktadır. Bu sayede, e-devlet başvuruları, belirli şartlar doğrultusunda uygulanmaktadır. Fakat, bu şartların yalnızca hafta içi için geçerli olduğunu, hafta sonları uygulanmasının ise söz konusu olmadığını ifade etmek gerekir. Bir başka deyişle, 1000 TL yardım almak isteyenler, hafta sonlarında istedikleri gibi başvuru yapma şansına sahip olabilirler. E-devlette yer alan bilgilere göre vatandaşların başvurularını gerçekleştirebilecekleri günler belirlenmiştir. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi;

 • 0 olan vatandaşlar Pazartesi
 • 2 olan vatandaşlar Salı
 • 4 olan vatandaşlar Çarşamba
 • 6 olan vatandaşlar Perşembe
 • 8 olan vatandaşlar Cuma

Günü başvurularını yapabilirler. Bunun yanı sıra, Cumartesi ve Pazar günleri için herhangi bir sınırlama olmadan tüm vatandaşlar söz konusu başvuru işlemlerini yapabilirler.

1000 TL Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Pandemi Sosyal Destek Programı Başvuru Açıklaması AÇSHB Pandemi Sosyal Destek Faz-3 başvuruları; yukarıda da belirttiğimiz gibi e-devlet üzerinden T.C kimlik numarasının son hanesine göre alınmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra, başvuru süreci yine e-devlet üzerinden takip edilmektedir.

1000 TL sosyal yardım almak isteyenlerin yapmış olduğu başvuruların değerlendirme süreci en kısa sürede tamamlanmaktadır. Ancak, değerlendirmeler, kişi bazlı değil de hane bazlı yapılmaktadır. Aynı haneden birçok kişinin başvuru yapması halinde tek bir kişinin yapacağı başvuru değerlendirmeye alınacaktır. Başvuran kişinin bazı özelliklere sahip olması halinde başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

 • Pandemi Sosyal Destek Programı’nın Faz1 ve Faz2 kapsamında verilen 1000 TL’lik yardımdan faydalanmış olanlar
 • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamında bulunan kamu işçileri
 • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamında bulunan memurlar
 • SGK’dan almış olduğu geliri bulunanlar veya aylık alan emekliler
 • İşkur İşsizlik Ödeneği’nden faydalanan kişiler
 • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanan kişiler

Sosyal yardımların 1 ve 2. Faz aşamasından faydalanan ihtiyaç sahibi vatandaşlar üçüncü fazdan ise kesinlikle faydalanamayacaklardır. 1 ve 2. Fazdan başvurduğu halde yararlanamayan kişiler ise üçüncü faza başvuruda bulunabilirler.

YORUM EKLE