Hemen başvuru yapanlara geri ödemesiz ve karşılıksız 2 bin 135 TL ödeme yapılacak!

Yapılan son dakika duyuruları kapsamında emekli olmayan vatandaşlarımız için 2 bin 135 TL ödeme yapılacağı açıklanmasının ardından vatandaşlarımız tarafından merak içerisinde konunun detayları araştırılmaya başlandı. Uzun yıllar boyunca çalışan ve sigorta primlerini ödeyen pek çok vatandaşımız henüz bazı sebeplerden dolayı emekli olamıyor ise bu durumda devlet tarafından destek sağlanacağı açıkladı.

Hemen başvuru yapanlara geri ödemesiz ve karşılıksız 2 bin 135 TL ödeme yapılacak!

Yapılan son dakika duyuruları kapsamında emekli olmayan vatandaşlarımız için 2 bin 135 TL ödeme yapılacağı açıklanmasının ardından vatandaşlarımız tarafından merak içerisinde konunun detayları araştırılmaya başlandı. Uzun yıllar boyunca çalışan ve sigorta primlerini ödeyen pek çok vatandaşımız henüz bazı sebeplerden dolayı emekli olamıyor ise bu durumda devlet tarafından destek sağlanacağı açıkladı. Yapılan bu destek ödemesi kapsamında 2 bin 135 TL olarak belirlenen destek ödemesi pek çok vatandaşımızı sevindirdi. T.C. kimlik numarası ile başvuru yapan vatandaşlarımızın başvuru şartlarını taşımaları kapsamında destek ödemesi kısa süre içerisinde bağlanacak. Devlet tarafından belirlenen şartlara uyum sağlamayan ve emekli olmayan vatandaşlarımız için ödemeler yapılıyor. İşte bu alınan karar doğrultusunda hesaplamaların nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılar…

DEVLET TARAFINDAN 2 BİN 135 TL DESTEK ÖDEMESİ VERİLİYOR!

Yapılan son dakika açıklamaları kapsamında alınan kararlar doğrultusunda 15 yıl boyunca sigorta prim ödemelerinin yapılması doğrultusunda diğer şartlara uyum sağlanmaması durumunda emekli olma fırsatı elde edilememektedir. Bu kapsam doğrultusunda yapılan çalışmalar ile birlikte emekli olamayan vatandaşlarımıza devlet tarafından destek sağlanacak. 10 yıllık yani 3 bin 652 günlük SSK primi ödemesi yapılan vatandaşlarımıza müjde!

Prim ödeme şartını yerine getiren ancak diğer şartlara uyum sağlamayan vatandaşlarımız için 3 ayda 1 olmak üzere 2 bin 135 TL ödemelerin yapılacağı açıklandı. Bu ödemeler kapsamında sadece 65 yaş ve üzerinde bulunan vatandaşlarımız faydalanması sağlanacak bir şekilde tasarlanmıştır.

2 BİN 135 TL ÖDEME BAŞVURULARI NASIL YAPILIR? İŞTE AYRINTILAR…

Yapılan son dakika açıklamaları doğrultusunda 3 ayda bir defaya mahsus olmak üzere 2 bin 135 TL ödeme yapılacağı açıklandı. Bu fırsata başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle 65 yaş ve üzerinde bulunması gerekmektedir. Bu kapsam doğrultusunda T.C. kimlik numaraları ile başvuru yapma hakkına sahip olabilecektir. Emekli olmama şartı da önemli unsurlar arasında bulunuyor. Bu doğrultu da başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız ikamet ettikleri bölgeye en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Müdürlüğüne başvuru yapmaları doğrultusunda bu fırsattan yararlanma olanağına sahip olabilmektedirler. Ancak unutulmamalıdır ki başvuruların bizzat bireylerin kendileri yapmaları gerekmektedir. Böylelikle başvurularını bizzat yapan bireyler devlet tarafından verilen 2 bin 100 TL ödeme alma hakkına sahip olabilmektedir. Ancak emekli olan vatandaşlarımız bu fırsattan yararlanamamaktadır. Bu kapsam doğrultusunda emekli olma şartlarından birini yerine getiremeyen vatandaşlarımıza özel olarak bu yardım desteği sunuluyor. Peki, emekli olma şartları nelerdir? İşte ayrıntılar…

EMEKLİ OLMANIN ÖNEMLİ ŞARTI!

  • 2008’de yürürlüğe giren yeni Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre; 1 Mayıs 2008 ve sonrasında iş hayatına adımını atanlar için emeklilik koşulları çok ağır. Bu tarihten sonra ilk defa sigortalı olanlar, 31 Aralık 2035’e kadar en az 7200 gün prim ödemiş olmak koşuluyla; kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurduğunda emekli olabilecek.
  • 25 Mayıs 2009’da işe başlayan bir kadın, 58 yaşını doldurur ve 31 Aralık 2035’e kadar 7200 gün prim öderse, erkek de 60 yaşını doldurur ve 31 Aralık 2035’e kadar 7200 gün prim öderse, emekli olabilecek. Ancak 7200 gün prim ödemesini tamamlayanlar için yaş koşulu yükselecek. Primi Ekim 2041’de tamamlayan kadın 61, erkek 63 yaşında emekli olabilecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2020, 20:48
YORUM EKLE